‘If they were a boy’ i one bi imale ‘pravo atletsko tijelo’

Hrvatski vaterpolist Josip Vrlić već je danima apsolutni hit na društvenim mrežama, a gotovo da nema medija koji nije pisao o njemu. Točnije, o njegova dva metra i 135 kilograma. Kako su gledatelji navikli u vaterpolskom bazenu vidjeti sportaše isklesanih tijela, Vrlićeva je pojava u Parizu postala prava senzacija.

Tijelo pravog atlete!

Kad je medijska pomama za Vrlićevim ‘dad bod’ fotografijama tek počela pomislile smo: eto ti naopake ravnopravnosti… Htjele smo da se žene prestane body shameati, a umjesto toga počelo se i muškarce. No ubrzo smo shvatile da s Vrlićem to uopće nije slučaj – komentari nisu ni najmanje išli u negativnom smjeru već upravo suprotno, bili su puni podrške!

“Tako izgleda pravo atletsko tijelo!”

“To je tijelo pravog muškarca”.

Raspisali su se komentatori o tome kako je njegovo tijelo savršeno građeno za vaterpolo koji, iako se iznad površine doima kao rukomet, ispod površine vode zapravo je pravo hrvanje. Dok smo zadovoljno kimale glavom jer komentari nisu išli u smjeru u kojem smo se pobojale, nismo mogle ne sjetiti se Serene Wiliams, Imane Khelif, Sandre Elkasević i brojnih drugih uspješnih sportašica se njihova građa spočitava(la), iako im je išla na ruku u sportu kojim su se bavile.


Pročitajte više: Bivša Olimpijka upozorila: Oprezno s kritikama, mogu ostaviti trajni trag na samopouzdanje


Što je s tijelom prave sportašice?

Serena Williams jedna je od najuspješnijih tenisačica koja je ikada uzela reket u ruke. Priznala je da nije uvijek lako biti na terenu, igrati na turniru i čuti kako netko komentira tvoje tijelo.

Serena Williams se, nažalost, suočila s konstantnim kritikama na račun svog tijela od strane onih koji njezine mišiće i snagu nazivaju “muškastima”. Iako je već ranije reagirala na ove problematične komentare, u novom intervjuu za naslovnicu srpanjskog izdanja Harper’s Bazaar U.K. iz 2018. godine, bila je posebno iskrena o njima. U intervjuu objašnjava zdraviji i snažniji način razmišljanja koji je usvojila kako bi ignorirala kritičare i nastavila raditi ono što je potrebno za osvajanje 23 Grand Slam naslova u pojedinačnoj konkurenciji i četiri olimpijska zlata—i još broji.

“Bilo mi je teško” priznala je Williams za Harper’s Bazaar.

Ljudi su govorili da sam rođena kao muškarac, sve zbog mojih mišićavih ruku ili zato što sam snažna. Bila sam drugačija od Venus: ona je bila tanka, visoka i lijepa, a ja sam jaka i mišićava — i lijepa, ali, znate, bilo je potpuno drugačije…”, istaknula je tenisačica.

Četiri od pet sportašica nesigurno oko vlastitog izgleda

Prema jednom istraživanju provedenom prije četiri godine, 78% sportašica osjeća nesigurnost u vezi sa svojim tijelom. Nije iznenađujuće s obzirom na zlostavljanje koje doživljavaju na društvenim mrežama. Svoje iskustvo za Stylist je podijelila Rebecca Adlington, britanska plivačica koja je osvojila dvije zlatne olimpijske medalje.

Mnogi komentari uspoređivali su je s kitom, dok je komičar Frankie Boyle u emisiji “Mock The Week” rekao da Adlington “izgleda kao netko tko se gleda u stražnji dio žlice”. Nepotrebno je reći da je ta “šala” dodatno pogoršala zlostavljanje koje je kasnije trpjela.

Anketa BBC Sporta otkrila je da je 30% sportašica bilo zlostavljano na društvenim mrežama, što je veliki porast u odnosu na 14% iz 2015. godine.

Dakle, ovdje govorimo o sportašicama – olimpijkama, ženama s vrhunskim razinama kondicije, snage i izdržljivosti. Ako se žene čije su karijere usredotočene na zdravlje i kondiciju osjećaju nesigurno u vezi sa svojim tijelom, kakva je onda nada za ostale..?


Pročitajte više: Zašto su mlade žene sve liberalnije, a muškarci misle da feminizam škodi?


Dupli standardi

Pravile bismo se slijepe kada se ne bismo osvrnule i na napade koje je radi svog izgleda za trajanja Olimpijskih igara u Parizu doživljavala Imane Khelif. Kod nje su optužbe išle toliko daleko da se u medijima stvorio val čiste transfobije i dezinformacija u kojima se širila lažna informacija da je Imane rođena kao muškarac.

Njezino tijelo – mišićavo i snažno – njoj je uzeto za zlo. Kao i Sereni Wiliams. Kao i Rebecci Adlington. Kao i Sandri Perković. Kao i mnogima drugima. Dok se istovremeno ‘netipično’ tijelo hrvatskog vaterpolista slavi i uzdiže (i neka, zašto ne…). Ali što drugo reći, nego zapjevati kao Beyonce: If I were a boy…

Foto: Canva / Instagram

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

banana prije vježbanja

Zašto biste uvijek trebali pojesti bananu prije vježbanja?

Lagani obrok ili međuobrok prije vježbanja osigurava tijelu glukozu, koja je primarni izvor goriva za mišiće tijekom vježbanja. Ovo pomaže u poboljšanju energije...
- Advertisment -