Iako je u građevinarstvu i srodnim industrijama zaposleno više muškaraca nego žena, naša konferencija “Žene u građevinarstvu, arhitekturi i povezanim industrijama“ po peti je put pokazala da su žene u ovoj industriji ne samo prisutne, već i ključne pokretačice promjena, inovacija i održivog razvoja. Kroz inspirativne priče, stručne rasprave i primjere iz prakse, konferencija je još jednom potvrdila da žene zauzimaju sve značajnije uloge u upravljanju, projektiranju, gradnji i strateškom planiranju. Glavni cilj konferencije bilo je umrežavanje te osnaživanje žena kroz razmjenu iskustava. U tome su nam pomogle naše predavačice.
I u građevinarstvu su važni brend, marketing i – suosjećanje
Maja Tuđen Pavlinić, prokuristica i voditeljica pravnog i PR odjela u MDK Građevinar d.o.o., održala je predavanje na temu ženskog leadershipa i kriznog komuniciranja u građevinarstvu. U tvrtki u kojoj radi ponosni su što u upravljačkoj strukturi imaju 53 posto žena, a u 15 odjela, na vodećim pozicijama nalazi se osam žena. Istaknula je da je u slučaju krize nužno odrediti njezinu vrstu, definirati rizike, otkriti kako ih je moguće ublažiti, shvatiti moguće posljedice te odabrati prave strategije rješavanja i komunikacijske modele, a upravo ženska perspektiva u kriznom upravljanju nudi širu sliku jer žene ne promišljaju samo o rješavanju problema, već i o suosjećanju.

Predavanje “Marketing i komunikacija u građevinskoj industriji – izazovi, potrebe i prilike“ održala je Dina Matić, regionalna voditeljica marketinga i komunikacija u Deceuninck d.o.o. Ova tvrtka, jedna od tri vodeće u ovoj industriji na svjetskoj razini, nudi inovativna rješenja za prozore i vrata. Održivost im je pri vrhu liste prioriteta, pa su tako postavili visoke ciljeve – do 2050. godine planiraju biti CO₂ neutralni. Dina je istaknula važnost B2B i B2C marketinga, ali i brenda. Kako kaže, brend nije samo oglas, već sve ono što naši kupci, zaposlenici i partneri pričaju o nama. S druge strane, ulaganjem u marketing, s posebnim naglaskom na komunikaciju i employer brending, građevinarska industrija bit će spremnija nositi se s krizom ako do nje dođe.

Pročitajte više: Žene u građevinarstvu: ‘Ne smijemo postati muškarci u suknjama’
‘Sinergija između žena i muškaraca je nužna za uspjeh’
Gabriela Vukić, studentica Građevinskog fakulteta te Kineziološkog fakulteta, kaže da živi “između pelena i betona“. Na trećoj godini Građevinskog fakulteta postala je majka jedne djevojčice, a godinu dana kasnije i jednog dječaka. Upravo je majčinstvo životni aspekt koji ju je najviše oblikovao kao osobu, a ostala tri su umjetnost, sport i obrazovanje. U usklađivanju majčinstva i fakultetskih obveza najviše joj pomaže suprug, dok joj je 2-godišnja kći najveća navijačica. Ponosna je na to što je uspjela “odijeliti ova dva života, kako doma ne bih prenosila stres s fakulteta“. Smatra da je važno iskoristiti sve prilike koje nam se pruže – jer će na kraju sve sjesti na svoje mjesto.

Predavanje je održala i Ilijana Martinac, prokuristica u Zagrebačkom elektrotehničkom poduzeću d.d. te pravnica i HR savjetnica za FRANC MONT d.o.o. Ova tvrtka nalazi se u samom vrhu kad je riječ o instalaterskim tvrtkama u Hrvatskoj. Ilijana je istaknula da je građevinarstvo živi organizam u kojemu je nemoguće opstati “ako nisi unutra od 0 do 24“. Smatra da žene i muškarci moraju surađivati te da je njihova sinergija ključna za uspješan poslovni i privatni život.

Voditeljica odjela rudokopa u NEXE grupi Antonia Serdarušić magistrica je rudarstva koja je svoju karijeru započela kao inženjerka pripreme sirovine u NEXE d.d. Našice, na poslovima bušenja i miniranja mineralne sirovine, a napredovala je do funkcije voditeljice odjela rudokop, zadužene za kompletnu eksploataciju mineralne sirovine. Iako se ova industrija suočava s brojnim izazovima, Antonia je istaknula važnost fokusiranja na rješenja.

Pročitajte više: Žene u građevinarstvu: “Employer branding je samo mašna na paketu”
Revitalizacija postojećih nekretnina ili gradnja?
U panel raspravi koju je moderirala Andrijana Komac, vlasnica Grenef plus, sudjelovale su Ivana Barać, Lea Uroš Gregorec i Vedrana Čagalj.

Ivana Barać, komercijalna direktorica u Accolade Hrvatska, objasnila je da je ovo mlada tvrtka u kojoj su uglavnom zaposleni mladi ljudi, kojima je iznimno važna održivost. Stoga je Accolade Hrvatska okrenut održivim rješenjima, njihove nekretnine su visoko učinkovite, a trećina nekretnina u njihovom portfelju pripada revitaliziranim nekretninama.

Lea Uroš Gregorec, direktorica maloprodaje i transakcijskih usluga u Spiller Farmer, tvrtki koja se uglavnom bavi komercijalnim nekretninama, dodala je da je revitalizacija postojećih nekretnina bolja opcija od gradnje, te važan dio održivosti.

Vedrana Čagalj, licencirana agentica u Agenciji za nekretnine Eurovilla, objasnila je da ideja poreza na nekretnine dobra, ali Vedrana prognozira da neće donijeti velike promjene cijena nekretnina za dugoročni najam. Također, istaknula je da su agenti za nekretnine glavni partneri i kupcu i prodavatelju, te moraju u svakom trenutku znati odgovore na sva pitanja.

Sponzori i partneri konferencije su MDK Građevinar d.o.o., FRANC MONT d.o.o., Zagrebačko elektrotehničko poduzeće d.d., Nexe Grupa, Hrvatska komora inženjera građevinarstva, Eurovilla Zagreb – Agencija za nekretnine, Deceuninck d.o.o., Accolade Hrvatska i GRENEF PLUS d.o.o.
Foto: Marin Tomaš