Je li zabrana mobitela u školama učinkovita?

Ograničavanje korištenja mobitela u školi ne poboljšava ocjene niti mentalno zdravlje mladih, pokazalo je istraživanje provedeno u Engleskoj.

Istraživanje Sveučilišta u Birminghamu pokazalo je da se vrijeme koje učenici provode spavajući i vježbajući i njihov školski uspjeh ne razlikuju kada se usporede škole koje dopuštaju mobitele i one koje ih ne dopuštaju.

Utvrđeno je da restriktivne politike prema mobitelima ne smanjuju ukupno vrijeme koje mladi provode na mobitelima svakoga dana.

Istraživanje, koje je recenzirano i objavljeno, obuhvatilo je 1227 učenika u 30 srednjih škola.

Nema dokaza da restriktivne politike prema mobitelima u školama, u sadašnjem obliku, imaju pozitivan učinak na mentalno zdravlje i dobrobit adolescenata ili povezane ishode”, zaključili su autori istraživanja.

Međutim, dulje vrijeme provedeno pred ekranima općenito utječe na mentalno zdravlje, ponašanje u učionici, fizičku aktivnost i cikluse spavanja učenika.


Pročitajte više: Je li vaše dijete na putu do ekranizma? Evo zašto djeci do treće godine ne treba davati mobitele


Zabrane same po sebi nisu dovoljne

Victoria Goodyear, glavna autorica istraživanja, rekla je za BBC da zabrane mobitela u školama nisu učinkovit način za suzbijanje negativnih učinaka pretjeranog korištenja mobitela.

”Sugeriramo da te zabrane same po sebi nisu dovoljne da bi se suzbilo negativne učinke”, rekla je.

”Moramo učiniti više od pukog zabranjivanja mobitela u školama”.

Potreban holistički pristup

Istraživanje je pozvalo na više holistički pristup smanjenju korištenja mobitela među učenicima.

”Taj pristup nužno ne isključuje restriktivne politike prema mobitelima u školama”, zaključili su autori istraživanja.

”Ali te bi politike trebale biti povezane sa širim holističkim pristupom korištenju mobitela i društvenih medija među adolescentima”.

Istraživanje je objavljeno nakon što je britanska ministrica obrazovanja odbila pozive konzervativaca da se donese novi zakon koji bi zabranio mobitele u učionicama.

Ministrica Bridget Phillipson rekla je da se slaže da mobiteli ne bi trebali biti na školskim satovima, ali i dodala da oporba griješi smatrajući da se to može izvesti samo zakonskim putem.

Treba ih zaštititi od sadržaja na internetu

”Nastavnici već imaju jasne smjernice za učinkovito upravljanje korištenjem mobitela na način koji je primjeren njihovim školama”, rekla je glasnogovornica vlade.

”Naš fokus je na tome da mladi budu sigurni, a da istodobno imaju koristi od najnovije tehnologije. Do ljeta, na snazi će biti nove stroge zaštitne mjere za djecu putem Zakona za sigurnost na internetu kako bi ih se zaštitilo od štetnog sadržaja na internetu i osiguralo im se iskustvo na internetu primjereno njihovoj dobi”.

”Potrebni su čvršći dokazi da bi se donijelo jasne zaključke o utjecaju mobitela na djecu zbog čega smo pokrenuli vlastito istraživanje, koje vodi Sveučilište u Cambridgeu, o utjecaju društvenih medija na opću dobrobit djece”.

Autor: Hina Zdravlje

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

vjenčanje iz snova na supetru

Nisu imali ni kumove, ali Supetar im je priredio vjenčanje iz...

Na konferenciji "Žene u turizmu", direktorica Turističke zajednice Supetar, Martina Rendić, podijelila je nevjerojatnu priču – priču o slučajnim susretima, ljudskoj...
- Advertisment -