Održana Konferencija Žene u održivosti: Važno se povezivati jer se svi nose s istim izazovima

Istaknute liderice i stručnjakinje koje su održivost postavile u središte svojih poslovnih strategija podijelile su svoja iskustva i znanja s punom dvoranom na Konferenciji za žene u održivosti koja se održala 31. siječnja u hotelu Pullman.

Konferenciju za žene u održivosti izlaganjem je otvorila Nikolina Brnjac – Europska parlamentarka i liderica održivih politika. Istaknula je važnost ravnoteže društvenog, ekonomskog i ekološkog stupa kao temelja održivog razvoja. Navela je kako se Europa suočava se s izazovima poput smanjenja radne snage, niskog rasta i produktivnosti, što dovodi do sve većeg zaostajanja za Kinom i SAD-om.

“Odgovor na ove izazove leži u strateškim ulaganjima u inovacije, obrazovanje i modernizaciju tržišta rada. Europski parlament ima ključnu ulogu u kreiranju politika koje će osigurati sredstva i konkretne mjere za dugoročni održivi razvoj. Samo kroz zajedničke napore možemo očuvati konkurentnost i globalno vodstvo Europe”, poručila je Brnjac.

Održivost u vlastitom životu

Jadranka Boban Pejić, CEO Biovege i pionirka ekološkog poslovanja, oduševila je predavanjem o tri koncepta održivosti koje smatra bitnima.

To su:

  1. Samoodrživost – briga o sebi
  2. Princip održivosti u životu i poslovanju
  3. Redefiniranje uspjeha

“Čovjek koji nije zdrav, koji nije samoodrživ u svom svakodnevnom životu, teško da može razmišljati o okolišu, o svom utjecaju na njega itd. S druge strane, koncept samoodrživosti i brige o svom vlastitom zdravlju u stvari vas dovodi do toga da ukoliko radite kvalitetne svakodnevne izbore za sebe, to automatski se prenosi i kvalitetan je utjecaj na okoliš”, kazala je.

Održivost u wellness industriji

Svi su pričali i o predavanju Nuše Korotaj, CEO Termi Sveti Martin i inovatorice u wellness industriji koja je prezentirala inovativne programe i procese koje su implementirane u Termama poput zero waste operacija i pametne tehnologije. Osim toga, implementiraju i inovativne koncepte.

Healthness je spoj i balans aktivnog odmora, wellness iskustva, zdrave prehrane i prirodne kozmetike”, navela je Nuša.


Pročitajte više: Hoće li održivost konačno dovesti žene u uprave?


Održivost i ESG projekti

O utjecaju ESG projekata na reputaciju kompanije govorila je jedna od najstručnijih osoba za to. Vlasnica tvrtke ABC komunikacije i peterostruka PR oskarovka Marina Bolanča.

“Što povezuje reputaciju i ESG? To mi se čini kao jako važna stvar. Kompanije koje implementiraju ESG strategije često pokazuju veću posvećenost održivosti, veću posvećenost društvene odgovornosti. Vidjeli smo to iz primjera prethodnog predavanja”, kazala je Bolanča i dodala kako će i investitori više gledati kompanije koje imaju ESG, kao što i zaposlenici sve više gledaju da rade u tvrtkama koje odražavaju njihove osobne vrijednosti.

Održiva mobilnost

Helena Sugnetić, suosnivačica i CEO Nami Electric Croatia govorila je o mobilnosti u tvrtkama.

“Održiva mobilnost odnosi se na korištenje transportnih opcija koje smanjuju negativne utjecaje na okoliš i društvo u kontekstu poduzeća, to znači implementiranje politika i rješenja koja smanjuje emisiju stakleničkih plinova, potiču energetskih učinkovitija opcije transporta i smanjuje prometne gužve”, istaknula je.

Održivost u marikulturi

Tamara Tarnik, Voditeljica ESG-a u Cromarisu, govorila je o održivosti u marikulturi. Predstavila je poslovanje tvrtke i otkrila čemu teže u budućnosti.

“Što se tiče vizije, misije i ciljeva, vizija je postati vodeći proizvođač organske bijele ribe na Mediteranu. Dakle, organska riba koja se razlikuje od konvencionalne na način da je stavlja se rjeđi nasad i ta hrana kojom se hrane riba mora imati certifikacije da dolazi iz organskih izvora”, istaknula je.

Panel Powered by PWC Hrvatska

Amorella Horvat Topić, koja je u kompaniji zadužena za razvoj poslovanja na području jugoistočne Europe te je član europske PwC skupine za razvoj ESG usluge i odgovora na brzorastuću EU regulativu, ponajviše CSRD i EU Taksonomiju, moderirala je panel.

“Izuzetna mi je čast biti na pozornici s direktoricama i članicama uprave i razgovarati o pitanjima o održivosti. Meni osobno to znači da smo daleko došli kad se govori o održivosti”, kazala je Amorella na početku panela u kojem su sudjelovale Jelena Festini, direktorica poslovnih procesa i korporativne održivosti u Amelicor grupi, Nikolina Kolarić, direktorica ureda za održivo poslovanje pri HPB-u, zatim Nataša Novaković, direktorica za ESG u Hrvatskoj udruzi poslodavaca i Sandra Vrabec, članica uprave Uniqa osiguranja.

Poslije panela Horvat Topić zaključila je kako su ovakva događanja i razmjena iskustva vrlo bitna, jer sudionici različitih pozadina iz različitih branši vide da se svi nose sa istim izazovima.

Kako to radi Norveška

Da su izazovi održivosti univerzalni, potvrdio je i posljednji govornik na konferenciji i jedini muški izlagač – Arnfinn Lundberg Bakke. On je u svojoj prezentaciji prezentirao kako Norveška provodi inovaciju s ESG-om u središtu.

“Naša je misija osigurati da se tvrtke razvijaju na način koji je i financijski konkurentan i održiv. Pomažemo tvrtkama kroz strateško usmjeravanje, financijsku potporu i pristup stručnosti”, kazao je tijekom predavanja, a poslije istaknuo kako mu je bila privilegija sudjelovati na konferenciji s vodećim lidericama održivosti u Hrvatskoj.

Sponzori konferencije bili su PwC Hrvatska, HPB (Hrvatska poštanska banka), Uniqa osiguranje, Terme Sveti Martin, Cromaris, Europski parlament, Abeceda komunikacije, HUP (Hrvatska udruga poslodavaca) i Innovation Norway.

Foto: Marin Tomaš

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

izlet

Niste uspjeli pobjeći na produženi vikend? Imamo tri ideje za izlete...

Kad praznik padne na četvrtak, mnogi zadovoljno trljaju ruke jer će korištenjem samo jednog dana godišnjeg odmarati puna četiri, od četvrtka...
- Advertisment -