Ambalaža za hranu puna je kancerogenih kemikalija. Evo kako smanjiti rizik

Studija je ukazala na to da većina izloženosti karcinogenima nastaje zbog plastike koja se koristi u pakiranju hrane, no 89 sumnjivih karcinogena pronađeno je i u papirnim i kartonskim posudama, piše CNN, prenosi N1. Gotovo 200 kemikalija povezanih s rakom dojke koristi se u izradi ambalaže za hranu i plastičnog posuđa, a deseci tih karcinogena mogu migrirati u ljudsko tijelo, pokazalo je novo istraživanje.

Rizici zbog kemikalija u ambalaži

‘Papir sadrži aditive poput emulgatora i ljepila, primjerice kada su papiri zalijepljeni zajedno ili kada postoji plastični sloj zalijepljen na papir’, izjavila je koautorica studije Jane Muncke, direktorica i glavna znanstvena direktorica u Food Packaging Forumu, neprofitnoj zakladi sa sjedištem u Zürichu.

Brojne kemikalije pronađene u studiji poznate su kao PFAS – kemikalije koje su povezane s brojnim zdravstvenim problemima. PFAS, često nazivane ‘vječnim kemikalijama’ jer se ne razgrađuju u okolišu, koriste se za pakiranje hrane kako bi spriječili prodiranje masti i vode kroz ambalažu.

Iako je na regulatornim agencijama da uvedu opsežne promjene da bi zaštitile opskrbu hranom, postoje koraci koje potrošači mogu poduzeti da bi smanjili rizik od otrovnih kemikalija i kancerogenih tvari, prema Institutu Silent Spring.

Izbjegavajte spaljivanje ili pougljenje hrane jer meso poput govedine, svinjetine, ribe ili peradi proizvodi kemikalije koje oštećuju DNK kada se peče na roštilju na visokim temperaturama ili otvorenom plamenu. Koristite ventilator prilikom kuhanja.

Zagađivači poput polikloriranih bifenila (PCB) nakupljaju se u masnoći, stoga uklonite i nju i kožu s mesa i ribe prije kuhanja te ocijedite višak masnoće tijekom pripreme obroka.

Birajte manje i mlađe plodove mora jer sadrže manje žive i drugih toksina od većih i starijih primjeraka, navodi Institut Silent Spring, a prenosi Tportal,

Kad god je moguće, birajte organske proizvode, meso i mliječne proizvode umjesto konvencionalnih – iako teški metali i dalje mogu biti prisutni, organska hrana je izložena manjoj količini pesticida.


Pročitajte više: Pijete li iz plastičnih boca? To može povisiti krvni tlak


Zagrijavajte u staklenim posudama

Bacite plastične posude. Umjesto njih, spremite i zagrijavajte hranu u mikrovalnoj pećnici u staklenim posudama. Izbjegavajte neprijanjajuće posude za kuhanje te zamijenite plastične boce i aparate za kavu staklenim ili onima od nehrđajućeg čelika.

“Postoje snažni dokazi za to da se 76 poznatih ili potencijalnih kancerogena koji izazivaju rak dojke, a prisutni su u materijalima koji dolaze u dodir s hranom”, rekla je Muncke.

“Izbacivanje ovih poznatih ili sumnjivih karcinogena iz hrane velika je prilika za prevenciju raka”, dodala je Muncke.

Od novootkrivenih kemikalija u pakiranjima hrane, njih 40 su regulatorne agencije diljem svijeta već proglasile opasnima, prema studiji.

“Mnoge od ovih kemikalija već su klasificirane kao opasne za ljudsko zdravlje, ali se i dalje dopušta njihova upotreba u materijalima koji dolaze u dodir s hranom, a to im omogućuje migraciju u ono što jedemo”, rekla je Jenny Kay, znanstvenica u Institutu Silent Spring, znanstveno-istraživačkoj organizaciji usmjerenoj na proučavanje veze između kemikalija i raka dojka.


Pročitajte više: Jeste li znali da je opasno stavljati ruž za usne svaki dan? Evo zašto


Stope raka u porastu

‘Stope raka debelog crijeva također rastu kod mlađih ljudi’, rekao je dr. Len Lichtenfeld, bivši zamjenik glavnog medicinskog službenika Američkog društva za rak, koji također nije bio uključen u studiju.

“Je li to pretilost? Alkohol? Nedostatak fizičke aktivnosti? Ili ekološki čimbenici? Mnogo je razloga”, rekao je Lichtenfeld, “i trebat će vremena da se utvrdi koji čimbenici imaju najveći utjecaj jer neke od ovih kemikalija mogu biti visokog, a neke niskog rizika.”

Udruga potrošačkih brendova, izjavila je za CNN da se njezini članovi pridržavaju sigurnosnih standarda američke Uprave za hranu i lijekove (FDA).

“Ambalaža služi za zaštitu i očuvanje hrane da bi ostala sigurna za konzumaciju”, rekla je Sarah Gallo, viša potpredsjednica udruge za politiku proizvoda.

‘FDA pregledava i odobrava tvari koje dolaze u dodir s hranom kroz sustav koji se temelji na znanosti i procjeni rizika prije nego što te tvari dospiju na tržište’, dodala je Gallo. ‘Agencija također kontinuirano analizira sigurnost i regulira odobrene tvari nakon što su one već na tržištu.’

No FDA je bila kritizirana zbog neuspjeha u brzom rješavanju zdravstvenih problema vezanih uz 14.000 kemikalija za koje je poznato da se dodaju hrani.

Mogući kancerogeni za rak dojke

Godine 2007. Institut Silent Spring objavio je popis od 216 kemikalija koje mogu uzrokovati tumor dojke kod glodavaca – što je ključna metoda za određivanje njihove toksičnosti, prema stručnjacima.

Ažuriranje tog popisa iz siječnja 2024. otkrilo je 921 potencijalno kancerogenu kemikaliju, uključujući njih 642 koje mogu stimulirati proizvodnju estrogena ili progesterona, što je poznati faktor rizika za rak dojke.

‘Činjenica da je toliko potencijalnih kancerogena za rak dojke prisutno u ambalaži i da mogu migrirati u našu hranu samo je jedan primjer toga koliko smo nenamjerno izloženi kemikalijama svaki dan’, rekla je Kay, suautorica ažurirane studije iz 2024., objavljene u časopisu Environmental Health Perspectives.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Što je ‘klub budnih u 5’ i vrijedi li se natjerati...

Pomislite li ponekada koliko biste bili produktivniji da dan traje malo dulje? Iako ne možemo izmisliti dan od 25 sati, moguće...
- Advertisment -