Gisèle Pelicot suprug je drogirao pa pozivao druge muškarce da ju grupno siluju. Ona je o svemu progovorila javno i postala heroina svih silovanih žena. Sada je u tijeku peticija kojoj je cilj da se Nobelova nagrada za mir uruči upravo Gisèle Pelicot, u znak priznanja za njezinu snagu i hrabrost nakon ovog užasnog seksualnog nasilja.
Odrekla se prava na anonimnost
Pelicot je prošle godine postala feministička ikona. Kada je započelo suđenje za masovno silovanje protiv njezinog bivšeg supruga Dominiquea Pelicota, koji je angažirao još 50 muškaraca da je siluju dok je bila drogirana, odrekla se prava na anonimnost. Sve kako bi njezina priča ohrabrila druge žene da prijave nasilje, ali i shvate da nisu one te koje bi se zbog njega trebale sramiti, već muškarci.
Njezina odluka da suđenje za masovno silovanje bude javno sramotu je usmjerila izravno na leđa njezinih zlostavljača. Njezina svakodnevna pojavljivanja na sudu tijekom suđenja oštro su se kontrastirala s nekim od suoptuženika koji su nosili maske i drugu odjeću kako bi prikrili svoje identitete, piše Women’s Agenda.
Na kraju je svaki od 51 muškarca, u dobi od 22 do ranih 70-ih godina, proglašen krivim i osuđen, dok je Dominique Pelicot dobio maksimalnu kaznu zatvora – 20 godina. Ovaj slučaj bio je snažan podsjetnik na sveprisutnu kulturu silovanja koja i dalje omogućuje zlostavljanje žena.
Pročitajte više: Gisèle Pelicot postala heroina svih silovanih žena: ‘Nismo mi te koje bi se trebale sramiti, nego oni’
‘Nitko ne zaslužuje Nobelovu nagradu za mir više od Pelicot’
Novinarka iz Ujedinjenog Kraljevstva Catherine Mayer, osnivačica Stranke jednakosti žena, pokrenula je peticiju na Change.org i pozvala da se Nobelova nagrada za mir dodijeli Gisèle Pelicot.
“Teško je zamisliti bilo koji oblik nasilja koji predstavlja veći izazov za mir od seksualnog nasilja. Ono je rodno uvjetovano i endemijsko. Koristi se kao ratno oružje, a također narušava ono što se smatra mirom svaki minut svakog dana u svakom dijelu svijeta. Većina žena doživi seksualno nasilje u svom životu”, napisala je Mayer u peticiji.
“Centri za kontrolu bolesti u SAD-u procjenjuju da će jedna od četiri žene i jedan od 26 muškaraca biti podvrgnuti silovanju ili pokušaju silovanja. Većina žrtava i preživjelih poznaje svoje napadače. Ova istina bila je jasno zapisana u suđenju i osudi muža Gisèle Pelicot i 50 drugih muškaraca koji su je silovali”, navodi se u peticiji.
Godine 2024. Nobelova nagrada za mir dodijeljena je Nihon Hidankyo, japanskoj organizaciji koja se zalaže za uklanjanje nuklearnog oružja. Godine 2023. nagrada je dodijeljena Narges Mohammadi za njezinu “borbu protiv ugnjetavanja žena” te za zaštitu ljudskih prava i slobode svih u Iranu.
Nobelova nagrada za mir dodjeljuje se svake godine u prosincu. Mayer poziva Nobelov odbor i nekoliko ljudi koji imaju pravo predlagati nominacije da razmotre Pelicot za 2025. godinu.
“Nitko ne zaslužuje Nobelovu nagradu za mir više od Pelicot”.
Foto: Canva/Screenshot/CBCNews