Znate li što je kimchi? Evo zašto je zdrav i kako se priprema

Kimchi (čita se ‘kimči’) je jedno od najpoznatijih jela korejske kuhinje, a sve je popularniji i u zemljama Zapada. Često se poslužuje kao prilog uz azijska jela, no treba znati da kimchi nije samo ukusno jelo, nego i nutritivno bogata fermentirana namirnica s brojnim zdravstvenim prednostima.

U nastavku saznajte što je točno kimchi, kako se priprema, gdje ga možete kupiti i na koje ga sve načine možete konzumirati.

Što je kimchi?

Kimchi je tradicionalno korejsko jelo od fermentiranog povrća, najčešće kineskog kupusa, bijele rotkve i krastavaca. Okus mu je kiselkast i pikantan, a recepti za kimchi variraju ovisno o regiji (i osobnom ukusu).

Osnovni sastojci za pripremu kimchija uključuju: kineski kupus, bijelu rotkvu i/ili krastavce, vodu, češnjak, đumbir, korejsku čili papriku (gochugaru), slatko rižino brašno ili šećer, riblji umak.

Kako pripremiti kimchi?

Priprema kimchija uključuje fermentaciju, proces koji mu osigurava jedinstven okus i zdravstvene prednosti:

  1. Povrće (najčešće kineski kupus) se reže na komade i natapa u otopini soli, 7 do 12 sati.
  2. Nakon toga, povrće se ispire i ocijedi.
  3. Priprema se začinska pasta od češnjaka, đumbira, gochugaru čili paprike, slatkog rižinog brašna i ribljeg umaka.
  4. Pasta se ravnomjerno raspoređuje po povrću.
  5. Dobivena smjesa se stavlja u sterilizirane staklenke, hermetički zatvori i ostavlja na sobnoj temperaturi jedan do dva dana. Ako je vani vruće, bolje ga je ostaviti u hladnjaku tri do četiri dana.
  6. Nakon fermentacije, kimchi se sprema u hladnjak gdje se može čuvati mjesecima.

Pročitajte više: Moćno lisnato povrće: Tajna snažnog imuniteta i dobrog zdravlja


Kimchi – nutritivna vrijednost

Kimchi je bogat vitaminima i mineralima, a istovremeno ima malo kalorija. Sadrži: vitamin A, vitamin B, vitamin B6, vitamin K, folnu kiselinu, beta-karoten, željezo.

Zašto je kimchi zdrav?

Kimchi se smatra superhranom zbog bogatog nutritivnog sastava i probiotičkih svojstava.

Sadrži probiotike – fermentacijom nastaju zdrave bakterije (Lactobacillus), koje podržavaju zdravlje crijeva i probavu. Proces lakto-fermentacije omogućuje razgradnju šećera u mliječnu kiselinu, koja djeluje kao prirodni konzervans i pridonosi očuvanju crijevne mikroflore.

Jača imunitet – zahvaljujući vitaminima i probioticima, kimchi može ojačati imunološki sustav. Vitamin C u kimchiju dodatno podržava imunološku funkciju i smanjuje oksidativni stres u tijelu.

Smanjuje upale – istraživanja sugeriraju da fermentirana hrana može pomoći u smanjenju kroničnih upala u tijelu, zahvaljujući spojevima koji imaju protuupalna svojstva.

Može usporiti starenje – određeni spojevi u kimchiju mogu pomoći u zaštiti stanica i poboljšati njihovu dugovječnost. Studije pokazuju da antioksidansi prisutni u kimchiju mogu smanjiti oksidativna oštećenja koja su povezana s procesom starenja.

Može spriječiti gljivične infekcije – probiotici u kimchiju mogu pomoći u prevenciji vaginalnih gljivičnih infekcija uzrokovanih rastom gljivica Candida. Istraživanja pokazuju da određeni sojevi Lactobacillusa iz kimchija mogu imati antimikrobna svojstva.

Može pomoći u mršavljenju – niskokaloričan je i bogat vlaknima, što pridonosi osjećaju sitosti i sprječava prejedanje. Studije pokazuju da konzumacija fermentirane hrane može pomoći u regulaciji tjelesne mase i razine šećera u krvi.

Podržava zdravlje srca – probiotici, vlakna i antioksidansi mogu doprinijeti smanjenju kolesterola i regulaciji krvnog tlaka, čime se smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, objašnjava portal za zdraviji i sretniji život Centar zdravlja.

Kako jesti kimchi?

Kimchi se može jesti na različite načine:

  • samostalno – kao prilog uz rižu ili meso,
  • u juhama – dodaje se u korejska jela poput kimchi jjigae (varivo s kimchijem i svinjetinom),
  • u prženoj riži – nasjeckani kimchi prži se s rižom, jajima i sezamovim uljem,
  • u palačinkama – dodaje se u tijesto za palačinke od brašna, vode i jaja,
  • u sendvičima – osigurava hrskavost i pikantnu notu sendvičima i burgerima.

Autor: Hina Zdravlje

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

vjenčanje iz snova na supetru

Nisu imali ni kumove, ali Supetar im je priredio vjenčanje iz...

Na konferenciji "Žene u turizmu", direktorica Turističke zajednice Supetar, Martina Rendić, podijelila je nevjerojatnu priču – priču o slučajnim susretima, ljudskoj...
- Advertisment -