Otkako je počeo njegov drugi mandat na čelu Sjedinjenih Država, Donald Trump svako malo izjavi nešto o Grenlandu i kako ga SAD baš treba za sebe, ne obazirući se uopće na to da je u pitanju teritorij koji je u sastavu Kraljevine Danske i koji nije na prodaju.
Na te neobične i nediplomatske američke provokacije oglasila se više puta i sama danska premijerka Mette Frederiksen, a sa svakim javnim nastupom vezanim za Grenland – koji unutar Danske ima autonomni status i pravo na održavanje referenduma o nezavisnosti – osvaja medijske naslove.
Pitanje Donaldu Trumpu
Najprije je Trumpovu ideju o „kupnji“ Grenlanda nazvala apsurdnom, a ovih je dana, za posjeta tom arktičkom otoku, odgovorila i na impliciranu mogućnost njegove aneksije od strane SAD-a. „Ne možete anektirati druge države“, poručila je Washingtonu, dodajući da kao argument za to ne može biti niti pozivanje na međunarodnu sigurnost.
Danska jača svoju vojnu prisutnost na Arktiku, rekla je, te je ponudila bližu suradnju sa Sjedinjenim Državama u obrani regije, a nakon toga je postavila oštro intonirano pitanje američkom predsjedniku: “Kada zahtijevate da preuzmete dio teritorija Danske, kada smo suočeni s pritiskom i prijetnjama našeg najbližeg saveznika, u što da vjerujemo, o zemlji kojoj smo se divili toliko godina?“
Pročitajte više: Tri najsretnije zemlje svijeta vode žene
Vješta političarka iz redova socijaldemokrata
Tko je političarka koja se našla u nevjerojatnoj (ne)prilici da mora braniti suverenitet svoje zemlje pred moćnim SAD-om koji je, zapravo, njen saveznik u NATO-u? U svakom slučaju, nije strašljiva, a njena dosadašnja karijera pokazuje da vješto i odlučno pliva u političkim vodama.
Frederiksen je premijerka Danske od lipnja 2019. godine i čelnica je danske Socijaldemokratske stranke. Ona je pritom najmlađa premijerka u danskoj povijesti (rođena je 1977. godine) te druga žena koja vodi dansku vladu. Prvi put je ušla u parlament s 24 godine, a Socijaldemokratsku stranku vodi od 2015. godine. Zanimljivo je da je postala članica mladeži te strane s tek navršenih 15 godina.
Kad je izabrana u parlament (Folketing) bila je imenovana za stranačku glasnogovornicu za kulturu, medije i jednakost spolova, a primila je i nagradu zbog iskazane političke hrabrosti i entuzijazma te utjecaja s izraženom socijalnom osjetljivošću.
Od završetka školovanja je zapravo isključivo angažirana u politici, s time da je prethodno kratko bila zaposlena u sindikatu kao konzultantica. Od 2011. do 2014. godine je bila ministrica zapošljavanja, a kratko vrijeme i pravosuđa (2014–15), a onda je do parlamentarnih izbora 2019. godine bila izabrana za vođu opozicije.
Politički bi je se moglo opisati kao proponenticu lijevih ekonomskih politika, ali i restriktivnog pristupa imigraciji. Inače se u svojoj karijeri godinama zalagala za zabranu kupovanja seksualnih usluga.
Foto: Canva/Socialdemokratiet