Koji lijekovi mogu oštetiti bubrege? Neke od njih često uzimamo…

Bubrezi su parni organi mokraćnog sustava koji služe za izlučivanje štetnih i suvišnih spojeva iz organizma. Budući da im je glavna uloga da filtriraju krv, na njih mogu utjecati svi spojevi koji se nalaze u krvotoku, poput spojeva koje unesemo putem hrane, alkohola te lijekova.

Koji lijekovi mogu oštetiti bubrege?

Oštećenje bubrega najčešće mogu izazvati lijekovi iz skupine antibiotika, antivirotika, imunomodulatora ili kemoterapeutika. Primjenom tih lijekova potreban je oprez i potrebno je redovito pratiti bubrežnu funkciju, što je i osigurano s obzirom na to da se većina takvih lijekova primjenjuje u bolnici pod nadzorom liječnika.

Također treba biti oprezan i kod upotrebe nesteroidnih protuupalnih lijekova koji su dostupni široj populaciji, poput ketoprofena i ibuprofena. Konzumacija ovih lijekova u pretjeranim količinama može dovesti do pogoršanja bubrežne funkcije, dok lijekovi koji djeluju kao blokatori protonske crpke mogu u rijetkim slučajevima izazvati intersticijski nefritis.


Pročitajte više: Uzimate ovaj popularni lijek protiv bolova? Možda biste trebali prestati


Tko bi trebao biti posebno oprezan i na koji način?

Povećan rizik od oštećenja bubrežne funkcije svakako nosi veća doza lijeka, smanjenje intravaskularnog volumena (npr. u edemima ili dehidriranosti) te uporaba drugih lijekova koji dodatno utječu na pogoršanje bubrežne funkcije. Također je bitno naglasiti i podložnost bubrežnoj bolesti, odnosno faktore rizika kao što je starija životna dob, karcinom i druge.

Znakovi bolesti bubrega

Povećani kreatinin, sniženi klirens kreatinina tj. glomerularna filtracija, disbalans elektrolita (kalij, natrij), a od simptoma se mogu navesti sljedeći:

  • grčevi u mišićima
  • gubitak apetita i mučnina
  • poremećaj uriniranja (previše ili premalo)
  • svrbež kože
  • oticanje nogu
  • umor
  • krv u mokraći

Ako primijetite bol ili bilo kakvu promjenu za koju smatrate da bi mogla biti povezana s oštećenjem bubrega, svakako savjetujemo da o tome razgovarate sa svojim liječnikom, piše Hina Zdravlje.


Pročitajte više: Stručnjakinja za spavanje objasnila zašto se neki stalno bude noću zbog WC-a


Kako prevenirati bolest bubrega prouzročenu uporabom lijekova?

Kako bi se izbjegle negativne posljedice, najbolje terapiju započeti s najnižom učinkovitom dozom, ići na redovite kontrolne preglede i pratiti bubrežnu funkciju u suradnji s liječnikom. Također dodaje da će liječnik razmotriti faktore rizika kod propisivanja terapije koja može štetno djelovati na bubreg, kontrolirati količinu i vrstu receptnih i bezreceptnih lijekova i biljnih pripravaka koje pacijenti uzimaju, savjetuje portal za zdraviji i sretniji život Centar zdravlja.

Autor: Hina Zdravlje

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Turkish Airlines – popust na zrakoplovne karte i ostale usluge

Turkish Airlines, nagrađivana zrakoplovna kompanija koja leti u najviše destinacija, tvrtkama nudi korporativni program posebno dizajniran za poslovne putnike i kompanije s...
- Advertisment -