EU ozbiljan dobitnik, ili američki vazal? Neke zanimljive domaće reakcije na trgovinski deal sa SAD-om

SAD i Europska unija postigle su u nedjelju okvirni trgovinski sporazum, okončavši višemjesečnu neizvjesnost za poslovne ljude i potrošače s obje strane Atlantika zbog prijetećeg trgovinskog rata.  

Von der Leyen: “Najbolje što se moglo dobiti”

Među glavnim elementima  sporazuma  je to da se gotovo svi europski proizvodi koji se uvoze u SAD carine sa 15 posto, prenosi Hina, uključujući automobile koji se trenutno carine sa 27,5 posto te poluvodiče i farmaceutske proizvode. Carina od 15 posto je maksimalna i ne dodaje se nijednoj postojećoj. 

Stigle su i neke kritike, a predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u nedjelju navečer branila je trgovinski sporazum  nazvavši ga “najboljim što smo mogli dobiti” te dodala da ga ne treba podcjenjivati s obzirom na ranije prijetnje carinama od 30 posto koje su se trebale nametnuti EU-u, piše Hina. 


Pročitajte više: Velika analiza trgovinskog rata SAD-a i Kine: “Europsko tržište moglo bi biti preplavljeno kineskim proizvodima”


Horvat: Pogledajte tečaj dolar-euro, EU je dobitnik

Financijski stručnjak Milan Horvat je pak ponudio jedno zanimljivo objašnjenje zašto je dogovor oko 15 posto uzajamnih carina (iako nigdje nije službeno rečeno da je to uzajamno, a svi detalji deala nisu još objavljeni, op.ur.) zapravo dobar za Europsku uniju, odnosno zašto je ona ozbiljan dobitnik. Naime, kako kaže, “najbitnije je shvatiti da je od početka 2025. do danas euro porastao oko 13,5 posto u odnosu na američki dolar”.  

Objašnjava da će Amerikanci i dalje kupovati europsku robu, a Europljanima će tečaj donijeti više dolara za istu količinu eura, dok će uvoz pojeftiniti i kompenzirati carine tako da cijene u EU mogu ostati iste za domaće kupce. 
 
“Kad tako gledate pitanje je tko je zapravo napravio ‘Big Beautiful Deal’, kako sporazum naziva Donald Trump”, komentira Horvat.  

No, time će europska roba postati za skoro 30 posto skuplja Amerikancima, dodaje, pa je realno “očekivati smanjenje potražnje koju europske kompanije već intenzivno kompenziraju povećavanjem izvoza na druge kontinente, prvenstveno u sve bogatije azijske države Dalekog istoka, čija je brzorastuća srednja klasa idealan kupac europskih proizvoda i brendova”.  
 
Što se tiče ukupnog trgovinskog deal SAD-EU, Hina navodi da će Washington za dva tjedna objaviti rezultate sveobuhvatne analize i odlučiti o carinama na čipove i farmaceutske proizvode. “Kakva god američka odluka bude, ti će sektori biti predmet posebnog sporazuma”, rekla je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. 

Podobnik: EU je vazal, energija je preskupa

Među ostalim, SAD i EU uvode nula posto carina na zrakoplove i dijelove za avione, određene kemijske proizvode, generičke lijekove, opremu za poluvodiče, neke poljoprivredne proizvode i rijetke minerale. Listi će se dodati još proizvoda, a o alkoholnim pićima tek se treba dogovoriti. Carina na europsko željezo i aluminij ostat će 50 posto, no Von der Leyen je rekla da će se kasnije smanjiti i zamijeniti kvotama. 

Važno je također znati da je EU obećala da će svake iduće tri godine kupovati američki LNG u vrijednosti od 250 milijardi dolara, ukupno 750 milijardi dolara, a od SAD-a će također kupiti nuklearno gorivo. EU je obećala da će kupiti američku vojnu opremu i do kraja Trumpova mandata investirati u SAD 600 milijardi dolara. 

Boris Podobnik, predsjednik Udruge Glas poduzetnika komentirao je pak na društvenim mrežama vrlo negativno, smatrajući da je ovaj trgovinski sporazum “dokaz da smo vazali”,  te da “EU industrija postaje još više nekonkurentna jer što više plaćaš energiju nego Kinezi, od njih postaješ skuplji, a onda manje možeš izdvojiti za istraživanja i razvoj novih inovacija”. 


Foto: Pixabay/Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

trgovinski deal

EU ozbiljan dobitnik, ili američki vazal? Neke zanimljive domaće reakcije na...

SAD i Europska unija postigle su u nedjelju okvirni trgovinski sporazum, okončavši višemjesečnu neizvjesnost za poslovne ljude i potrošače s obje strane...
- Advertisment -