5 jesenskih gljiva u kojima već možemo uživati: evo ih prepoznati

Mnogi ljubitelji prirode odlaze u šumu u potrazi za jestivim gljivama, uživajući u mirisima i bojama koje priroda nudi. Tako raste i broj berača svake godine. Ljudi odlaze u šumu ne samo radi užitka boravka na svježem zraku, već i zbog uzbuđenja koje donosi potraga za ovim dragocjenim plodovima prirode. Prepoznavanje jestivih gljiva zahtijeva iskustvo i pažljivo proučavanje jer u šumi postoji i mnogo otrovnih vrsta. Zbog toga je edukacija o gljivama ključna kako bi se izbjegle opasne pogreške, piše Net.hr.

Gljive su popularne zbog svog jedinstvenog okusa, bogate nutritivne vrijednosti i svestranosti u kuhanju. Njihova upotreba u kulinarstvu dodaje posebnu notu mnogim jelima, što ih čini neizostavnim sastojkom u brojnim receptima.

Kako prepoznati jestive gljive?

Ako ste početnik i zanima vas kako prepoznati jestive gljive, profesor Željko Križevac, mikolog koji se 50 godina bavi sakupljanjem i determinacijom gljiva, objasnio je sve što trebate znati.

Prepoznavanje jestivih gljiva u šumi zahtijeva pažljivo promatranje i poznavanje karakteristika svake vrste. Prva stvar koju treba uočiti je oblik klobuka jer mnoge jestive vrste imaju specifičan izgled, poput mesnatog klobuka kod vrganja ili ljevkastog oblika kod lisičarki. Boja klobuka, stručka i listića također može pomoći u identifikaciji, ali treba biti oprezan jer mnoge otrovne gljive mogu imati slične boje.

Miris gljive često može biti dobar pokazatelj, budući da mnoge jestive vrste imaju ugodan, zemljani miris, dok otrovne mogu imati neugodan, kemijski miris. Jestive gljive često imaju čvrst i pun stručak, dok otrovne mogu biti šuplje ili vlaknaste.

Pojedine jestive gljive, poput sunčanica, imaju specifične prstenove na stručku, što je karakteristika koju je korisno zapamtiti. Međutim, uvijek je najbolje konzultirati se s vodičem za gljive ili iskusnim gljivarom kako biste bili sigurni. Ne konzumirajte gljive koje ne prepoznajete sa sigurnošću. Branje gljiva sa sobom nosi odgovornost, stoga je ključno pridržavati se svih sigurnosnih mjera kako biste izbjegli opasnost od trovanja.


Pročitajte više: Ove jestive gljive možete ubrati u Hrvatskoj, ali – uz oprez


Jestive jesenske gljive u Hrvatskoj

Profesor Križevac je naveo neke od jesenskih gljiva koje se mogu pronaći već sada, a beru se do zime.

“Gljiva ima u svako doba godine, samo treba znati kada i gdje koju tražiti. Budući da nam stiže jesen, a to je doba većine gljiva, ovo su neke od vrsta koje možemo pronaći. Blagva se naziva i kneginja gljiva, a nalazimo je samo uz stare hrastove i pitome kestene, iako voli i sunčana mjesta. Velika puhara se može pronaći na humusnim mjestima u šumama bagrema te na livadama. Borov vrganj raste u borovim šumama, dok hrastov vrganj raste u hrastovim šumama, a voli i zasjenjena mjesta”, rekao je Križevac.

“Još jedna od jesenskih gljiva koju mnogi vole je jablanovača, koja raste na panjevima jablana i topole. Vukovo meso posebno privlačno izgleda, a raste na oštećenim stablima hrasta kao parazit. Velika sunčanica se svake godine u velikim količinama pojavljuje u bagremovim šumama, a voli zasjenjena mjesta i visoku travu. Navedene gljive su odlične kakvoće i okusa”, objasnio je stručnjak za gljive.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

banana prije vježbanja

Zašto biste uvijek trebali pojesti bananu prije vježbanja?

Lagani obrok ili međuobrok prije vježbanja osigurava tijelu glukozu, koja je primarni izvor goriva za mišiće tijekom vježbanja. Ovo pomaže u poboljšanju energije...
- Advertisment -