Država reformira upravljanje tvrtkama u svom vlasništvu, a hoće li biti i više žena u upravamana?

U Saboru se u ponedjeljak raspravljalo o dva zakona kojim bi se trebalo postići bolje menadžiranje poduzećima u državnom vlasništvu, kao i profesionalizacija nadzornih odbora i uprava u tim poduzećima. Zakonodavac štoviše najavljuje “sveobuhvatnu reformu korporativnog upravljanja” kompanija u većinskom državnom vlasništvu.  

Kako će to izgledati u praksi, vidjet ćemo, ali kažu da je predloženi regulatorni okvir u značajnoj mjeri usklađen s međunarodno prihvaćenim standardima i praksama OECD-a. 

Vlasnička politika, žene u upravama

U fokusu je 36 tvrtki od posebnog interesa za državu (taj popis utvrđuje Vlada), a između ostaloga predviđa se donošenje vlasničke politike, odnosno da bude jasno definirano zašto je država vlasnik nekog poduzeća i što time želi postići, a predviđeno je i donošenje financijskih i nefinancijskih ciljeva.  

Među ostalim se kaže da tvrtke u vlasništvu RH koje se bave tržišnim djelatnostima trebaju u tom segmentu poslovanja “ostvarivati poslovne rezultate na razini usporedivih trgovačkih društva u privatnom vlasništvu u istom sektoru”. Navodi se pritom da tvrtke u državnom vlasništvu “ne smiju koristiti financijska sredstva koja prime po osnovi pružanja javnih usluga za financiranje svojih tržišnih djelatnosti”. 

Što se tiče nadzornih i upravnih odbora, kandidati se  biraju putem javnog natječaja koji provodi Vlada, a ona i donosi odluku o izboru. Kod NO-a najmanje 33 posto članova  moraju biti neovisni. 

Inače, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić je u javnom savjetovanju predložila da se u ovaj zakon unesu i odredbe europske direktive (2022/2381) za poboljšanje rodne ravnoteže među direktorima. No, to je odbijeno uz obrazloženje da je ta europska direktiva već prenesena u Zakon o trgovačkim društvima, pa se njene odredbe o tome primjenjuju i na trgovačka društva u vlasništvu RH.  


Pročitajte više: Koje su prednosti i mane kvote od 40 posto za žene u upravnim i nadzornim odborima?


Detalji iz europske direktive

U saborskoj raspravi je Sabina Glasovac (SDP) pitala je li Hrvatska spremna postaviti žene na upravljačke pozicije u tvrtkama u državnom vlasništvu, a državni tajnik u Ministarstvu financija Davor Zoričić je odgovorio, kako prenosi Hina, da su “sve pretpostavke za to predviđene zakonom”. 

Pravobraniteljica je u javnom savjetovanju pak podsjetila da je u uvodnim odredbama Direktive ukazano da žene još nemaju potpuni pristup dijeljenju moći i donošenju odluka u političkom i gospodarskom životu, ni u javnom ni u privatnom sektoru, te kako je “Europska komisija potvrdila predanost korištenju svojih ovlasti za ostvarivanje pravednije zastupljenosti žena i muškaraca na vodećim položajima u javnoj sferi i gospodarstvu”. Također, navodi se da je “primjereno da javna poduzeća koja su obuhvaćena područjem primjene ove Direktive posluže kao model privatnom sektoru”. 

Ključne zakonske izmjene

U nastavku donosimo ugrubo popis najvažnijih odredbi prijedloga Zakona o pravnim osobama u vlasništvu Republike Hrvatske koji pred sobom imaju saborski zastupnici: 

  • koordinacija izvršavanja članskih prava RH u pravnim osobama od posebnog interesa je u okviru Ministarstva financija
  • donošenje vlasničke politike kojom će se jasno i transparentno definirati uloga države u upravljanju pravnim osobama u vlasništvu RH, obrazložiti razlozi za vlasništvo države te utvrditi odgovornosti vlasničkih tijela uključenih u provedbu vlasničke politike, 
  • uvođenje transparentnog postupka izbora članova nadzornih odnosno upravnih odbora putem javnog natječaja
  •  uvođenje obveze određenog broja neovisnih članova nadzornih odnosno upravnih odbora kako bi se osiguralo efikasnije, odgovornije i objektivnije izvršavanje uloge članova nadzornih odnosno upravnih odbora kao i raznolikosti u sastavu nadzornog odnosno upravnog odbora, osobito prema spolu, dobi, obrazovanju i profesionalnom iskustvu
  • jačanje uloge i odgovornosti članova nadzornih odnosno upravnih odbora kao i uvođenje njihovev ovlasti da, uz konzultacije s Vladom RH, biraju članove uprave odnosno izvršne direktore čime se podiže stupanj odgovornosti nadzornih odnosno upravnih odbora za nadzor nad radom uprave odnosno izvršnih direktora, 
  • uspostava sustava financijskih i nefinancijskih ciljeva uključujući ciljeve povezane s čimbenicima održivosti, koje pravne osobe u vlasništvu RH trebaju ispunjavati te njihovo praćenje od strane vlasničkih tijela
  • klasifikacija pravnih osoba u vlasništvu RH s obzirom na obavljanje tržišnih djelatnosti i/ili djelatnosti pružanja javnih usluga
  • sprječavanje unakrsnog financiranja između tržišnih djelatnosti i djelatnosti pružanja javih usluga, 
  • obveza preoblikovanja u trgovačka društva onih pravnih osoba koje nemaju oblik trgovačkog društva, a bave se pretežito tržišnim djelatnostima, 
  • objava popisa javnih usluga koje obavljaju pravne osobe u vlasništvu RH. 

Foto: Pixabay/Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -