Rad u ugostiteljstvu iznimno je težak i zahtjevan jer podrazumijeva prisutnost, odricanje i predanost. Ljudi koji rade u tom sektoru znaju koliko iscrpljujuće znaju biti smjene, kako je to raditi kad se drugi odmaraju i koliko su truda i energije uložili u ponudu s vlastitim potpisom.
Među njima je i Fulvia Lettich Gadža, vlasnica restorana Eki u Malom Lošinju. O svojem poslovnom i životnom putu govorila je na konferenciji Žene u turizmu u organizaciji Women in Adria.

Put od pizzerije do restorana
– Suprug je na Lošinju imao pizzeriju i prije nego što smo se upoznali i krenuli smo zajedno s tom pizzerijom. A onda nakon godinu, dvije, krenuli smo kao restoran. Rodom sam s Lošinja i živjela sam vani, no vratila sam se i ostala na otoku radi ljubavi – započinje Fulvia objašnjavajući kako je život na otoku načelno jednostavniji jer nudi obiteljsku toplinu i bliskost.
– Prijatelji i rodbina su uvijek dostupni, privatno i poslovno. No, tu su i veliki izazovi. Osobno, najveći izazov mi je bio raditi posao koji volim, a istovremeno biti majka i žena. Ugostiteljstvo nije lagano i znate i sami koliko tu treba truda, a uz to imati djecu, njih šestero… Treba to sve nekako ukomponirati – priča s osmijehom Fulvia priznajući da se ipak ne bi svatko snašao u takvim zahtjevnim ulogama.
– Imam takav karakter i nekako sam uvijek pozitivna Za mene ona čaša nije poluprazna nego polupuna, tako da mogu reći da sam sve rješavala s lakoćom – priča naša sugovornica.
Pročitajte više: Marija Strgačić prihvatila posao za koji nije imala dovoljno znanja – i oduševila. ‘Rastemo iz nepoznatog’
Djeca su pomagala od malih nogu
Balansiranje između poslovnih i obiteljskih obveza uspješno je usklađivala zahvaljujući toleranciji i dobrom razumijevanju u obitelji. Kaže da su djeca oduvijek bila uključena u posao jer je ionako riječ o obiteljskom biznisu, a od malih nogu su sudjelovali kroz pomaganje u jednostavnijim zadacima.
– Mi smo obiteljski restoran. Dolje je bio lokal, a gore na katu smo živjeli i spavali i to je bio naš način života. Za mene to nije bio sam posao, nego i život. Djeca su dolazila iz škole, ostavila torbu, ručala, samo bi išli gore spavati. Tu se radila i zadaća i to sve ima svojih prednosti – opisuje Fulvia dodajući kako je njihov restoran radio tijekom cijele godine unazad pune 34 godine.
– Imamo goste koji su s nama od prvog dana i sjećam se kako smo se znali smijati. Govorili bi mi: Gospođo Fulvia, svaki put kad dođemo, na cesti je novi mali plavi kovrčavi. Djecu nikad nisam tjerala raditi, no sami su znali dolaziti i pitati treba li mi pomoć. Znate da djeca nekad znaju i smetati, no ja nikad nisam dala da mi smetaju nego sam u sebi brojala do deset, i onda rekla: Ajde ti lijepo donesi kruh, ajde ti ovo, ti ono – smije se Fulvia priznajući da je za odgoj trebalo puno strpljena i razumijevanja.

Nastavak tradicije
– Mislim da moja djeca najviše mrze metlu jer im je prvi zadatak uvijek bio pomesti dvorište. Kupovala sam im one male metle. U dubini duše sam se ipak nadala da će se barem nekome od njih svidjeti i da će netko preuzeti obiteljski posao – otkrila je Fulvia objašnjavajući kako je jako sretna što se jedan od sinova pronašao u tom poslu i preuzeo restoran.
– Nisu mi sva djeca u turizmu. Fizioterapeut, pediker, ekonomija, logistika i menadžment, pomorstvo… Iako je ljetna sezona kratka i zimi sam se najviše znala naraditi kako ništa ne bi nedostajalo, uspjeli smo omogućiti djeci da svatko završi što želi – kaže Fulvia.
U proširenju lepeze aktivnosti pomoglo je i to što su preuzeli maslinik te počeli s proizvodnjom maslinovog ulja, a potom je proizvodila i marmeladu. Njezin restoran također je omogućio uslugu cateringa na otoku.
– Nisam mislila ostati na otoku niti se udati, no eto, sad bih sve to ponovila. Volim sudjelovati u svim projektima na koje nas pozovu Grad i turistička zajednica. Čak mogu reći, što se tiče drugih restorana, da ne osjećam konkurenciju jer svi lijepo surađujemo – ističe Fulvia objašnjavajući da vjeruje kako na otoku ima mjesta za sve ako imaju dovoljno kvalitetan proizvod i uslugu.
Suradnja profesionalaca uz zdravu konkurenciju omogućuje ravnotežu poslovnog i privatnog života koju je Fulvia uspjela ostvariti kao majka šestero djece, a danas i baka četvero unuka.
Sadržaj je nastao u okviru projekta Žene u turizmu
Foto: Privatna arhiva