U jeku izazova prodali stan u centru Zagreba, danas imaju Muzej Uja na Braču, kuću za odmor i 4 zaposlenika

Godine 2013. Katja Cukrov i njezin suprug pokrenuli su vlastiti posao – osnovali su Muzej Uja u Škripu, koji je s vremenom stekao status zaštićenog kulturnog dobra Republike Hrvatske prema Ministarstvu kulture. Njihova prvotna namjera bila je ljudima približiti kulturnu baštinu otoka Brača, povezati se s malim proizvođačima i prodavati lokalne proizvode. Međutim, ubrzo su shvatili da gosti ne dolaze samo da bi pogledali, već da žele ostati i kušati proizvode. Tako su počeli s degustacijama maslinovog ulja, a danas, nakon gotovo 15 godina, imaju svoj mali proizvodni pogon u kojemu stvaraju desetak proizvoda. Katjina želja je da jednog dana njezina djeca nastave obiteljski posao, ostanu na djedovini i unaprjeđuju ju.


muzej uja škrip

Muzej Uja, proizvodni pogon, kuća za odmor i četiri zaposlenika

Zahvaljujući uspješnom poslovanju, 2018. godine ostvarili su pravo na prijavu za financijska sredstva iz europskih fondova, iz kojih su dobili 200.000 eura za izgradnju luksuzne kuće za odmor. Projekt je završen 2022. godine, kuća je dobila sve uporabne dozvole i kategorizaciju, te su započeli s radom. Danas, nakon 13 godina, imaju Muzej Uja, proizvodni pogon, kuću za odmor i četiri zaposlenika.


muzej uja škrip

Uspjeli su spojiti svoju struku – kulinarstvo i etnologiju – s ovim projektom, i prezentirati ga posjetiteljima muzeja.

“Po struci sam kuharica i iza mene je bogato iskustvo rada u restoranima i hotelima, te sam svoje znanje utkala i u naše poslovanje. Prva namjera nije bila služiti hranu, već imati samo prezentaciju zbirke i kušanje ulja, međutim gosti su sami izražavali želju za duljim ostankom u Muzeju Uja uz mala kušanja“.

Osmislili su degustacijske menue koji počivaju na temeljima mediteranske prehrane, u kojima danas spajaju kulturu i gastronomiju.

“To je privuklo suvremene turiste, koji ne samo da žele vidjeti znamenitosti, već i uživati u gastronomskoj ponudi, koja je temeljena na mediteranskoj prehrani i upisana je na listu kulturne baštine Ministarstva kulture“.


muzej uja škrip

Pročitajte više: Što to veže Supetarske ljude? Ljubav prema materi, mali čovik i – autentični turizam


Zbog financijskih izazova prodali su stan u centru Zagreba

Katja objašnjava da im je jedan od najvećih izazova u početku bio pronaći način kako privući što više ljudi u Škrip, u čemu im je oglašavanjem u časopisu pomogao bivši direktor Turističke zajednice Grada Supetra Ivo Cvitanić. Osim toga, zbog financijskih izazova morali su prodati stan u centru Zagreba, a kritičan trenutak zadesio ih je i 2020. godine, kada su morali uzeti kredit od gotovo pola milijuna eura kako bi se prilagodili europskim fondovima, a zatim ih je zadesila korona i inflacija, što je uzrokovalo pad turizma. Unatoč tome, uspjeli su prebroditi teško razdoblje, završiti projekt i izaći iz krize s pozitivnim rezultatom.

Danas im je glavni izazov nestabilnost u svijetu i inflacija, jer itekako utječu na turizam koji je sam po sebi krhka gospodarska djelatnost. Također, u moru ponude ponekad im je zahtjevno zadržati kvalitetu koju su postavili.


Pročitajte više: Larisa Hržić proizvela je prvi brački gin: Obožavaju ga i turisti i domaći, a simbolizira ljubav prema otoku


Muzej Uja Škrip: Baština kroz gastronomiju

Tako su u Muzeju Uja počeli surađivati s drugim malim proizvođačima, naročito s onima koji proizvode sireve. Njihov cilj je zaokružiti cijelu priču autentičnosti i baštine kroz gastronomiju.

Aktivna turistička sezona za njih traje od 1. travnja do 1. studenog, kada zatvaraju muzej zbog berbe maslina i prerade ulja. Nakon toga cijelu zimu pripremaju proizvoda, voće i samoniklo bilje za predstojeću sezonu. Osim toga, svake godine restauriraju nešto iz zbirke i unaprjeđuju poslovanje.


muzej uja u škripu

Posjetitelji se razlikuju po dijelu sezone, pa tako u predsezoni i postsezoni imaju više gostiju starije životne dobi te gostiju koji se bave aktivnim turizmom, dok je u srcu sezone najviše obitelji s djecom i mladih ljudi. Najviše ih posjećuju gosti iz SAD-a te zapadne Europe.

Ovaj posao naučio ju je da vrijednim radom, ustrajnošću i voljom te s malo sreće može doći do rezultata.

“Moja poruka svim poduzetnicima koji žele započeti nešto novo je da slijede svoj san, budu ustrajni i kvalitetni, jer će na kraju sve doći na svoje“, zaključuje Katja.

Foto: Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

izlet

Niste uspjeli pobjeći na produženi vikend? Imamo tri ideje za izlete...

Kad praznik padne na četvrtak, mnogi zadovoljno trljaju ruke jer će korištenjem samo jednog dana godišnjeg odmarati puna četiri, od četvrtka...
- Advertisment -