Američki predsjednik Donald Trump više je puta javno prozvao Europsku uniju (i ne samo nju) jer ne luduje za uvozom američkog mesa, posebno ističući govedinu i piletinu, a slično je isticao i državni tajnik za trgovinu Howard Lutnick. U jednom intervjuu je Lutnick europsku govedinu nazvao i “slabom” u usporedbi s američkom koja je “prekrasna”.
Postavlja se tu niz pitanja: je li američko meso stvarno prekrasno, a ako jest, zašto ga onda nema u većim količinama na europskom tržištu? Također, postoji li šansa da Trumpova administracija pritiscima ishodi da EU počne uvoziti više američkog mesa i što bismo o tom mesu zapravo trebali znati?
Američko meso nije zabranjeno, stvar je u standardima
Od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva tražili smo da pojasne kako stoje stvari s uvozom tih namirnica u EU, pa onda i Hrvatsku. Iz odgovora je jasno da je uvoz mesa američke peradi i mesa goveda dozvoljen, ali samo ako su primijenjeni svi EU standardi. Ti europski standardi, očito, žuljaju američku administraciju.
“U načelu, može se pretpostaviti da su razlike u standardima sigurnosti hrane jedan od važnijih razloga zbog kojih uvoz mesa peradi i goveda iz SAD-a ne zauzima značajnijeg udjela u uvozu ovih proizvoda iz trećih zemalja u države članice EU”, stoji u odgovoru. Napominje se također da Europska unija ima najviše standarde sigurnosti hrane i kada je riječ o hrani životinjskog podrijetla, moraju biti zadovoljeni uvjeti zdravlja životinja i javnog zdravlja.
Pročitajte više: Velika analiza trgovinskog rata SAD-a i Kine: “Europsko tržište moglo bi biti preplavljeno kineskim proizvodima”
Ispiranje klornom otopinom, hormoni…
“U području zdravlja životinja postoji suglasnost u međusobnom priznanju ekvivalencije i uglavnom su usklađeni uvjeti pa se tako međusobno priznaje i regionalizacija kod izbijanja zaraznih bolesti, što omogućava nesmetan izvoz iz područja slobodnih od bolesti. S druge strane, što se tiče uvjeta javnog zdravlja, odnosno sigurnosti hrane, i dalje postoje razlike u konceptu i u pristupu primjeni određenih sredstava u proizvodnji.
EU primjenjuje sustavan pristup sigurnosti hrane ‘od polja do stola’ i ne dopušta da se rizikom od nižih higijenskih standarda upravlja primjenom određenih sredstava kako bi se reducirala mikrobiološka kontaminacija (npr. ispiranje trupova zaklane peradi primjenom klorne otopine). Nadalje, EU ne dopušta korištenje hormona rasta u uzgoju goveda i traži sustavnu sljedivost proizvoda kojom se omogućava potvrđivanje primjene europskih standarda”, stoji u odgovoru Ministarstva poljoprivrede.
Što se tiče trgovinskih pregovora sa SAD-om, navode da je za to odgovorna Europska komisija kao i za odobrenje uvoza u ime svih država članica EU-a te osiguravanje poštivanja zakonodavstva koje regulira uvoz. Nadzor sigurnosti uvoza hrane, pa tako i proizvoda životinjskog podrijetla, provodi pak Glavna uprava za zdravlje i sigurnost hrane (DG SANTE), a Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) pruža znanstvene savjete o pitanjima sigurnosti hrane, uključujući uvoz mesa i ima ključnu ulogu u osiguravanju da standardi koje je postavila Europska komisija imaju znanstveni temelj.
Foto: Pixabay/Canva