I očevi osjećaju posljedice prekida karijere zbog roditeljstva: ‘Bilo mi je teže naći posao’

Balansiranje roditeljskih i profesionalnih obveza izazov je s kojim se suočavaju i žene i muškarci. No, dok se žene već desetljećima bore protiv predrasuda o ‘majčinskim pauzama’ u karijeri, očevi koji preuzmu primarnu skrb o djeci često nailaze na dodatne prepreke. Društvo i poslodavci teže prihvaćaju neujednačene životopise muškaraca, a rodni stereotipi i dalje oblikuju način na koji gledamo na roditeljstvo i karijeru.

Dvostruki standardi na tržištu rada

Priča Michaela Stonea posebno ističe kako tradicionalna očekivanja mogu ograničiti profesionalne prilike muškarcima koji su preuzeli roditeljsku ulogu. Michael, menadžer s dugogodišnjim iskustvom u financijskom sektoru, donio je odluku da na nekoliko godina napravi pauzu u karijeri kako bi bio primarni skrbnik za svoju djecu. Dok je njegova supruga nastavila raditi, on je balansirao kućanske obaveze, odgoj djece i povremene honorarne poslove. Tijekom tog razdoblja pokrenuo je i mali posao osobnog treniranja kako bi ostao profesionalno aktivan, no nakon što je odlučio ponovno ući na tržište rada, suočio se s neočekivanim izazovima.

Unatoč ranijem vođenju velikih operativnih timova u financijskom sektoru, odgovori koje je primao bili su ili tišina ili poruka ‘previše ste kvalificirani’. Njegov ‘neujednačeni’ životopis, oblikovan pauzama zbog roditeljskih obaveza i poduzetničkim pothvatima poput osobnog trenerskog posla, postao je prepreka na tržištu rada. Iako je razvijao ključne vještine poput upravljanja vremenom, organizacije i poduzetništva, poslodavci su ga gledali kao nekoga tko se ‘udaljio’ od poslovnog svijeta, umjesto kao kandidata koji donosi dodatnu vrijednost.

Kako bi podijelio svoje iskustvo i istaknuo izazove s kojima se suočava, Michael je svoju priču objavio na LinkedInu. Njegova objava brzo je privukla pažnju i izazvala lavinu reakcija – više od 1,3 milijuna pregleda, 26.000 lajkova i 2000 komentara. Mnogi su se poistovjetili s njegovom situacijom, dok su drugi istaknuli koliko su rodne predrasude još uvijek prisutne kada muškarci naprave pauzu u karijeri radi obitelji.

Slična situacija već je dugo poznata ženama koje su zbog majčinstva imale prekide u karijeri, no kod muškaraca problem postaje još izraženiji. Zašto? Jer društvo i dalje očekuje da muškarci budu ‘hranitelji obitelji’, dok se njihova sposobnost ponovnog ulaska na tržište rada nakon roditeljskog dopusta dovodi u pitanje.


Pročitajte više: Roditeljstvo otežava profesionalni razvoj i napredovanje svakog petog zaposlenog oca u Zagrebu


Rodni stereotipi i stvarne brojke

Podaci pokazuju da muškarci i dalje izbjegavaju uzimanje roditeljskog dopusta zbog stigme i pritiska okoline. Prema podacima Agencije za ravnopravnost spolova na radnom mjestu (WGEA), u Australiji muškarci koriste samo 17% roditeljskog dopusta za primarne skrbnike, dok u Hrvatskoj taj broj iznosi svega 4%.

Dodatno, istraživanje udruge MODE1 u okviru projekta Aktivni očevi u Gradu Zagrebu pokazalo je da svaki peti otac osjeća da su mu obiteljske obveze ograničile karijerne prilike. Čak 40% ispitanih očeva izbjegava višu poziciju u karijeri zbog straha da neće moći uskladiti privatni i poslovni život.

Naša anketa na LinkedInu donosi slične rezultate – od 110 ispitanih očeva, 29% je osjetilo predrasude nakon korištenja roditeljskog dopusta, 27% uopće nije koristilo to pravo, a 10% je teže pronašlo posao nakon što su ga uzeli. Ipak, ohrabrujuće je da 34% ispitanih očeva kaže da nisu imali problema u karijeri i da su imali podršku poslodavca.

Kako poslodavci mogu doprinijeti promjeni?

Poslodavci imaju ključnu ulogu u stvaranju inkluzivnog radnog okruženja u kojem su roditeljske obveze ravnopravno podijeljene. Fleksibilni radni aranžmani, rodno neutralne politike roditeljskog dopusta i podrška zaposlenicima koji preuzimaju aktivniju ulogu u odgoju djece mogu značajno doprinijeti ravnopravnosti na tržištu rada.

Primjeri pozitivnih praksi dolaze iz kompanija poput Procter & Gamblea, koji nudi dvomjesečni plaćeni očinski dopust te fleksibilno radno vrijeme. Tvrtka GRAWE Hrvatska implementirala je niz mjera koje podržavaju roditelje, uključujući interne edukacije poput webinara ‘Angažirani očevi’.

Vrijeme je za promjenu

Ako želimo podržati više žena u preuzimanju vodećih pozicija, moramo normalizirati činjenicu da su nekonvencionalni karijerni putevi prihvatljivi – i u mnogim slučajevima korisni – za sve, neovisno o spolu. Roditeljstvo nije isključivo ‘ženska’ ili ‘muška’ uloga, već zajednička odgovornost.

Samo suradnjom svih uključenih – roditelja, poslodavaca i zakonodavaca – možemo postići stvarnu ravnopravnost u roditeljstvu i karijeri. Promjena društvenih normi nije samo obiteljsko pitanje, već i ključni faktor za ekonomski napredak i održiv razvoj društva.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

vjenčanje iz snova na supetru

Nisu imali ni kumove, ali Supetar im je priredio vjenčanje iz...

Na konferenciji "Žene u turizmu", direktorica Turističke zajednice Supetar, Martina Rendić, podijelila je nevjerojatnu priču – priču o slučajnim susretima, ljudskoj...
- Advertisment -