Ilijana Martinac o probijanju “betonskog stropa” i ženama u građevinarstvu

Iako se u razvijenim društvima zanimanja više na dijele na muška i ženska, činjenica je da još postoje sektori rada koji se načelno dijele po spolu. Izazovna i teška zanimanja u građevinarstvu tako se nerijetko smatraju isključivo muškima, no svijetli primjeri pokazuju kako to više nije pravilo. Među njima su društva Franc Mont d.o.o i Zagrebačko elektrotehničko poduzeće d.d. u kojem na ključnim pozicijama ciljano zapošljavaju žene. O tome je na konferenciji u organizaciji Women in Adria govorila prokuristica Zagrebačkog elektrotehničkog poduzeća Ilijana Martinac.

graditeljstvo menađerice ilijana martinac

– Gradilišta su živi organizam koji donosi svakodnevne izazove i dinamičnost koja je specifična za ovu djelatnost. Društvo Franc Mont specijalizirano je u sektoru strojarskih instalacija, a Zagrebačko elektrotehničko poduzeće postoji od 1947. godine i bavi se elektroinstalacijama – objasnila je Martinac u uvodu svog izlaganja ističući kako je riječ o izazovnom poslovanju u kojem sudionici na projektu ovise jedni o drugima.

Teškoće u poslovanju

– Rokovi izvođenja radova nerijetko su kratki, izvođači radova ovise jedni o drugima te je izuzetno bitna dobra organizacija svih izvođača radova kako bi projekt bio realiziran u zadanim rokovima. To je posebno izazovno za naša društva, posebice za elektroinstalatere koji prate radove otpočetka gradilišta i čije izvođenje radova ovisi redovito o dinamici izvođenja drugih izvođača – opisuje Ilijana Martinac svakodnevicu gradilišta na kojem nema prostora za lošu organizaciju, a o odgovornom upravljanju u kriznim situacijama ponekad može ovisiti cjelokupno poslovanje tvrtke.


Pročitajte više: Nezaustavljive i inspirativne: Žene koje su nas oborile s nogu u 2024.!


U svemu tome žene su pokazale odlučnost i snagu u svim segmentima poslovanja. Prokuristica objašnjava kako je još sedamdesetih godina prošlog stoljeća u tvrtki Zagrebačko elektrotehničko poduzeće od 150 radnika u proizvodnji bilo do 80 žena.

– One su proizvodile i popravljale elektromotore, a čak je voditeljica jednog tima bila žena. Takva se tradicija nastavila pa iako trenutno nemamo žene u elektromehaničarskoj radioni, danas su one na drugim ključnim pozicijama u oba društva – istaknula je Martinac.

žene u građevinarstvu

Njezine je riječi potvrdio i Franjo Josić, predsjednik Uprave oba društva.

Uspješne rukovoditeljice

–  Smatram da je zapošljavanje žena ključno za postizanje uspjeha, a posebno u sektoru graditeljstva koji se tradicionalno smatra muškom profesijom. Žene u građevinskoj industriji dokazuju da posjeduju izuzetne vještine i sposobnosti za upravljanje složenim projektima i koordinaciju timova. Sposobnost žena za multitasking, njihova posvećenost detaljima, preciznost u obavljanju svakodnevnih obveza i emocionalna inteligencija su benefiti koje žene donose timu – istaknuo je Josić u izjavi za Women in Adria zaključujući kako se u obje tvrtke ponose činjenicom da žene zapošljavaju na ključnim i vodećim pozicijama u menadžmentu i na terenu.

Prokuristica Martinac dodala je kako rad na terenu nije uvijek jednostavan i često je na gradilištima otežana komunikacija, iako kaže da ona ni kolegice nikad nisu doživjele neugodne situacije ni podcjenjivanje zbog činjenice da su žene.

– Žene donose lakoću odlučivanja u nekim ključnim situacijama, a osim u uredu, svakodnevno komuniciramo s kolegama na gradilištu i surađujemo na projektima na dnevnoj razini. Mi živimo građevinu i naše projekte od početka do kraja i drago mi je da smo prisutne u cijelom procesu – kaže Martinac te objašnjava da se tvrtke sa ženama na vodećim pozicijama mogu pohvaliti boljim rezultatima poslovanja.


Sadržaj je nastao u sklopu projekta “Žene u građevini”

Foto: Marin Tomaš

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -