Ovog je tjedna krenulo nacionalno brendiranje turističkog smještaja u domaćinstvima, a prema procjenama, priliku da dobije oznaku “Vaš domaćin/Local Host” ima oko 60 tisuća vlasnika obiteljskog smještaja koji ispunjavaju zakonske uvjete.
No, da bi doista dobili tu oznaku, moraju ispuniti i niz drugih kriterija, a to je zamišljeno tako da putem sustava eVisitor domaćini ispunjavaju obrazac za samoprocjenu. Oni koji zadovolje kriterije dobiju pravo na korištenje oznake (besplatno) koju je osmislila Hrvatska turistička zajednica (HTZ).
“Mijenja se pozicija obiteljskog smještaja”
Hoće li to biti atraktivno vlasnicima obiteljskog smještaja i, ako da, zašto? Zatražili smo komentar Barbare Marković, predsjednice Hrvatske udruge obiteljskog smještaja.
Ona navodi da se time mijenja pozicija obiteljskog smještaja u turizmu te očekuje i veliki interes. Oznaka “Vaš domaćin/Local Host” donosi vidljivost, smatra, dodatnu vrijednost i poslovne prednosti, uključujući veću promociju kroz Hrvatsku turističku zajednicu te potencijalno sudjelovanje u posebnim projektima i potporama.
“Posebno je važno što će se ta oznaka moći prikazivati i na velikim međunarodnim platformama za rezervaciju smještaja, s kojima naši iznajmljivači već surađuju. Time se hrvatski domaćini u obiteljskom smještaju dodatno ističu među globalnom konkurencijom, a gostima se jasno komunicira kvaliteta i pouzdanost”, kaže Barbara Marković za Women in Adria.
Pročitajte više: Bivša novinarka i diplomatkinja koja sada Britancima otkriva hrvatske turističke dragulje
Tko je domaćin po zakonu?
Podsjetimo da je pojam domaćina uveden u izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, a definiran je ovako: iznajmljivač koji ima prijavljeno prebivalište na području jedinice područne (regionalne) samouprave gdje se nalazi objekt u kojem pruža usluge smještaja u domaćinstvu u sobi, apartmanu ili kući za odmor. S druge strane, domaćin nije iznajmljivač koji pruža te usluge u višestambenoj i stambeno-poslovnoj zgradi. Kako se službeno tumačilo, upravo definiranje pojma domaćina predstavlja pravni temelj za razlikovanje pravog obiteljskog smještaja od iznajmljivača koji pružaju uslugu smještaja u domaćinstvu isključivo s ciljem obavljanja gospodarske djelatnosti.
Prema podacima koje je iznio direktor HTZ-a Kristjan Staničić, u Hrvatskoj je oko 125 tisuća objekata u domaćinstvu koji se komercijalno iznajmljuju turistima, sa 657 tisuća kreveta, što je oko 52 posto u ukupnim krevetima za turiste u Hrvatskoj. No, od tog ukupnog broja objekata, oko 60 tisuća ih je domaćin po zakonskoj osnovi i oni su ciljna skupina za oznaku.
Pet skupina uvjeta za oznaku
Barbara Marković naglašava pak da njena udruga već godinama radi na jačanju identiteta domaćina: “Od 2014. godine promoviramo pojam ‘Domaćin’ kroz edukacije kako bi naglasili važnost tradicije i autohtone ponude lokalnog čovjeka, a posljednjih šest godina aktivno radimo i na njegovom brendiranju kroz razne edukacijske projekte kao što su Ambasador turizma, Green Dalmatia, smještaj za osobe sa invaliditetom i dr. Sada napokon imamo okvir koji mu daje prepoznatljivost i tržišnu snagu”.
Uvjeti za oznaku, kako je objavljeno, su u pet skupina i obuhvaćaju autentičnost ponude, razinu gostoljubivosti, ekološku osviještenost, kvalitetu u pristupu i informiranju gosta te stalno usavršavanje vještina domaćina. Domaćinima koji zadovoljavaju uvjete dobit će oznaku u obliku pločice koju će moći istaknuti na ulazu u smještajni objekt, ali i u digitalnom obliku kako bi ju mogli koristiti na online komunikacijskim kanalima, stoji na internetskim stranicama HTZ-a. U Pravilima za dodjelu oznake prepoznatljivosti stoji također da se nadzor nad ispunjavanjem uvjeta za korištenje oznake provodi izravnim nadzorom kod nositelja oznake, pregledom javno dostupnih recenzija gostiju te traženjem dodatnih podataka i informacija od nositelja oznake.
Foto: HTZ, privatna arhiva/Canva