Larisa Hržić uspjela je spojiti tradiciju i moderni pristup te je proizvela prvi brački gin – s778. Na ideju o stvaranju vlastitog pića došla je sasvim spontano. U jednom večernjem izlasku 2019. godine naručila je gin tonic, koji je tog ljeta bio hit piće, i rekla: “Ja ću napraviti svoj gin”. Učinila je upravo to, i nazvala ga je s778, što se odnosi na 778 metara nadmorske visine, koliko Brač ima, i “s” koje simbolizira sunce, sol i stijene, karakteristične za otok.
“s778 je svojevrsni hommage otoku Braču pa je, prema tome, bilo sasvim logično da i ime nosi po nekom segmentu otoka. 778 simbolizira najviši vrh otoka, dok “s” u imenu označava sun, sea, stone, odnosno u našem prijevodu sunce, sol i stina. Sve su to odrednice otoka i oblikuju terroire odakle dolaze biljke s778 gina”.

Gotovo sve biljke bere na otoku Braču
Kako kaže, “golicala” ju je ideja proizvodnje vlastitog gina, pa si je svakog dana postavljala pitanja, tražila odgovore, i usvajala sve više znanja.
“Fast forward, četiri godine kasnije, s778 izašao je i u punom sjaju reprezentira sve ono što sam njime htjela pokazati. Ljubav prema otoku, strast prema stvaranju. Otok i gin. I jedna žena koja ih spaja“.
Kroz te četiri godine usvajala je potrebna znanja, učila je o procesu destilacije, destilatima, ginu, biljkama… Kad je riječ o kreiranju recepture, točnije biljkama koje će koristiti, znala je da ne želi pristati na kompromise. Biljke, rekla je, moraju biti s otoka, i moraju reprezentirati ljepotu i raznolikost bilja koje otok Brač ima, pa je taj dio uključivao pronalaženje mikro lokaliteta biljaka.
Jedina biljka koja nije s otoka Brača je borovica (lat. Juniperus communis), koja je osnova gina te raste na višim planinskim predjelima. Na Braču ju kao takvu nemaju, pa ju nabavljaju s dinarskog područja. Međutim, imaju bračku borovicu (lat. Juniperus oxycedrus) odnosno smrič, pa ona u određenom postotku ide u recepturu. Osim navedenih, tu su i bor, lovor, maslina, motar, komorač, ružmarin i mirta.
“Većinom berem sama, to mi je važan dio cijelog procesa za koji vjerujem da će zaista, što duže, ostati u mojoj ingerenciji. Meni je to sinonim za početak, pripremu, fokus i vraćanje same sebe na početne postavke. Ono zbog čega i jesam krenula u cijelu ovu priču, a to je ljubav, strast i uživanje u procesu”.
Pročitajte više: Što to veže Supetarske ljude? Ljubav prema materi, mali čovik i autentični turizam
Turistima dostavlja gin na vrata: ‘To ih izuje iz cipela’
Osim što se mjesecima educirala o proizvodnji usko vezanoj uz destilaciju, tu je i proizvodnja samog pakiranja odnosno boce, na čemu je radila s dizajnerom Leonom Končićem. Tu je i istraživanje te razvoj određenih elemenata na boci, poput u vosku pečatom utisnutog dijela fasade stare dalmatinske kuće, kao i čepa od bračkog kamena koji ih je “prilično namučio”, ali zato sada u cijeloj priči čini savršeni element. Osim svega navedenog, u četiri godine procesa od ideje do realizacije, neizbježna je bila i beskrajna birokracija te savladavanje svih birokratskih procesa i pravila, i ono najvažnije – stvaranje brenda.
“Znala sam da se ljubav prema otoku kroz taj proizvod mora vrlo pažljivo i odgovorno prenositi, pa sam tome tako i pristupala”.

Reakcije na njezin proizvod bile su izvrsne. Turisti su oduševljeni ovim proizvodom, i ako ga ne uspiju pronaći u ugostiteljskim objektima, znaju kontaktirati Larisu putem društvenih mreža, pa im ona dostavlja svoj proizvod po otoku do vrata. To ih sasvim “izuje iz cipela”. Lokalna zajednica također je prepoznala ovu priču kao zanimljivu, autentičnu i “nešto što mogu nazvati svojim”.
“Gin je svakako piće koje ne pripada našoj tradiciji, ali zato biljke jesu. Podići svijest o biljkama i bogatstvu istih, na jedan sasvim novi i drugačiji način, mislim da je zaista važno”.
Ovaj poduzetnički pothvat naučio ju je da je važno slušati, pratiti i griješiti – inače ne možemo naučiti.
“Naučila sam da se svaki trud isplati, možda ne kad očekujemo, ali svakako onda kad nam zaista treba. Poduzetništvo traži strpljenje i otpornost. I na kraju, autentičnost je zaista ključ”.
Pročitajte više: Nisu imali ni kumove, ali Supetar im je priredio vjenčanje iz snova!
Podrška žena na poduzetničkom putu
Na poduzetničkom putu puno su joj pomogle druge žene – od članica obitelji i prijateljica do kolegica i suradnica, a ponajviše žena koje predvode određene institucije.
“To je zaista nešto predivno. I nadasve važno. Ne znam jesam li se okružila takvim jakim ženama pa nemam loših iskustava ili je to puka sreća, ali svakako je to nešto što bih naglasila kao iznimno važnim danas u društvu. Žena ženi nije vuk odnosno vučica, dapače, žena je ženi inspiracija, nikako konkurencija. Mišljenja sam da je ta podrška, i podrška u bilo kojem smislu, kao prekidač on-off. Može imati veliki utjecaj”.
Larisa sa svojim proizvodom sudjeluje u projektu “Otključaj okuse otoka Brača“. Riječ je o hvale vrijednom projektu direktorice Turističke Zajednice Grada Supetra Martine Rendić. Gastro dionici otoka Brača uključuju se u projekt i tako prezentiraju bogatstvo ovog otoka u smislu gastro ponude.
“Projektom se pozivaju turisti da u supetarskim konobama i restoranima otključaju i otkriju okuse i mirise otoka Brača. Iz perspektive proizvođača, vrlo je važno sudjelovati u manifestacijama i projektima koje pružaju dionici lokalnih zajednica. Za jedan lokalitet, najvažnija je suradnja institucija i poduzetnika. Samo zajedničkim doprinosom možemo stvoriti nešto iznimno”.
Planovi i vizija su, kaže, svakako tu – “ova priča je tek na početku”.
“Bez vizija i ciljeva, poduzetnički put bio bi besmislen. To su neki temelji na kojima gradiš svoju priču i svoj put. Imam kratkoročne i dugoročne ciljeve. Dugoročni je svakako velika destilerija u srcu otoka koja će na najbolji mogući način reprezentirati moju ljubav prema otoku kroz brend s778. Kratkoročnih je jako puno, i svaki je u svom procesu realizacije. Ubrzo dolazi webshop pa nas možete popratiti, kao i na svim društvenim mrežama”, zaključuje.
Foto: Marina Vojnović (Marina loves photography) / Privatna arhiva