U vinima Bregovite Hrvatske sve izraženiji ženski potpis

U vinarstvu Središnje bregovite Hrvatske žene imaju sve važniju ulogu. Sve više djevojaka studira enologiju, kćeri preuzimaju vođenje obiteljskih vinarija, a vina sve češće dobivaju ženski potpis.

“Vinarstvo i vinogradarstvo nekada su bili muški poslovi, no to se posljednjih godina mijenja. Iako i dalje postoje neke stvari koje su fizički zahtjevnije, u ovoj je djelatnosti niz poslova u kojima su žene izvrsne – od proizvodnje vina preko marketinga do prodaje. Imamo istančano nepce, a kreiranje vina doživljavamo kao neku vrstu umjetnosti. Svako nam je vino novo umjetničko djelo“, kazala je Ivana Puhelek, predavačica na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i enologinja vinarije Puhelek Purek.

vinarije u okolici zagreba
Ivana Puhelek

Stvorila prvi zagorski pjenušac

Tu je vinariju u Svetom Ivanu Zelini utemeljio njezin otac, a ona i sestra nastavile su obiteljski posao. Obje su nosile titule vinskih kraljica, a svojim vinima nadijevaju i ženska imena.

„I ja sam ljubav prema trsju naslijedila od tate. Kao učenica srednje ekonomske škole osvijestila sam da se u budućnosti ne vidim u papirima, ali da me veseli boravak u vinogradu”, rekla je Jasminka Šaško, enologinja Vuglec Brega.

Zbog toga je školovanje nastavila na Agronomskom fakultetu. Kad se počela baviti enologijom, žena u tom poslu gotovo da nije niti bilo. No početna skepsa muških kolega brzo se rasplinula.

“Na kušanjima i ocjenjivanju vina primjećuje se da žene imaju razvijeniji senzibilitet prema vinima. Njihova su vina profinjenija i mekanija, a kiseline su ublažene“, opisala je Šaško.

Kad se zaposlila u toj vinariji, dobila je priliku raditi i na nekim zahtjevnim vrstama vina. Godine 2008. sudjelovala je u pokretanju proizvodnje pjenušaca Vuglec Brega što se smatra prvom ozbiljnijom proizvodnjom pjenušaca u Hrvatskom zagorju.


Pročitajte više: Hrvatska je zemlja vina! Tri regije prepoznao je Vogue


Ljubav prema vinu kola generacijama

Prema novitetima je otvorena i vinarija Lešćanec iz Vivodine, mjesta na obroncima Plešivice.

„Uskoro ćemo javnosti predstaviti svoj prvi rosé. Dali smo mu ime Emili po djevojčici koja pripada trećoj generaciji žena u našoj obitelji koja se bavi vinarstvom“, otkrila je Andrea Lešćanec iz vinarije Lešćanec.

To posebno vino predstavit će na šesti rođendan svoje nećakinje Emili. Ona je od malih nogu u njihovim vinogradima i vinskom podrumu. Generacijski joj je usađena ljubav prema vinima.

“Nakon moje majke, šogorice i mene ona je četvrta žena u obitelji čiji je život vezan uz našu vinariju. Već sada pjevušeći pomaže u berbama i s točenjem vina“, otkrila je Lešćanec.

Andrea i Carmen Lešćanec

Prvi vinski kamp u kontinentalnoj Hrvatskoj

Vinarke Bregovite Hrvatske ističu kako one utječu ne samo na okuse vina, nego i na odnos prema njemu.

„Žene su kreativne i inovativne. Naša vinarija slavi 30. godišnjicu postojanja. Tata je krenuo skromno, a ni danas nemamo velike površine vinograda. Kada sam se uključila u obiteljski posao, nisam željela nastaviti raditi kao što se radilo nekada – proizvoditi vino u rinfuzi za gemište. Željela sam da postanemo boutique vinarija, da naglasak stavimo na kvalitetu, a ne na kvantitetu. Ponosna sam da smo u tome uspjeli te da sada sve što proizvedemo, prodajemo na kućnom pragu”, ispričala je Tatjana Hažić iz Vinske kuće Hažić, smještene u Svetom Martinu na Muri u Međimurju.

Izgradili su i prvi vinski kamp u kontinentalnoj Hrvatskoj te ga povezali s proizvodnjom s OPG-a. Već tri godine u kamp primaju goste i sretni su zbog njihovih pozitivnih reakcija. Kamp okružuje vinova loza, a parcele nose imena sorti vinove loze.

Budući da je studirala turizam i dugo radila u tom području, upravo u turizmu vidi veliki potencijal vinarija Bregovite Hrvatske – njihovih vina, ali i popratne ponude.

Tatjana Hažić

Ugostiteljski objekti koji se naslanjaju na vinarije, s dolaskom sunčanijih dana imaju sve više posla, a u vinskim se podrumima buteljiraju nova vina. Neka od tih vina ovaj će tjedan biti predstavljena na En Primeuru Bregovite Hrvatske.

Na toj manifestaciji u hotelu Esplanade Zagreb u četvrtak 14. ožujka 2024. godine 35 vinarija vinske regije Središnja bregovita Hrvatska predstavit će 150 vina. Uz vina prošlogodišnje berbe, posjetitelji će moći premijerno kušati i vina starijih godišta koja tek izlaze na tržište.

Udruga Bregovita Hrvatska regionalna je organizacija za vinsku regiju Središnja bregovita Hrvatska. Spomenuta vinska regija obuhvaća pet vinogorja: Zagorja i Međimurja, Prigorja i Bilogore, Pokuplja, Moslavine te Plešivice.

Foto: Udruga Bregovita Hrvatska

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Od sarkazma do prigovaranja: što ako vam nezadovoljstvo gradi tim?

Sve je više nezadovoljnih zaposlenika. Više radnika razmišlja o napuštanju posla nego tijekom velikog postpandemijskog vala otkaza 2022. godine, prema lipanjskom...
- Advertisment -