Nejasan leadership, lažna “kultura”, neplaćanje na vrijeme, micromanagement, te manjak transparentnosti i stvarnog ownershipa razlozi su zbog kojih je domaći AI startup Pythagora krenuo u veliku akciju. Ispred poznatih informatičkih tvrtki u Zagrebu postavili su oglase u kojima izravno nude posao, upozoravajući upravo na najveće poslovne izazove s kojima se nose njihovi kolege u konkurentnim velikim kompanijama.

– Hej, tim Infinuma, mi ulažemo u ljude, a ne u konjsku snagu. Radije bismo vam dali povišicu nego kupili novi auto. Hej, Porscheov digitalni tim, lijepo uređeni uredi ne definiraju budućnost techa. Mi zapošljavamo – stoji na nizu plakata koji su u utorak osvanuli diljem grada.
Rijetki govore o problemu javno
– Ovo nije klasičan oglas za posao. Ovo je poziv za ljude koji razmišljaju drugačije, one koji nemaju problem reći stvari naglas, i koji prirodno teže promjenama, umjesto da se prilagođavaju statusu quo – kaže Zvonimir Sabljić, suosnivač Pythagore.
U priopćenju te tvrtke stoji kako o problematici koju ističu na plakatima rijetki govore otvoreno, a najčešće se žale na poslodavce tek nakon što daju otkaz.
– Ne vjerujemo u tišinu, PR filtere i ideju da bi ljudi trebali biti zahvalni što uopće imaju posao. Vjerujemo u talent, u otvorenu komunikaciju i u stvaranje radnog okruženja u kojem su poštovanje i jasnoća temelj, a ne privilegija. I umjesto da to radimo kroz generičan oglas za posao, radije smo poruke stavili na ulice – nastavio je Sabljić.
Hrvatski AI startup Pythagora osnovan je lani, a njihov je proizvod AI developerski alat GPT Pilot koji olakšava stvaranje aplikacija prema individualnim potrebama korisnika. Do sad su prikupili više od četiri milijuna američkih dolara investicija te ubrzano ulažu u razvoj. Ipak, postavlja se pitanje etičnosti oko načina objave materijala. S njihovim pristupom ne slaže se ni HR stručnjakinja Katja Matić.
Pročitajte više: Otvorena molba – u teoriji poželjnija no ikada, u praksi ne urodi plodom?
Dvojbeni pristup oglasu
– Uvijek sam za drukčiji pristup u traženju novih ljudi, međutim kampanja u kojoj se direktno upire u konkurenciju ne čini mi se kolegijalnom niti u skladu s etičkim pravilima oglašavanja. Neminovno je da će kampanja privući pažnju i da će se o njoj govoriti. Osigurat će sigurno i kandidate. Donijeti će vidljivost ne samo oglašivaču nego i konkurentima koji su direktno prozvani u kampanji. Pokrenuti će diskusiju unutar prozvanih kompanija – smatra Matić.

– Odabrali smo lokacije tamo gdje poruke imaju smisla, gdje će ih vidjeti upravo oni na koje se odnose. Jer njima su i namijenjene. Pitanje etičnosti? Razumijemo ga. No možda bi bilo korisno češće postavljati to isto pitanje i u kontekstu kompanija koje promoviraju, primjerice, betting ili druge sadržaje koji potencijalno imaju negativan utjecaj na ljude i zajednicu – objasnila je Ivis Burić, COO Pythagore.
– Smatram da bilo koja kompanija koja ima kvalitetno razrađen EVP, može svoje kvalitete plasirati prema tržištu na kreativan i originalan način, ne ističući potencijalne i možda nedokazane mane konkurencije. Postoje drugačiji načini da za pokretanje važnih tema vezanih za uvjete rada i korporativnu kulturu – zaključila je Matić.
Kampanja će trajati još desetak dana, a u Pythagori se nadaju da će na taj način zaposliti troje novih ljudi.
Foto: Pythagora, privatna arhiva/Canva