Feminističke knjige koje zaslužuju mjesto na vašoj polici

Feminizam ne čini žene snažnijima. Žene su već jake, a feminizam mijenja način na koji svijet doživljava tu snagu. Rekla je to australska feministkinja Geena Dunne, pod pseudonimom G.D Anderson. Ovaj pokret odigrao je ključnu ulogu kada govorimo o položaju žena i njihovih prava kroz povijest. Ipak, pojam feminizma u današnjem društvu nerijetko izaziva negativne konotacije. Recimo, neki misle da biti feminist znači mrziti muškarce, pa ne poštuju borce za ženska prava. Kako bi se takve zablude iskorijenile, od velike je važnosti informirati se. I čitati, puno čitati. Za sve feministkinje u našim redovima, ali i za one ljude kojima svrha ovog pokreta nije najjasnija, u nastavku donosimo feminističke knjige koje vrijedi pročitati.

„Ženom se ne rađa, ženom se postaje“

Jedan od vrjednijih naslova svakako je Drugi spol autorice Simone de Beauvoir, djelo koje se smatra stupom feminizma. Ovo je samo jedna u nizu knjiga koje su zbog svog, tada nepopularnog prikazivanja žena, proglašene kontroverznim. Prvi put objavljena 1949., ova knjiga izazvala je skandal, ali i mnoštvo pohvala na račun opisanih stavova o majčinstvu.

Zbog citata „Ženom se ne rađa, ženom se postaje“, Judith Butler rekla je da je de Beauvoir prva u povijesti razdvojila pojmove spola i roda.

Susan Alice Watkins, Marisa Rueda i Marta Rodriguez obogatile su svijet feminizma svojim naslovom Feminizam za početnike. Ova knjiga bavi se upravo mitovima koji kolaju kada je riječ o ovom pojmu i raskrinkava ih, a na popularan način slijedi i povijesni razvoj feminističkih zamisli.

Svi bismo trebali biti feministi i feministkinje nije samo snažna poruka, to je i naslov knjige autorice Chimamande Ngozi Adichie. Jednostavnim jezikom autorica opisuje problematiku roda i rodnih uloga, istovremeno dajući primjere anegdota iz svog života u Nigeriji i SAD-u. Argumentacije autorice „nose“ ovu knjigu, čiji je temelj zapravo istoimeni TEDx govor.


Pročitajte više: Feminizam nije savršen niti bi trebao biti. Zašto očekujemo nemoguće?


Feminističke knjige na našem području

I na našem području pisalo se o feminističkom pokretu. Tako je Slavenka Drakulić, jedna od pionirki feminizma na Balkanu, objavila knjigu Smrtni grijesi feminizma: ogledi o mudologiji. Autorica feminističkim temama pristupa oštro, beskompromisno i aktualno, što nam je potrebno i danas kada je femicid u zamahu, a reproduktivna prava žena svakodnevna su tema.

Hrvatsku feminističku scenu svojim djelom Feminizam i kako ga steći upotpunila je Đurđa Knežević. Ova knjiga sastoji se od pet tematskih cjelina i tekstova koje je autorica napisala između 2006. i 2009. Jedna od tema je odnos prema Danu žena, a progovara i o raznim događanjima i društvenoj i hrvatskoj političkoj sceni.

Za kraj ostavljamo Virginiju Woolf i njezinu esejističku raspravu o ženama u književnosti – djelo Vlastita soba. Smatra se najutjecajnijim tekstom feminističke književne kritike dvadesetog stoljeća. Može se promatrati i kao modernistički roman „modernistički roman prenapregnute misaone potrage za odgovorima na pitanja portretiranja žena u književnosti, njihovim autorskim naporima i pokušajima, izazovima pisanja u društvu koje ih doživljava kao inferiorne, koje ih s obespravljuje i obesparuje, normama koje s podsmijehom priječe njihov intelektualni i kreativni rad i razvoj“, piše Metafora.

Koje god od ovih djela uzmete u ruke, nećete požaliti. Nadahnite se i pročitajte što nam ove inspirativne žene i književnice imaju za reći. A znamo da imaju mnogo toga.

Foto: Canva / screenshot Youtube N1 / screenshot Instagram dior i chimamanda_adichie / screenshot Instagram pagina12

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Od sarkazma do prigovaranja: što ako vam nezadovoljstvo gradi tim?

Sve je više nezadovoljnih zaposlenika. Više radnika razmišlja o napuštanju posla nego tijekom velikog postpandemijskog vala otkaza 2022. godine, prema lipanjskom...
- Advertisment -