Hrvati ovu hranu obožavaju, a navodno je opasna: ‘Zabranite ju pod hitno’

Ekološke udruge i aktivisti za zaštitu prava potrošača zahtijevaju hitnu zabranu konzervirane tune u bolnicama i školama nakon što su testiranja otkrila toksične razine žive u ovom popularnom prehrambenom proizvodu. Aktivisti također optužuju sigurnosne institucije i proizvođače tune za “cinično lobiranje” koje, kako tvrde, stavlja ekonomske interese ispred zdravlja ljudi, izjavio je glasnogovornik organizacije Bloom, koja se bori za očuvanje morskog okoliša. Je li konzervirana tuna opasna?

Moguće posljedice

Nedavno izvješće koje su objavili Bloom i organizacija za prava potrošača Foodwatch otkrilo je koliko je kontaminacija raširena. Testiranjem gotovo 150 konzervi tune iz nekoliko europskih zemalja – uključujući Francusku, Italiju, Španjolsku, Njemačku i Veliku Britaniju – utvrđeno je da su svi uzorci sadržavali živu, dok je 57 posto premašivalo sigurnosne granice za mnoge vrste riba, piše Klik.

Izloženost živi može ozbiljno ugroziti zdravlje, uzrokujući oštećenja mozga, bolesti pluća, rak, a kod trudnica čak i urođene mane kod djece. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila je živu velikim javnozdravstvenim problemom, usporedivim s azbestom i arsenom.


Pročitajte više: Koliko je zaista zdrava? Ovo je čitava istina o tuni


Gotovo sva živa završi u oceanu

Karine Jacquemart, izvršna direktorica organizacije Foodwatch France, upozorila je na “kolosalni rizik za javno zdravlje” te naglasila kako će se boriti sve dok Europa ne uvede strože standarde. Prosječni Europljanin godišnje konzumira preko 2,8 kilograma tune, odnosno oko 25 konzervi.

Približno četiri petine žive koja se oslobađa u atmosferu, iz prirodnih i ljudskih izvora poput spaljivanja ugljena, završi u oceanu. Tu se pretvara u toksični spoj metil-živu koja se nakuplja u predatorskim vrstama poput tune, što je posebno zabrinjavajuće jer tuna kroz hranidbeni lanac akumulira značajne količine ove štetne tvari.

Prema trenutnim zakonima EU i Velike Britanije, limit za živu u tuni iznosi 1 mg/kg, dok je za druge ribe, poput bakalara, ograničenje 0,3 mg/kg. Organizacija Bloom navodi da proces konzerviranja dodatno povećava koncentraciju žive u tuni, udvostručujući ili utrostručujući njezinu razinu. Od 1970-ih, tvrde u Bloomu, vlasti i moćni tunarski lobiji postavljali su granice za živu bez ikakvih znanstvenih dokaza koji bi opravdali veći limit za tunu u odnosu na druge vrste riba.


Pročitajte više: Losos ili tuna iz konzerve – što je zdravije? Imamo odgovor


Zabrana tune

Bloom i Foodwatch sada pozivaju na smanjenje dopuštene količine žive u konzerviranoj tuni na 0,3 mg/kg, jednako kao za ostale ribe, te traže zabranu tune u bolnicama, uključujući rodilišta, kao i u školama i domovima za starije. Mark Willis, voditelj odjela za kemijske kontaminante pri britanskoj Agenciji za standarde hrane, izjavio je za The Independent da je preporuka trudnicama i onima koji planiraju trudnoću da konzumiraju najviše četiri konzerve tune ili dva odreska tune tjedno, zbog visokih razina žive.

S druge strane, glasnogovornik Europêche, organizacije koja predstavlja ribarske flote, odbacuje tvrdnje iz izvješća kao “obmanjujuće”. Ističu kako konzervirani tunjski proizvodi koji se nude potrošačima u EU-u strogo poštuju europske propise, koje su postavili stručnjaci Europske agencije za sigurnost hrane kako bi osigurali zdravlje potrošača.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Rizik za zdravlje: Ovo su igračke koje na sebi zadržavaju najviše...

Pojedine igračke mogu biti rizičnije kada je u pitanju zdravlje. Plišane igračke, na primjer, imaju veću tendenciju skupljanja bakterija i drugih mikroorganizama...
- Advertisment -