Nije teško prepoznati projekte koje pokreće strast. Obično odskaču jer iz njih izvire predanost i autentičnost te briga o svakom detalju. To je ujedno i opis Etno farme Mirnovec, životnog projekta obitelji Koletić koji je proizašao iz dječje želje, a potom ozbiljne karijere najmlađe članice Josipe.
Naime, Josipa Koletić (23) najtrofejnija je hrvatska preponska jahačica čiji su snovi o karijeri u konjičkom sportu započeli još u djetinjstvu, a roditelji su se potrudili kako bi joj omogućili ostvarenje punog potencijala na tom putu.

„Mi smo prije svega uzgojna štala i bavimo se uzgojem sportskih konja. Josipa je, naime, od malih nogu voljela konje i počela se baviti preponskim jahanjem. No kako je napredovala, bilo je sve teže namaknuti novac za kupnju boljih konja, pa je bilo jednostavnije uzgajati svoje“, započinje Franjo Koletić, vlasnik i direktor Mirnovec grupe i Etno farme Mirnovec koja se prostire na 30 hektara zemljišta.
Prekrasna priroda, autohtone kućice i svaka travka na svom mjestu
U sklopu konjičkog kluba su luksuzni boksevi za više od 60 konja, uz modernu arenu i dvoranu za zimsko jahanje koju posjećuju jahači iz svijh krajeva svijeta. Njihov je put započeo 2012. godine kad su krenuli s prvim konjima, a potom je cijela priča izrasla u zaokruženi održivi koncept koji nudi punu uslugu za posjetitelje svih profila.
Etno farma Mirnovec nalazi se svega nekoliko minuta vožnje od središta grada Samobora. Do nje smo se dovezli MG hibridnim i električnim vozilima koja su se savršeno uklopila u predivan pejzaž i zelenilo koje nas je okružilo. Moderan dizajn MG vozila uklopio se među luksuzne automobile na prostrano parkiralištu.

Ulaskom na imanje otvorila se sasvim druga dimenzija života, daleko od strke i buke grada. Brižljivo uređene travnate površine, pažljivo raspoređeno cvijeće i šarenilo boja dočeli su nas već na prvim koracima. Ruralni mir upotpunjuje pogled na štale okružene autohtonim hrvatskim drvenim kućicama.
U sjenici na otvorenom uz blagi povjetarac posjetitelje će dočekati vrhunska ponuda domaćih jela, a naglasak na kvaliteti proizlazi iz želje da se farma pretvori u oazu za goste visoke platežne moći.
Pročitajte više: Ena Pavelić pokrenula brend konjičke opreme kao srednjoškolka
Luksuzna ponuda za VIP goste
„Jahanje je sport bogatih i to nije tajna, pa imamo velike planove – ne samo za nas, nego i za Samobor i okolicu. Planiramo sljedeće godine organizirati prvi međunarodni natjecateljski turnir s utakmicama za svjetsku rang listu. Zadnji takav bio je u Zagrebu prije 20 godina, a nadamo se da će sudjelovati najmanje 250 do 300 jahača stranaca“, objašnjava Koletić ističući kako će posjetitelji ujedno upoznati Samobor i regiju.
„Imam viziju razvoja. Znate u SAD-u je grad Wellington koji je nekad imao svega 1954 stanovnika, a danas je prerastao u središte konjičkog sporta u svijetu s više od 100 jahačkih centara u gradu te uz 40 vikenda u godini posvećenih natjecanju u konjičkom sportu“, otkriva Koletić sugerirajući da bi Samoborsko polje moglo postati prostor za još 5 – 6 konjičkih klubova uz KK Mirnovec.

„Volio bih da postanemo centar preponskog jahanja u Hrvatskoj“, kaže Koletić ističući kako Etno farma Mirnovec, ali i okolna središta, imaju kapacitete koji će privući ljubitelje konjičkog sporta i transformirati se u središte s VIP ponudom kao traženo luksuzno odredište.
Estetika i upečatljivi detalji
„Obilazeći konjičke turnire vani, nerijetko sam svjedočio situaciji da u boksu uz vas u čizmama netko zasuče rukave, uhvati lopatu i čisti za svojim konjem, a poslije čujete da je riječ o vlasniku tvrtke koja ima milijunske prihode. Mislim da se kao odredište moramo usredotočiti ne samo na ponudu nego i na estetiku te detalje kako bismo privukli takve ljude“, smatra Koletić koji na imanju ima i sadržaje za djecu kako bi se roditelji mogli odmoriti tijekom boravka, a uz posjet štalama i jahanje na poligonu, u ponudi je nogometno igralište s rasvjetom.
Atraktivni prostor među omiljenim je destinacijama televizijskih ekipa, pa se ondje snima popularna serija „Život na vagi“. Mnogi će ondje organizirati vjenčanja, krstitke i druge proslave te team building događaje koje će začiniti lokalnim specijalitetima i domaćim namirnicama kao i vrhunskim vinima tog kraja. Zelena, zaokružena priča o suživotu s prirodom i uživanju u njezinim blagodatima u Etno farmi Mirnovec pokazuje da neke stvari nemaju cijenu, bez obzira koliko ih tko može platiti.
Sadržaj je nastao u okviru projekta Experience and networking Samobor.
Partneri i sponzori projekta su: MG Motor Hrvatska, TZ Zagrebačke županije, Poduzetnički centar Samobor, Grad i TZ Grada Samobora
Foto: Marin Tomaš, Canva