U ranim fazama rak dojke je bezbolan i često ostaje nezapažen do pojave ozbiljnijih simptoma. Svake godine u Hrvatskoj od te bolesti oboli između 2500 i 3000 žena, a umre njih oko 700. Taj je broj u padu zahvaljujući ne samo suvremenim metodama liječenja, nego i boljoj dijagnostici. Statistike pokazuju da je broj umrlih od te bolesti u odnosu na razdoblje od prije osam godina manji za 25 do 30 posto. Hrvatska je u okviru Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke od 2006. godine omogućila besplatne mamografska preglede za žene u dobi od 49 do 70 godina.

Mamografija je bezbolan rendgenski pregled koji omogućuje otkrivanje promjena na dojci i do dvije godine prije nego što je to moguće kliničkim pregledom. Rana dijagnostika omogućuje bolji uspjeh u liječenju.
U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo navode kako je do sada dovršeno osam ciklusa pozivanja žena, a deveti je u tijeku. Odaziv je oko 67 posto te stručnjaci godišnje obave oko 150.000 pregleda.
– Uvođenjem mamografskog probira vidi se povećanje udjela slučajeva raka dojke koji su otkriveni u ranom, lokaliziranom stadiju te smanjenje onih koji su otkriveni s regionalnim i udaljenim metastazama. To je svakako jedan od razloga pada mortaliteta od raka dojke u RH uz sve bolju dijagnostiku i oblike liječenja raka dojke, navode u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
Pročitajte više: Iz iskustva preživjele: Ljiljana Vukota o važnosti samopregleda i podrške u borbi protiv raka dojke
Svrha provođenja ovog programa je smanjiti smrtnost oboljelih od ove zloćudne bolesti, a rak dojke je najčešći oblik maligne bolesti žena u Hrvatskoj. Iz HZJZ-a su lani izvijestili da su tijekom prvih 18 godina provođenja programa omogućili dva milijuna besplatnih mamografskih pregleda te ukupno otkrili više od 10.000 novih karcinoma dojke, većinom u ranoj, početnoj fazi.
Rizici za razvoj bolesti
Iako nema točnog pojedinačnog uzroka, rak dojke nastaje kao rezultat oštećenja i mutacije u DNK tkiva dojke koje se počinje nekontrolirano razmnožavati i rasti formirajući tumorsku masu, tj. kvržicu u dojci. Smatra se kako žene koje su u obitelji imale slučajeve oboljelih od karcinoma imaju veći rizik od razvoja te bolesti, a utječu i životni stil te okolišni čimbenici.

Simptomi bolesti
Liječnici upozoravaju kako valja obratiti pozornost na promjene koje se događaju u tkivu dojke, posebno kad je riječ o promjeni veličine, izgleda i oblika dojki. Također, mogući pokazatelj malignih promjena je pojava tamnije kože, ljuštenje kože oko bradavice ili na dojkama, iscjedak te pojava bolova.
Najbolji način da se bolest otkrije što ranije jest briga o svom stanju te redovite samokontrole, kao i kontrole kod liječnika. To podrazumijeva najmanje jedanput na mjesec pred ogledalom napraviti samokontrolu tkiva dojki i područja limfe, a svake godine kod liječnika obaviti ultrazvučni pregled.
Za žene starije od 45 godina mamografski pregled se obavlja svake dvije godine, u kombinaciji s ultrazvukom. Prema savjetu liječnika, pojedine žene u rizičnim skupinama te će preglede obavljati i češće.
Foto: Freepik