Tretmani kose peglom, figarom, fenom i ostalim gadgetima – štete li kosi?

Postoje dva tipe žena kad je riječ o kosi i frizuri – one koje ju operu, osuše i prepuste joj da ‘živi’ kako hoće i one koje pomno biraju tretmane i preparate, ne izlaze bez frizure i najbolji prijatelj im je pegla za kosu ili figaro. Ovo je tekst za sve one koji svaki dan, ili barem svaka dva do tri dana pale svoj omiljeni frizerski gadget i oblikuju kosu te ju time izlažu iznimno visokim temperaturama. Ovakvi tretmani kose zaista je mogu dugoročno i oštetiti.

Pegla, figaro, feniranje… nije bezazleno

„Konstantno izlaganje kose visokim temperaturama oštećuje kosu jer dovodi do njezinog pucanja i slabljenja“, upozorava Martina Milin, vlasnica webshopa Mashala koji prodaje proizvode i preparate za kosu koji su na prirodnoj bazi i organskog podrijetla.

Milin je 15 godina radila u banci kao transakcijska savjetnica, a stres ju je doveo do zdravstvenih problema. Među problemima i – jako opadanje kose. Tad je otkrila vrhunske prirodne brendove koje je nabavljala iz Engleske. Kad je kroz nekoliko mjeseci vidjela ogroman učinak odlučila je dovesti te brendove na domaće tržište, a ova poduzetnica otkrila je svoj karijerni put u njezi kose i vlasišta.

Objašnjava da, iako je točno da izlaganje kose visokim temperaturama može biti iznimno štetno, postoje proizvodi koji mogu umanjiti štetu i pružiti kosi određenu vrstu zaštite. Na tržištu postoje razni proizvodi za zaštitu kose prije nego se izloži peglanju ili feniranju a to su obično silikonska ulja koja kosu zaštite u tankom sloju i time pomažu kosi da izdrži ‘prženje’, ističe Milin.

Ipak, svakodnevno izlagati kosu ovom ”mučenju” nije nešto što bi savjetovala jer „kroz godine takve torture kosa će zasigurno oslabiti i onda će biti googlanja – kako spasiti oslabljenu kosu?“.


Pročitajte više: Muči vas tanka kosa? Iskusna frizerka savjetuje kako joj dati živost


Alternative – svila i saten

No, ponekad se, iako smo svjesni potencijalne štete, jednostavno ne želimo odreći prekrasnih lokni i bez imalo grižnje savjesti spajamo figaro na struju, dobro ga zagrijemo i krenemo u pohod na bujne kovrče. Sve ljubiteljice voluminoznih lokni mogle bi stoga isprobati alternativu: svilene i satenske trake.

Ovo je najnoviji trend u oblikovanju kose. Svila je vrlo dobra za kosu. Omogućuje joj da se manje petlja, kosa ne ne puca ako je zavezana u svilene gumice za kosu, a spavanje na svilenim jastučnicama ili sa svilenom kapom za spavanje pomaže u očuvanju hidratizirane kose pa može biti rješenje u borbi protiv suhe kose ili peruti. No – kako kosu ‘nafrčkati’ sa svilom?

Na glavu se stavi svilena traka, a zatim se – pramen po pramen – omota kosa oko trake i ostavi nekoliko sati, najbolje preko noći.

„Svilene i satenske trake svakako su bolji izbor od figara jer one neće pržiti kosu, a napravit će posao. Prije korištenja, stavite malo kreme na mokru kosu ili pjenu koja će valove držati čvrstima kroz dan“, savjetuje Milin.


Pročitajte više: Masna kosa: Kako se riješiti ovog problema?


Tretmani kose: kako umanjiti štetu?

Ako se ne želite odreći pegle i feniranja ili figara, šteta koju ovi alati rade može se umanjiti najprije zaštitnim serumom, ali i redovitim dubokim tretmanima – jednom tjedno ili svaki drugi tjedan, napominje stručnjakinja.

Dubinski tretmani kose su sve što kosu dubinski hrani, a to su maske i ulja. Maske trebaju biti hidratantne i bogate hranjivim sastojcima poput kokosovog mlijeka, shea maslaca, meda ili avokadovog ulja.

„Ulja sama po sebi su također odličan izbor kao duboki tretman. Kombinacija ulja ricinusa, kokosa i ružmarina savršena je za tretiranu oslabljenu kosu. Umasirajte ih dobro u tjeme te ostatak kose i ostavite da odstoji pola sata do sat, jednom u 10 dana“, savjetuje.

Razlika će itekako biti vidljiva kroz mjesec dva, a kosa će biti više nego zahvalna.

Foto: Canva / Martina Milin, LinkedIn

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -