Ručnici mogu izgubiti svoju mekoću i pahuljastu teksturu ako se ne peru pravilno, no postoji brz i jednostavan način da ih obnovite uz pomoć jeftinog kuhinjskog sastojka – sode bikarbone. Danas otkrivamo kako omekšati ručnike.
Što uzrokuje tvrdoću ručnika?
Ako vaši ručnici imaju ustajali miris i tvrdi su na dodir, vjerojatno ih ne perete na ispravan način. Srećom, uz samo jedno pranje možete im vratiti svježinu i mekoću na potpuno prirodan način, piše Express.
Stručnjak Nicholas Crusie iz Miracle Branda objasnio je da je najčešći razlog zašto ručnici gube svoju mekoću pretjerano korištenje deterdžnta ili omekšivača za rublje.
„Glavni krivac za gubitak mekoće ručnika je nakupljanje ostataka deterdžnta i tjelesnih ulja u vlaknima tkanine. Ovaj sloj ostataka uzrokuje tvrdoću i neugodan, grublji osjećaj na dodir“, rekao je Nicholas.
Prevelika količina sredstava za pranje spriječit će potpuno ispiranje ručnika, zbog čega će izgubiti sposobnost upijanja vlage i postati tvrdi poput cigle. No, rješenje je vrlo jednostavno – sve što vam treba je soda bikarbona, koju vjerojatno već imate u svojoj kuhinji.
„Dodajte pola šalice sode bikarbone u perilicu rublja uz vaš uobičajeni ciklus pranja kako biste ručnike vratili u život. Osim što omekšava tkaninu, soda bikarbona također pomaže ukloniti neugodne mirise – pravo oduševljenje!“, dodao je Nicholas.
Soda bikarbona je blago alkalna, što znači da razgrađuje ostatke deterdžnta i omekšivača koji se zadržavaju u vlaknima ručnika i uzrokuju njihov tvrdi osjećaj.
Pročitajte više: Znate li zašto je vunene džempere potrebno s vremena na vrijeme oprati octom?
Kako omekšati ručnike uz soda bikarbonu
Za početak, stavite ručnike u perilicu rublja, ali pazite da ne preopteretite bubanj jer će to otežati ispiranje i pranje.
U ladicu za deterdžnt ulijte pola šalice (oko 120 grama) sode bikarbone, umjesto uobičajenog deterdžnta. Ručnike perite na niskoj temperaturi.
„Možda mislite da je toplija voda bolja, ali događa se upravo suprotno. Kada voda dosegne 24 stupnja Celzijeva ili više, to može smanjiti učinkovitost deterdžnta. Također, vruća voda može oštetiti tkaninu i uzrokovati skupljanje. U gotovo svakom slučaju, bolje je odabrati hladnu vodu, pogotovo za pranje ručnika“, savjetuje Nicholas.
Ako ručnike perete zbog higijenskih razloga, preporučuje se pranje na 60 stupnjeva ili više kako bi se uništile bakterije. No, ako im samo želite vratiti mekoću, dovoljno je hladnije pranje.
Nakon završetka ciklusa, obavezno protresite ručnike prije nego što ih objesite da se osuše. Ovo pomaže opustiti vlakna i dodatno omekšava tkaninu.
Alternativno, ručnike možete staviti u sušilicu na niskoj temperaturi. Dodajte teniske loptice ili loptice za sušenje jer će i one pomoći da ručnici ponovno postanu pahuljasti.
Kada se ručnici potpuno osuše, trebali bi ponovno biti meki, svježi i ugodni na dodir – gotovo kao novi!
Foto: Canva