U Muzeju čokolade u Zagrebu otvorena je prošle subote Izložba ilustracija Neustrašive žene koja ukazuje na značajne žene iz hrvatske prošlosti i sadašnjosti, a u fokus stavlja i često posve neopravdano nedovoljno valoriziran medij – ilustraciju.
Na izložbi su predstavljene žene koje su obilježile hrvatsku povijest, kulturu, umjetnost, književnost, znanost i sport. Žene koje su vlastitim djelovanjem pomicale granice. Tijekom života bile su fokusirane na obrazovanje pri čemu se potvrdila stara uzrečica “znanje je moć”. Uz vlastito obrazovanje, učenje i istraživanje, nesebično su pomagale, dijelile i prenosile svoje znanje drugima.
100 ilustracija žena iz hrvatske prošlosti i sadašnjosti
U organizaciji nezavisne više kustosice, povjesničarke umjetnosti i muzeologinje Sonje Švec Španjol izložba je u posljednje četiri godine proputovala cijelom Hrvatskom te je bila prezentirana u ukupno 22 ustanove u kulturi diljem Hrvatske. Riječ je izložbi naglašeno edukativnog karaktera i iznimne likovne vrijednosti koja u fokus istovremeno stavlja medij ilustracije, rad 23 suvremene hrvatske ilustratorice te lik i djelo značajnih žena iz hrvatske prošlosti i sadašnjosti, a vjerojatno je i jedina hrvatska izložba koja je bila predstavljena u toliko velikom broju gradova i ustanova u Hrvatskoj u relativno kratkom periodu.
Izložba je nastala na inicijativu vlasnice i glavne urednice izdavačke kuće Iris Illyrica Ivane Glavaš Bakije. Ilustracije iz knjiga Priče o neustrašivim hrvatskim ženama (2019.) autorice Tatjane Barat i Ikone: neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku (2020.) autorice Rosie Kugli u izdanju Naklade Iris Illyrica, pretočene su u putujuću izložbu.
Neporeciva uloga i doprinosi žena tijekom hrvatske povijesti i sadašnjosti
Povijest ljudske civilizacije ispunjena je pričama o značajnim kraljevima, velikim ratnicima, istraživačima, znanstvenicima, umjetnicima, dok se o ženama nije pisalo, posebice u najranijoj povijesti, rekla je u uvodnom govoru na nedavnom otvorenju izložbe u Zagrebu, Sonja Švec Španjol. One kao da su živjele nevidljivo obavljajući svoje primarne funkcije supruga i majki čime je potisnut njihov izniman doprinos u znanosti, umjetnosti, književnosti, medicini, politici, sportu i mnogim drugim područjima života.

Na otvorenju izložbe prisustvovale su autorice knjiga i ilustratorice koje su sudjelovale na projektu poput Željke Mezić, Sanje Pribić, Nine Iris Bešlić, Ane Kadoić, Helene Klakočar, Vande Čižmek, Helene Janečić i mnogih drugih te Sanja Pilić koja je predstavljena ilustracijom Nine Iris Bešlić na izložbi.
Pročitajte više: Edita Drušković: ‘Ako si hrabar ostvariti svoje snove, onda si odmah i drugačiji od drugih’
Namjera ove izložbe nije prikazati žene kao superiornije, već jednakovrijedne i ukazati na njihove neporecive uloge i doprinose tijekom hrvatske povijesti i sadašnjosti te iznijeti činjenice koje su bile zanemarene te nedovoljno obrađene i zastupljene u pregledima naše povijesti. Izložba to čini kroz iznimno relevantan, a također vrlo često nedovoljno cijenjen i valoriziran medij ilustracije. Dodatna vrijednost izložbe ostvarena je kroz bogatstvo, raznolikost, razumijevanje i otkrivanje međusobnih sličnosti i razlika te potencijala svih uključenih jedinki unutar projekta, prvenstveno ilustratorica, koje su originalnim i kvalitetnim interpretacijama neustrašivih žena stvorile nevjerojatnu platformu različitosti oplemenjujući pritom publiku likovnim doživljajem relevantnih persona. Tim više jer je riječ o jedinstvenom projektu koji je posvećen uvidu i ukazivanju na ulogu i značaj žene u oblikovanju svih segmenata naše stvarnosti, a to čini kroz najiskreniji vid komunikacije – umjetnost, naglasila je kustosica Sonja Švec Španjol.
Izložba u Muzeju čokolade u Zagrebu ostaje otvorena sve do 11. svibnja.
Foto: Šime Modrić