Kako ciklone dobivaju imena? Evo koja su imena koristili Hrvati

Ovih dana svjedočimo razornim posljedicama koje je za sobom ostavila ciklona Boris koja je pohrala istočnu i srednju Europu. No, znate li kako ciklone dobivaju imena? Svjetska meteorološka organizacija (WMO) navodi da je praksa imenovanja započela prije nekoliko godina kako bi se pomoglo u brzom prepoznavanju oluja u porukama upozorenja jer se pretpostavlja da je imena puno lakše zapamtiti od brojeva i tehničkih izraza, piše N1.

Rotira se šest lista

Iskustvo pokazuje da je uporaba kratkih, prepoznatljivih imena u pisanoj i govornoj komunikaciji brža i manje podložna pogreškama od starijih, glomaznijih metoda identifikacije zemljopisne širine i dužine. Sredinom 1900-ih počela je praksa korištenja ženskih imena za oluje, a nedugo nakon toga počela su se koristiti muška imena za imena koja se formiraju na južnoj hemisferi.

Od 1953. godine, atlantske tropske oluje dobivaju imena s popisa koje je izradio Nacionalni centar za uragane. Sada ih održava i ažurira međunarodni odbor Svjetske meteorološke organizacije. Izvorni popisi imena sadržavali su samo ženska imena. Godine 1979. uvedena su muška imena koja se izmjenjuju sa ženskim imenima. Rotira se šest lista pa će tako lista iz 2019. ponovo koristiti 2025. godine. Popis imena i šest lista možete pronaći OVDJE.


Pročitajte više: Sava u Zagrebu izlila se iz korita, Europa se priprema za katastrofu, dižu se barijere, vojska u pripravnosti


Imenovanje u Europi

Europska sezona oluja 2024. – 2025. dekadna je i trenutna sezona imenovanja europskih oluja u Europi. Nazivi oluja za novu sezonu objavljeni su neposredno prije početka sezone 28. kolovoza 2024. Oluje koje se pojave do 31. kolovoza 2025. bit će uključene u ovu sezonu.

Ovo je bila šesta sezona u kojoj je Nizozemska sudjelovala zajedno s Met Officeom Ujedinjenog Kraljevstva i irskim Met Éireannom u zapadnoj skupini. Po osmi put surađivale su portugalska, španjolska, francuska i belgijska meteorološka agencija, a pridružila im se i luksemburška agencija. Ovo je ujedno i četvrta sezona u kojoj su Grčka, Izrael i Cipar (skupina istočnog Sredozemlja), te Italija, Slovenija, Hrvatska, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Malta (skupina središnjeg Mediterana) imenovale oluje koje su pogodile njihova područja.

Ciklone u Hrvatskoj su imale domaća imena. U bazi Crometea mogu se pronaći imena dosadašnjih oluja na našem području. Primjerice, 2017. godine ciklone u Hrvatskoj su nosile imena: Luce, Matej, Nora, Oliver, Palmina, Rafael, Slavica, Tonči…

Tijekom 2016. to su bile Ranko, Sandra, Tomislav, Uršula, Viktor, Zvjezdana, Alen…

U bazi Crometea mogu se pronaći nazivi do 2006. godine, a popis možete pogledati OVDJE.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -