Zadovoljstvo djece vlastitim životom važan je pokazatelj općeg blagostanja u društvu. Kada djeca odrastaju u okruženju koje im pruža sigurnost, ljubav, obrazovanje i prilike za igru i razvoj, to se odražava na njihovo emocionalno i psihološko zdravlje. Nedavna istraživanja i međunarodne studije pokazale su da postoje značajne razlike u razini zadovoljstva djece diljem svijeta.
Prema najnovijem istraživanju koje je u srijedu objavio UNICEF, a u kojem su uspoređeni podaci iz 43 zemlje Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i EU, Nizozemska i Danska istaknule su se kao dva najbolja mjesta na svijetu za biti dijete. Ova ocjena temelji se na tri ključna područja dječjeg blagostanja: mentalnom zdravlju, fizičkom zdravlju i razvoju vještina. Francuska je zauzela treće mjesto, a slijede je Portugal i Irska. Novi Zeland, Kolumbija, Meksiko, Turska i Čile najlošije su rangirane zemlje.
Nizozemska i Danska – najbolja mjesta za odrastanje djece
Istraživanje je pokazalo da djeca u Nizozemskoj i Danskoj imaju vrlo visok stupanj mentalnog blagostanja, osjećaja sigurnosti i zadovoljstva životom. Također, u tim zemljama zabilježeni su odlični rezultati u području fizičkog zdravlja – nizak postotak pretilosti i visok stupanj tjelesne aktivnosti kod djece. Uz to, djeca u obje zemlje postižu dobre obrazovne rezultate te razvijaju važne društvene i emocionalne vještine koje su ključne za uspješan razvoj i budući život.
Pročitajte više: Branka Kamenečki Orlić: Djeca trebaju priče koje ih osnažuju i pomažu da budu ono što jesu
UNICEF-ovi stručnjaci ističu kako kvalitetan sustav podrške djeci, dostupnost zdravstvenih i obrazovnih usluga te fokus na mentalno zdravlje igraju ključnu ulogu u postizanju ovih rezultata. Naglašavaju i važnost uravnoteženog pristupa obrazovanju i svakodnevnom životu djece, koji u Nizozemskoj i Danskoj pridonosi njihovoj sreći i zdravlju.
Ovo istraživanje služi kao podsjetnik i poticaj ostalim zemljama da ulažu više u dobrobit djece te da stvaraju uvjete u kojima svako dijete može rasti zdravo, sretno i ispunjeno.
A gdje je Hrvatska?
Hrvatska se nalazi među zemljama s najzadovoljnijom djecom u Europi – na visokom je osmom mjestu, s relativno zadovoljavajućim rezultatima u području obrazovanja i sigurnosti, ali s prostorom za napredak kad su u pitanju mentalno zdravlje i društvena podrška djeci. Djeca u Hrvatskoj izražavaju solidnu razinu zadovoljstva životom, ali i zabrinutost zbog budućnosti, pritisaka u školi te ograničenih mogućnosti za slobodno vrijeme.
Ključni podaci za Hrvatsku:
Prema izvješću World Happiness Reporta iz 2024. godine, koje analizira zadovoljstvo djece i adolescenata u dobi od 10 do 24 godine, Hrvatska se ističe među zemljama srednje i istočne Europe.
Prosječna ocjena zadovoljstva životom među 15-godišnjacima iznosi 7,37 (na skali od 0 do 10), što je iznad prosjeka mnogih europskih zemalja.
Ocjene zadovoljstva među mlađom djecom također su visoke: 13-godišnjaci ocjenjuju svoje zadovoljstvo sa 7,91, a 11-godišnjaci sa 8,47.
Opća dobrobit mladih u dobi od 15 do 24 godine u Hrvatskoj ocijenjena je sa 7,51, što je među najvišim rezultatima u regiji.
Faktori koji doprinose visokom zadovoljstvu djece u Hrvatskoj:
Obrazovanje: Prema podacima UNICEF-a, Hrvatska ima visoke stope završetka osnovnog i srednjeg obrazovanja, sa 100 posto završetka osnovne škole i 97 posto završetka srednje škole.
Zdravstvena skrb: Pokrivenost osnovnim zdravstvenim uslugama iznosi 80 posto, a stopa smrtnosti djece mlađe od pet godina je niska, sa 5 smrti na 1000 živorođenih.
Sigurnost: OECD podaci pokazuju da se većina djece u Hrvatskoj osjeća sigurno kod kuće i na putu do škole.
Izazovi i područja za poboljšanje:
Mentalno zdravlje: Iako su ocjene zadovoljstva visoke, trendovi pokazuju blagi pad u posljednjim godinama, što može biti povezano s povećanim pritiscima u školi i društvenim očekivanjima.
Socijalna podrška: Potrebno je dodatno ulaganje u programe koji jačaju emocionalnu podršku i mentalno zdravlje djece i mladih. Unatoč izazovima, Hrvatska bilježi pozitivne pomake, a ulaganje u podršku mladima, mentalno zdravlje i stvaranje sigurnog okruženja ključni su za daljnje poboljšanje zadovoljstva djece u budućnosti.
Izvor: AAA State of Play, UNICEF
Ilustracija: Pixabay