Digitalizacija malih tvrtki: Stiže čak 30 milijuna eura, ali uvjeti su (zasad) ograničavajući  

Iz europskih izvora bi, kroz Integrirani teritorijalni program (ITP), uskoro trebao biti dostupan značajan iznos potpora za digitalizaciju poduzeća u procesu industrijske tranzicije hrvatskih regija – u pitanju je ukupno 30 milijuna eura. O tome koji se uvjeti očekuju za Women in Adria govori konzultantica Hrvojka Skoković Harašić, članica Uprave Prvi korak poduzetnički centar.  

Pozivom se namjerava potaknuti primjena i unapređenje digitalnih tehnologija u mikro, malim i srednjim poduzećima, uključujući i novoosnovana poduzeća, ali samo ona čiji se projekti događaju izvan Zagreba. Potpore će ići do maksimalno 120 tisuća eura, uz maksimalni intenzitet od 80 posto, tumači naša sugovornica. No, pribojava se da bi tvrtke u prijavama mogle imati ograničenja.  

Uvjeti za prijavu za digitalizaciju ograničavajući

“Interes među poduzetnicima za taj poziv je velik, ali moglo bi se dogoditi da bazen tvrtki koje mogu aplicirati bude sužen jer je, prema nacrtu Uputa za prijavitelje koje su bile u e-savjetovanju, predviđeno da prijavitelj (i projekt) mora djelovati barem u jednom tematskom području u okviru S3 – Strategije pametne specijalizacije ”, kaže nam Hrvojka Skoković Harašić. Smatra da je takav preduvjet za prijavu ograničavajući s obzirom na uvjete koji vladaju na terenu te potrebe poduzetnika koji nisu u Gradu Zagrebu.  

“Izvan Zagreba, pogotovo za mikro i mala poduzeća, potrebe digitalizacije su daleko rudimentarnije prirode. Smatram da bi, stoga, bilo uputno dodatno bodovati ako je projekt u skladu sa S3 strategijom, ali ne bi trebalo samu prijavu time uvjetovati”, napominje. Tumači da S3 zapravo izostavlja tradicionalne domaće industrije i usluge koje su uvelike prisutne izvan Zagreba, a da se u javnosti ta strategija poglavito povezuje s aktivnostima istraživanja i razvoja, ne aktivnostima koje će dovesti do povećanja konkurentnosti poduzeća putem digitalne transformacije, što je cilj ovog poziva.   

Podsjetimo, S3 strategija ima sedam tematskih prioritetnih područja – personalizirana briga o zdravlju, pametna i čista energija, pametan i zeleni promet, sigurnost i dvojna namjena, održiva i kružna hrana, prilagođeni i integrirani proizvodi od drva te digitalni proizvodi i platforme.   


Pročitajte više: Što čeka poduzetnike u 2025.? Konzultantica za EU fondove ima dobre vijesti


Javni poziv najesen?

Kako stoji u nacrtu Uputa za prijavitelje, u tim prioritetnim područjima će RH poticati ulaganja u istraživanje, razvoj i inovacije, a utvrđene su i “prioritetne niše i regionalni lanci vrijednosti bitni za industrijsku tranziciju Jadranske, Panonske i Sjeverne Hrvatske”. Za statističku regiju Jadranska Hrvatska je u ovom pozivu namijenjeno osam milijuna eura, za Panonsku Hrvatsku 16 milijuna eura te za Sjevernu Hrvatsku šest milijuna eura.  

Kada će točno javni poziv biti raspisan još nije poznato, a ranije je bio predviđen za prvi kvartal ove godine te se neformalno doznaje da bi novi rok mogao biti tek najesen. Provodit će se, prema novim najavama, po principu “najbrži prst”.  

Kao iznos minimalne potpore po tvrtki u ovom je pozivu predviđeno 30 tisuća eura, ali naša sugovornica smatra da je to previsoko postavljeno za većinu mikro i malih poduzeća, a pogotovo start-upova, te je u javnom savjetovanju predložila da se donji prag darovnice smanji na 10-15 tisuća eura “kako bi se uistinu potaknula digitalna transformacija sektora malog poduzetništva van Grada Zagreba”. Hoće li to biti usvojeno, još se čeka.  

Prihvatljivi i neprihvatljivi troškovi

Prihvatljive aktivnosti za financiranje su: uvođenje (nabava i implementacija) digitalnih tehnoloških rješenja, opreme i sustava u proizvodne i/ili poslovne procese poduzeća, uključujući ulaganja u komplementarne vještine zaposlenika.   

S druge strane, nisu prihvatljivi troškovi nabave digitalnih tehnoloških rješenja koja nisu povezana s projektom, troškovi izrade/dorade poslovnih web stranica i web shop trgovina, IT, komunikacijska i ostala oprema te programska rješenja za redovito poslovanje ili troškovi izrade odredišnih (landing) stranica. S obzirom na to, naša sugovornica smatra da bi oko toga što ulazi ili ne u prihvatljiv trošak, također mogle nastati zavrzlame, pogotovo ukoliko ostane odrednica da se projekt mora događati u S3 području.

“Postavlja se pitanje, primjerice, kako u praksi odijeliti implementaciju jednog ERP sustava za potrebe redovnog poslovanja u smislu digitalizacije u odnosu na projekt u S3 području”, napominje.  

U e-savjetovanju je bilo izneseno gotovo 40 komentara, a hoće li na koncu biti sluha za potrebe terena koje je istaknula naša sugovornica, vidjet ćemo. Bude li izmjena u nacrtu poziva, moguće je i da će se objaviti još jedno e-savjetovanje prije objave samog poziva. 

Foto: Privatna arhiva/Pixabay/Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -