Tina Bekić Poljak, voditeljica HR-a u Storm Grupi, svojim karijernim putem dokazuje da je ponekad potrebno proći različite industrije i profesije kako bi pronašli svoje pravo zvanje. S dvostrukom stručnom spremom iz prava i ekonomije, Tina je kroz godine izgradila bogato iskustvo koje danas primjenjuje u vođenju ljudskih resursa unutar IT industrije. U intervjuu za Women in Adria govori o svom profesionalnom putu, izazovima i specifičnostima rada u IT sektoru.
Karijerni put pun prekretnica
“Kako sam po struci pravnik i ekonomist, u početku sam bila neodlučna u kojem smjeru krenuti. Karijeru sam započela u odvjetničkom uredu, gdje sam stekla vrijedna znanja koja primjenjujem i danas,” prisjeća se Tina. Nakon toga, odlučila je iskušati ekonomski smjer zapošljavanjem u marketingu. Prilika za rad u HR-u otvorila joj se unutar iste kompanije, što je, kako kaže, bio ključan trenutak za njezinu karijeru: “Shvatila sam da je upravo to ono čime se dugoročno želim baviti i gdje ću razvijati karijeru.” Danas, s više od osam godina iskustva u HR-u, Tina vodi odjel ljudskih resursa u Storm Grupi, gdje s velikim entuzijazmom pristupa svakodnevnim izazovima.
Pročitajte više: Vedrana Čulo Gusić: ‘I kad je karijera u pitanju, imamo se pravo predomisliti!’
Izazovi i ljepote rada u ljudskim resursima
“Najzanimljiviji dio posla mi je selekcija i cjelokupni proces zapošljavanja,” kaže Tina, dodajući kako kontinuirano uči kroz upoznavanje različitih ljudi i profila. Veliku važnost pridaje i stvaranju pozitivne radne kulture: “Oblikovanje i održavanje produktivne organizacijske kulture izrazito je važno za svaku organizaciju te motivirajuće za sve zaposlenike.”
Ipak, kompleksnost posla često se ogleda u pravnim zadacima, što zahtijeva visoku razinu pedantnosti i koncentracije: “Pravni aspekti posla podsjećaju me na početak karijere, što mi je uvijek bilo vrlo izazovno i zadovoljstvo mi je primjenjivati ta znanja u svakodnevnom radu.”
Zahtjevi zaposlenika: Izazovi i prilike
U radu s ljudima uvijek postoje situacije koje se iznova ponavljaju, no Tina ističe kako su to ujedno prilike za poboljšanje komunikacije i procesa. “Često me iznenadi koliko zaposlenika nije u potpunosti upoznato s osnovnim pravima, obvezama ili procedurama unutar kompanije, čak i kada su te informacije lako dostupne. To nije njihova krivica, već podsjetnik nama u HR-u da prenošenje ključnih informacija može biti bolje,” objašnjava.
Osim toga, pitanja vezana uz karijerni razvoj, poput mogućnosti napredovanja ili edukacija, vrlo su česta: “To je pozitivan znak da zaposlenici žele ulagati u sebe i raditi na svom razvoju.” Tina također naglašava važnost stvaranja okruženja u kojem se zaposlenici osjećaju podržano i slobodno otvoreno komunicirati o svojim izazovima.
Pročitajte više: Marija Mihaljević, direktorica PwC Hrvatska: ‘Djeca su mi pomogla u poslu i karijeri’
Specifičnosti HR-a u IT sektoru
Rad u IT industriji donosi niz izazova, od privlačenja visoko kvalificiranih kandidata do retencije zaposlenika. “IT sektor prati brza evolucija i visoki tehnološki zahtjevi, zbog čega je broj kvalificiranih kandidata na tržištu često manji od potražnje,” objašnjava Tina.
Storm Grupa odgovara na te izazove kroz kvalitetan Employer branding model i stratešku retenciju zaposlenika. “HR u IT industriji mora biti vrlo inovativan, prilagodljiv i strateški orijentiran kako bi privukao najbolje zaposlenike i zadržao postojeće,” dodaje Tina.
Pandemija i promjene u HR-u
Pandemija je bila jedan od najizazovnijih perioda za HR industriju. “Rad od kuće nije bio novost za IT sektor, no pandemija je zahtijevala brze prilagodbe i promjene načina rada gotovo preko noći,” kaže Tina. Istaknula je kako su kompanije morale povećati brigu o mentalnom zdravlju zaposlenika i razviti agilnost u suočavanju s iznenadnim situacijama.
Pročitajte više: Paralelno je vodila banku, studirala, bila majka – i osjećala grižnju savjesti. ‘Ne mislite o onome što vas čeka’
Međugeneracijski izazovi u IT-u
Generacija Z unosi novu dinamiku u IT sektor, no razlike u načinima rada i komunikacije ponekad dovode do međugeneracijskih izazova. “Njihova inovativnost i otvorenost prema novim alatima donose novu perspektivu, no preferencija za neformalnu komunikaciju i fleksibilnost često se razlikuje od pristupa starijih generacija,” objašnjava Tina.
Savjeti za buduće HR profesionalce
“Centralna nit ljudskih resursa su upravo ljudi, stoga je potrebno razvijati emocionalnu i socijalnu inteligenciju,” savjetuje Tina. Također, naglašava važnost kontinuirane edukacije i etike: “Biti motiviran pomagati ljudima i poticati ih na uspjeh ključni su elementi u ovom poslu.”
Foto: Privatna arhiva