Čini se da odgajanje djece sprječava starenje mozga, pokazalo je istraživanje na oko 37.000 ljudi koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Rutgers u SAD-u.
U radu koji je objavio Proceedings of the National Academy of Sciences u SAD-u, znanstvenici su objasnili da su otkrili kako roditeljstvo igra ‘zaštitnu ulogu’ kada se radi o ‘moždanim funkcijama povezanim sa starenjem u srednjoj i kasnoj životnoj dobi’.
A kada je riječ o rađanju djece i održavanju mozga mladim, poruka je – što više djece, to bolje.
“Kada roditelji imaju više djece javlja se viša funkcionalna povezanost cijelog mozga, posebno u mrežama povezanim s kretanjem i osjetom”, rekao je tim, sugerirajući ‘kumulativni’ učinak temeljen na veličini obitelji.
Pročitajte više: Intenzivno roditeljstvo: Zabrinjavajući trend među modernim obiteljima
“Te iste mreže pokazale su nižu funkcionalnu povezanost koja se povezuje s višom dobi, što sugerira da bi roditeljstvo moglo zaštititi od funkcionalnog starenja mozga”, objasnili su nakon proučavanja informacija koje pokrivaju gotovo 20.000 žena i više od 17.000 muškaraca preuzetih iz UK Biobanka, zdravstvene i medicinske baze podataka.
Istraživači su sugerirali da rezultati ‘pokazuju da promjene koje prate roditeljstvo mogu donijeti dobrobiti zdravlju mozga tijekom cijelog životnog vijeka, mijenjajući putanje starenja’.
“Brižno okruženje, a ne sama trudnoća, čini se važnim jer te učinke vidimo i kod majki i kod očeva”, rekao je Avram Holmes s Rutgersa.
Sve u svemu, ovi rezultati sugeriraju da bi roditeljstvo moglo djelovati neurozaštitno u kasnijem životu, naglašavajući potrebu za budućim istraživanjima kako bi se razumjeli mehanizmi ovih učinaka.
Auto: Hina Zdravlje
Foto: Canva