Uspješna prodaja proizvoda ne ovisi samo o njegovoj kvaliteti – danas je pitanje marketinga znanost koja obuhvaća ekonomiju, psihologiju i cijeli niz čimbenika. Marketing se s plakata i medijskih oglasa danas prebacio na društvene mreže, a u brzim promjenama kroz tehnologiju nisu sve tvrtke osvijestile potrebu kvalitetnog pristupa marketingu. Upravo je o tome na Konferenciji za žene u građevinarstvu u organizaciji Women in Adria krajem ožujka govorila Dina Matić, regionalna voditeljica marketinga i komunikacija u Deceunincku.

Riječ je o stručnjakinji s više od 20 godina iskustva u području marketinga i komunikacija koja se iz bankarskog prebacila u građevinski sektor. Njezin rad obuhvaća područje Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine te Rumunjske i Bugarske, a svojim radom predstavlja belgijsku tvrtku koja se bavi proizvodnjom PVC profila.
Građevinske tvrtke i marketing
– Tvrtka Deceuninck je među tri svjetska proizvođača PVC profila s inovativnim rješenjima za prozore i vrata, a u preko 90 zemalja imaju više od 4000 zaposlenika. Naša misija je stvoriti održivi dom i stvarno živim to o čemu govorimo – istaknula je Matić objašnjavajući kako je njezina tvrtka na tom planu uspješna zahvaljujući ulaganju u marketinške projekte te nastojanju da ne zapostavljaju partnere ni kupce, kao što je to najčešće slučaj.
– U građevinskoj industriji najveći fokus je B2B marketingu, odnosno komunikaciji prema partnerima, dok je marketing prema krajnjem kupcu zadnji na redu. Dolazeći u ovu tvrtku, došla sam s tim predrasudama i iznenadila se vidjevši kako je marketing ovdje razvijen te promišljaju strategiju – ističe Matić.
Dodala je kako za sliku brenda nije važno samo ono što se komunicira, nego i ono što komunikacijski kanali, kupci, zaposlenici i partneri govore o njima.
– Mislim da to sve čini brend i marketing i mi koji se bavimo tim područjem smo itekako svjesni te činjenice koju treba osvještavati i u korporacijama. Brend je nešto što se gradi dugi niz godina i treba puno truda i novca, no lošom komunikacijom se slika o brendu lako može rasplinuti – upozorava naša sugovornica.

Objasnila je da komunikacija prema partnerima ne isključuje komunikaciju prema krajnjem kupcu, no pristup se razlikuje. Kroz edukaciju o kvaliteti proizvoda partner ili kupac mogu uvidjeti što im je važno za njihovo poslovanje te koje su prednosti proizvoda radi kojeg bi se trebali odlučiti upravo za njega.
Drukčiji pristup klijentu i partneru
– Kad se obraćamo krajnjim kupcima, ističemo benefite našeg proizvoda za njih – od kvalitetne izolacije zbog koje je smanjena potrošnja toplinske energije do zaštite od buke. Partnerima komuniciramo što nas definira u odnosu na konkurenciju i zašto smo bolji. Razvijamo dugoročne odnose i podršku, a usto smo za naše partnere osmislili poseban alat prilagođen proizvođačima stolarije kroz koji mogu lako izračunati svoj CO2 otisak, što će biti zakonska obveza – nabraja Matić.
Matić je ukazala i na činjenicu da je građevinska industrija važan dio poslovne scene te u Hrvatskoj zapošljava više od 125.000 ljudi.

– Ako je brend poznat i percipiran kao pozitivan i kroz marketing komunikaciju, lakše će privući nove zaposlenike i kandidate te smanjiti trošak zapošljavanja. Na kraju, valja istaknuti i aktivnosti marketinga važne za zajednicu – kaže Matić.
U većini tvrtki, pa i u građevinskom sektoru, takve se aktivnosti provode kroz programe donacija i sponzorstava kojima se utječe na pozitivnu sliku brenda.
S obzirom na činjenicu da svojim radom pokriva više država u regiji, Matić se osvrnula i na doživljaj marketinga u susjednim zemljama. Kaže kako se u zapadnim zemljama manje važnosti pridaje domjencima i networkingu koji je u Hrvatskoj važan segment organizacije evenata.
Pročitajte više: Raste broj građevinskih obrta, a fali ljudi. HOK: ‘Nužan je uvoz radnika’
– To valja njegovati. Dodatno, u Hrvatskoj su kupci educirani i kad kupuju proizvod, znaju puno o njemu pa ovdje komunikacija o održivosti ima smisla. Ipak, činjenica je da zapadne zemlje više ulažu u marketing. Kad je pak riječ o regiji, marketing se više gleda kao trošak te valja poraditi na promjeni te percepcije – objašnjava Matić.
Zaključila je kako marketing s vremenom postaje sve značajniji aspekt poslovanja ozbiljnih tvrtki, no u građevinskom sektoru ima prostora da se on prepozna i prihvati kao nužnost, osobito u vremenima kad se poslovanje suočava s teškoćama i krizama.
Foto: Marin Tomaš