Možda zvuči kao supermoć, ali prepoznavanje laži prije nego što izađe iz nečijih usta zapravo nije toliko teško. Naravno, postoje vrsni lažljivci koji će s nevjerojatnom lakoćom ispričati priču bez da trepnu, ali ne kaže se bez razloga da su oči ogledalo duše, zar ne? Ako netko dovoljno pažljivo pogleda u oči sugovornika, možda će moći razlikovati istinu od izmišljotine.
Prema najnovijim istraživanjima, izravan kontakt očima mogao bi biti ključno oružje u borbi protiv laži. Naime, kad lažljivac ostane bez mogućnosti da skrene pogled, šanse da će izreći istinu drastično rastu. Jedna sekunda dubokog pogleda i… puf! Laž nestaje. E, to je moć!
Oči ne lažu
Ovo otkriće donosi pravu revoluciju. Dugo se smatralo da lažljivci izbjegavaju kontakt očima, ali novo istraživanje sugerira da upravo izravan pogled može natjerati osobu da se izlane i kaže istinu. Dakle, nema više neugodnih situacija u kojima se nekoga mora uhvatiti na djelu – jednostavno mu se treba zagledati u oči i pričekati.
I dok znanstvenici ponosno predstavljaju svoje zaključke, mame diljem svijeta vjerojatno samo kimaju glavom. Jer one ovo znaju odavno.
Pročitajte više: VIDEO Bivša agentica tajne službe koja je štitila Obamu i Busha otkriva: ‘Ovi znakovi pokazat će vam da netko laže’
Znanost iza moći pogleda
Znanstvenici sa Sveučilišta u Tampereu osmislili su eksperiment u kojem su sudionici igrali računalnu igru dok su se mogli promatrati kroz pametno staklo. Tijekom igre, istraživači su pomno pratili kamo sudionici usmjeravaju pogled – prema gore, prema dolje, bilo gdje osim u protivnika. Zaključak? Onaj tko je bio pod izravnim pogledom, imao je znatno manje šanse za laganje.
Slučajnost? Teško. Mnogi stručnjaci slažu se da kontakt očima mijenja dinamiku razgovora i tjera sugovornika na odgovornost.
“Već znamo da su tipični znakovi laganja brzo prebacivanje pogleda i izbjegavanje kontakta očima”, objašnjava autorica i stručnjakinja za međuljudske odnose, Susan Winter. Ti mali pokreti – tzv. mikrogestikulacije – mogu odati nelagodu čak i kod najvještijih lažljivaca.
“Ljudi koji su nesigurni ili neautentični osjećaju se ranjivo kada ih se gleda ravno u oči”, dodaje ona.
Sličan stav dijeli i dr. Robert Glatter, profesor hitne medicine, koji tvrdi da izravan kontakt očima mijenja igru.
“Pogled u oči čini razgovor osobnim, prisiljava ljude na odgovornost i jasno daje do znanja da se očekuje istina”, objašnjava.
Pročitajte više: Kako prepoznati lažljivca?
Kako (ne) uhvatiti lažljivca
Čak i ako netko uspije spriječiti laž da izađe na vidjelo, ostaje onaj nelagodan osjećaj – zašto je uopće htio lagati? Jasno je da je zabavno uhvatiti nekoga na djelu i gledati kako se koprca, ali ponekad je bolje riješiti situaciju otvorenim razgovorom.
Terapeutkinja Shannon Thomas predlaže da se izbjegne izravno optuživanje.
“Umjesto da nekoga proglasite lažljivcem, bolje je primijetiti njegovu nelagodu i pitati: ‘Primjećujem da ti je neugodno dok mi ovo govoriš i da ne gledaš u mene. Zašto je to tako?’” Na taj način razgovor ostaje smiren i otvara prostor za iskrenost.
Susan Winter dodaje da se može pristupiti i direktnije, ali bez agresivnog tona.
“Najbolje je osobi dati do znanja da možda neće voljeti čuti istinu, ali da je uvijek bolja opcija od laži. A zatim je saslušati bez osude”, savjetuje.
Pogled koji otkriva sve
Dakle, sljedeći put kada netko počne zamuckivati, skretati pogled ili se čudno migoljiti – dovoljno je pogledati ga u oči i pustiti da znanost odradi svoje. Izravan kontakt očima nije samo moćan alat, već i elegantan način da se istina izvuče na površinu, piše Elitedaily.
Foto: Canva