Ana Žiroš: Učila sam od iznimnih žena koje su vjerovale u mene. To je bilo presudno za gradnju samopouzdanja

„Upravljanje projektom nije tek administrativni zadatak, već u svojoj suštini podrazumijeva preuzimanje odgovornosti, kako za rezultate tako i za ljude koji sudjeluju u njegovoj realizaciji“, započinje razgovor za Women in Adria Ana Žiroš, stručnjakinja za projektni menadžment s bogatim iskustvom u vođenju kompleksnih infrastrukturnih i međunarodnih projekata.

Karijera u projektnom menadžmentu oblikuje se slično kao i poduzetnička – bez jedinstvene formule, korak po korak. Više je to proces samorazvoja, stalne prilagodbe i učenja nego strogo strukturiran put“, nastavila je Ana ističući da svaki projektni menadžer oblikuje vlastiti profesionalni put prema proživljenim iskustvima, kompetencijama i osobnosti.

„Upravljanje projektima pritom razvija niz ključnih vještina; od donošenja odluka pod pritiskom, preko organizacije timova i vođenja ljudi, do učinkovitog upravljanja resursima u nestabilnim i često vrlo nepredvidivim situacijama – koje su, kao takve, primjenjive ne samo unutar poslovnog konteksta, nego i u mnogim aspektima svakodnevnog života“, kaže Žiroš.

Ana Žiroš
Projektna menadžerica Ana Žiroš ističe važnost komunikacije u realizaciji projekata

U vremenu koje traži prilagodljivost, multidisciplinarnost i stalno učenje, projektni menadžment sve se češće ističe kao privlačna i perspektivna karijera, osobito među mladima koji teže radu s jasnoćom, svrhom i mogućnošću stvarnog doprinosa.

Tehnika bez ljudskosti ne vrijedi mnogo

Kao najvažnije komponente kvalitetnog projektnog menadžmenta, Žiroš izdvaja međuljudske odnose, temeljene na povjerenju i iskrenoj komunikaciji.

„Iako je tehnička stručnost nužna, ona bez ljudske dimenzije gubi svoju pravu vrijednost – a upravo ta dimenzija, sposobnost slušanja, povezivanja i iskrene komunikacije, čini razliku između odrađenog zadatka i istinski vođenog projekta“, kaže naša sugovornica.

Mladi stručnjaci, kako kaže Ana, pristupaju poslu s više jasnoće, odlučnosti i visoke samosvijesti.

„Traže prilike gdje mogu učiti, rasti i doprinijeti nečemu većem, i ne pristaju lako na kompromise koji im ne rezoniraju. Njihova jasnoća u očekivanjima i spremnost na akciju mogu donijeti značajne pomake, osobito kada su u ravnoteži s realnim okolnostima i spremnošću na suradnju. U tim trenucima, ta energija postaje vrijedan resurs za svaki tim ili organizaciju“, objašnjava, ističući kako svi elementi doprinose činjenici da project management postaje sve popularniji među mladima.

„To je područje koje omogućuje rad na stvarnim izazovima, učenje kroz praksu i odmah primjenjive vještine. Mladi kroz timove poput IPMA Young Crew-a i globalne inicijative kao što je GeCCo već danas mijenjaju standarde rada“, istaknula je.


Pročitajte više: Ravnopravnost menadžerica u poslovnom svijetu: I dalje zarađuju manje od muškaraca


Od komunikacije do vidljivosti

Ana Žiroš trenutačno je uključena u infrastrukturni projekt koji se financira iz fondova Europske unije. Ističe da je kvalitetna komunikacija ključna za koordinaciju svih uključenih sudionika.

„Kad su u pitanju EU sredstva, svaki korak projekta nosi dodatnu odgovornost, a transparentnost i točnost u komunikaciji postaju još važniji jer je cijeli proces podložan strožim pravilima i nadzoru; od internih do vanjskih“, objašnjava Žiroš dodajući kako su to razlozi zbog kojih inzistira na jasnoj i pravovremenoj komunikaciji prilagođenoj sugovornicima.

S druge strane, vođenje multidisciplinarnih timova zahtijeva usklađivanje različitih perspektiva, pristupa i stručnih znanja što često može voditi do izazova u komunikaciji i koordinaciji.

„U takvom okruženju iznimno je važno već na samom početku jasno postaviti ciljeve, definirati uloge te uskladiti očekivanja svih uključenih sudionika. Naglasak stavljam na njegovanje otvorene i konstruktivne komunikacije, izgradnju međusobnog povjerenja te poticanje svakog člana tima na aktivno preuzimanje odgovornosti“, otkriva Ana.

Najveći izazov su ljudi, a ne alati

Situacija može postati napeta kad su očekivanja oko realizacije projekta visoka, a ograničeni su vremenski okvir, financijski rokovi, dostupnost suradnika ili druge vanjske okolnosti. U tim situacijama dolaze do izražaja sposobnosti i umješnost u vođenju suradnika.

„Razlike u komunikacijskim stilovima, očekivanjima, pa čak i u percepciji prioriteta, mogu biti izvor nesporazuma koji, ako se ne adresiraju na vrijeme, dovode do šumova u provedbi i usporavanja napretka. Zato u takvim situacijama posebnu pažnju posvećujem slušanju, uvažavanju perspektiva drugih i stvaranju prostora za dijalog“, kaže Ana koja izazovima nastoji pristupati metodično i pragmatično.

To znači da će analizirati situaciju, definirati mogućnosti i odlučno krenuti prema održivom rješenju, a u svemu tome pomaže komunikacija kolegama različitih struka – građevinske, pravne ili ostalih.

Ana Žiroš
Mladi stručnjaci, smatra Ana, odlučniji su u postizanju ciljeva

„Smatram da nije realno očekivati da jedna osoba ima odgovor na svako pitanje ili rješenje za svaki izazov, stoga držim iznimno važnim imati sposobnost prepoznati trenutak kada je potrebno potražiti savjet te znati kome se obratiti. Izgrađena mreža pouzdanih stručnjaka i otvorenost za suradnju u tim trenucima čine stvarnu razliku“, ističe Ana.

„Rijetko koji projekt ide točno onako kako je zamišljen. Važno je ne paničariti, već sagledati širu sliku, razumjeti uzroke i osmisliti održive korake za stabilizaciju“, preporučila je.

Žensko vodstvo u svijetu projekata

„Primijetila sam da se u nekim situacijama odgovornije uloge i dalje češće povjeravaju muškim kolegama, čak i kada žene pokazuju jednaku, a ponekad i višu razinu stručnosti, predanosti i kompetentnosti. Umjesto da me to obeshrabri, upravo me takva iskustva dodatno motiviraju da kroz vlastiti rad dosljedno gradim povjerenje, pokazujem stručnost i potvrđujem svoju pouzdanost“, objašnjava Ana Žiroš naglašavajući važnost ženskog vodstva i međusobne podrške.

Imala sam sreću učiti od iznimnih žena koje su vjerovale u mene i to mi je bilo presudno za izgradnju samopouzdanja. Danas istu podršku nastojim pružiti drugima. Istaknula bih važnost sustavne i kontinuirane ženske podrške unutar profesionalnih zajednica. Snažno žensko vodstvo ostavlja dubok trag, a kada se žene međusobno podržavaju i povezuju, pomiču se granice nemogućeg i otvaraju se nove mogućnosti za kolektivni rast i razvoj“, smatra naša sugovornica.

„Mladima bih poručila da imaju povjerenje u svoje sposobnosti, da se ne boje pogriješiti te da u svakom iskustvu prepoznaju priliku za osobni i profesionalni rast. Današnje vrijeme nudi neviđene mogućnosti za učenje i razvoj zahvaljujući brojnim online alatima, edukacijama, mentorskim mrežama i programima koji nisu ograničeni dobi ili prethodnim iskustvom, već su otvoreni svima koji su spremni učiti i rasti“, kaže Žiroš ističući da je u svemu važno zadržati prioritet na osobnom zdravlju.

„Često zanemarujemo vlastite potrebe u nastojanju da ispunimo sve rokove, obveze i očekivanja drugih. Međutim, dugoročna održivost u karijeri i životu moguća je samo ako naučimo prepoznati trenutke kada je potrebno zastati, duboko udahnuti, postaviti granice te bez osjećaja krivnje reći „ne“. Sposobnost zauzimanja za sebe nije znak slabosti, nego temelj profesionalne odgovornosti i samopoštovanja“, zaključila je Ana.


Ponosno predstavljamo naše članice.

Foto: Privatna arhiva, Freepik, Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Ana Žiroš

Ana Žiroš: Učila sam od iznimnih žena koje su vjerovale u...

„Upravljanje projektom nije tek administrativni zadatak, već u svojoj suštini podrazumijeva preuzimanje odgovornosti, kako za rezultate tako i za ljude koji...
- Advertisment -