Istine i laži o zdravoj prehrani i mršavljenju: Što trebate znati?

Nije čudo ako ste zbunjeni prehranom i hranom jer mitovi o njima šire se društvenim mrežama, a nerijetko i medijima. Prehrana je popularna tema danas, no upadljivi naslovi, a nedovoljno pojašnjeni dovode do kontinuirane pojave različitih prehrambenih mitova.

Nutricionizam je relativno nova znanost te kako se određene informacije pojave, preporuke se mogu mijenjati pa zastarjele informacije mogu zaostati i pretvoriti se u mit.

Evo nekoliko mitova i zašto im ne vjerovati.

Kako biste smršavjeli morate izbaciti ugljikohidrate iz prehrane

To je mit koji ne nestaje. Ugljikohidrati jesu zbunjujući jer kruh i tjestenina sadrže iste, no u ugljikohidrate se ubrajaju i voće, povrće, mahunarke, cjelovite žitarice i jogurt. Sve navedene namirnice su itekako potrebne u prehrani, prenosi Hina Zdravlje.

Voće ima previše šećera

Važno je razlikovati dodani šećer (konzumni, bijeli šećer, saharozu) i prirodni voćni šećer koji se uz vitamine, minerale, prehrambena vlakna i antioksidanse nude u voću. Upravo prehrambena vlakna u voću omogućavaju sporiji ulazak šećera u krv.

Žudite za hranom koju treba vaš organizam

To je puno kompleksnije od takve pretpostavke. Žudnja se javlja zbog stresa, premalo sna, emocionalne iscrpljenosti. Hrana bogata šećerom, ugljikohidratima i masnoćom poput pomfrita i sladoleda aktivira dijelove mozga zadužene za emocionalnu ugodu, stoga je puno primamljivija od špinata ili nekog drugog povrća.


Pročitajte više: Liječnica otkriva 5 napitaka koji pomažu u mršavljenju!


Puno manjih obroka tijekom dana je bolje od tri veća

Ovaj mit proizlazi iz činjenice kako svaki obrok ubrzava metabolizam, pa samim time i puno manjih obroka više ubrzava metabolizam. Ipak to nije točno.

Istraživanja pokazuju da dva ili tri obroka dnevno, regulirana i pojedena u određeno vrijeme smanjuju opasnost nakupljanja prekomjerne tjelesne težine.

Također važno je znati da se ujutro troši dva puta više energije na metabolizam nego poslijepodne i navečer. Manji obroci ne zadovoljavaju glad pa čovjek stalno nešto grickajući pojede više nego u jednom konkretnom obroku koji je sam po sebi bolje probavljiv.

Razmak između obroka treba biti tri do pet sati radi bolje probave i metabolizma, piše portal za zdraviji i sretniji život Centar zdravlja.

Autor: Mirna Trumbetaš, dipl.ing.nutricionist, predsjednica HACPN, Hrvatski akademski centar primijenjenog nutricionizma

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Turkish Airlines – popust na zrakoplovne karte i ostale usluge

Turkish Airlines, nagrađivana zrakoplovna kompanija koja leti u najviše destinacija, tvrtkama nudi korporativni program posebno dizajniran za poslovne putnike i kompanije s...
- Advertisment -