Održivost nije samo pitanje ekologije. Održivost ljudstva dolazi u prvi plan

Svijet se suočava s višestrukim krizama i ako želimo ostvariti značajan napredak morat ćemo održivost postaviti kao prioritet na svakoj razini, poručuje Ariana Huffington, osnivačica i izvršna direktorica Thrive Globala.

Jedan od izazova je redefinirati način na koji radimo. Naime, tijekom pandemije su se pitanja stresa, izgaranja i dobrobiti zaposlenika preselila u središte svakog razgovora o radu i dobrobiti na radu. To se polako događalo godinama, ali pandemija je ubrzala. Odjednom smo mogli jasno vidjeti koliko je naš način života i rada vođen izgaranjem, neodrživ. Drugim riječima, pandemija je pogurala u prvi plan održivost ljudstva.

Dobrobit na radu – je li bitna dobrobit zaposlenika

Sada imamo priliku stvoriti način rada temeljen na održivosti ljudstva. I sve više tvrtki prepoznaje vrijednost proširenja načina na koji razmišljaju o održivosti. Prema nedavnom istraživanju Deloitte o dobrobiti na radu, gotovo 90 posto izvršnih direktora kaže da njihova tvrtka napreduje u pogledu održivosti ljudstva. To je naizgled ohrabrujuće, ali postoji veliki “ALI”. A to je da je isto to istraživanje pokazalo da se manje od polovice zaposlenika slaže s tim, upozorava Huffington.

Da se treba više razgovarati o održivosti ljudstva smatra i Mihaela Kovaček Pejić, People and Culture Managerica iz Ikee.

“Održivost je dugoročno održavanje ravnoteže u procesima i stanjima unutar sustava. Najčešće pričamo o održivosti i ekološkom smislu. No, kao psihologinji, zanimljivija mi je održivost na razini pojedinca”, navodi Kovaček Pejić.


Pročitajte više: Anita Penić Knep: U održivosti naši postupci govore puno više od riječi


Stres i burnout kao inicijatori neodrživosti

Što je održivost i što sve treba biti održivo? Ova riječ znači toliko toga, a u zadnje vrijeme kao da je samo postala šuplja fraza kojom kompanije i pojedinci žele dokazati da su u trendu. Održivo znači da je nešto onakvo kakvo može biti na duge staze, da može trajati takvo kakvo je.

Najčešće govorimo o održivosti u ekološkom smislu, ili pak u socijalnom. Govorimo i o održivosti turizma koji je sušta suprotnost masovnom sezonskom turizmu. Ali – što je s održivosti nas samih? Kako kažu Jen Fisher i Arianna Huffington – moramo staviti veću pažnju na održivost ljudstva.

Ne kaže se bezveze – zrno po zrno pogača, kamen po kamen palača. Ako želimo održivi svijet moramo krenuti od samih sebe, tvrdi Huffington. Drugim riječima: ako smo pod stresom ili smo pred burnoutom, to nije održivi način funkcioniranja. Samim time niti posao koji odrađujemo nije odrađen onako kako mi to inače možemo i cijeli taj sustav nije održiv.


Pročitajte više: Kako živjeti održivije? Ovako to rade sudionice naše konferencije ‘Žene u održivosti’


Održivost ljudstva: priroda mora biti održiva, ali i mi sami

Baš zato je Huffington u Thriveu odlučila pokrenuti “Human Sustainability Hub” koji će se baviti održivošću ljudstva. Na čelo njega stavila je vrhunsku stručnjakinju Jen Fisher.

Fisher je autorica i govornica na temu dobrobiti na radnom mjestu, mentalnog zdravlja i sličnih tema. Također je voditeljica podcasta naziva “WorkWell” gdje razgovara s različitim gostima o temama povezanima s dobrobiti.

“Veza između održivosti ljudstva i održivosti planeta vrlo je stvarna. Kako znanost pokazuje, planet funkcionira prema određenim zakonima, a tako i ljudi. Kada smo iscrpljeni, pod burnoutom i pod kroničnim stresom, nalazimo se u modu ‘bori se ili bježi’ i usredotočeni smo na kratkoročno preživljavanje“, piše Huffington na LinkedInu.

To nije dugoročno i to nije – održivo stanje stvari. Ne možemo dugoročno tako funkcionirati i održati takav sustav. No, što je održivo? Odgovor donekle pruža Kovaček Pejić, ova psihologinja objašnjava da svaki pojedinac ima svoj autentičan održivi put. Drugim riječima: nema (ne)točnog odgovora.

“Održivi život je u skladu s prirodom svake osobe, a samim je time za svakoga različit. Svaki pojedinac je drugačiji i svatko od nas taj nekakav balans, tu homeostazu unutar svog sistema održava na različit način i različite nas stvari izbacuju iz tog sustava”, napominje psihologinja.

Dakle, ne funkcioniramo svi na isti način. Ne motiviraju nas, ne umaraju, ne iscrpljuju ili uveseljavaju iste stvari – privatno niti na poslu. Da bismo bili održivi, moramo pronaći sami svoj put. Neki će ga pronaći u vjeri i molitvi, drugi u meditaciji, treći u nečem sasvim drugačijem…

Foto: Canva / LinkedIn

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

izlet

Niste uspjeli pobjeći na produženi vikend? Imamo tri ideje za izlete...

Kad praznik padne na četvrtak, mnogi zadovoljno trljaju ruke jer će korištenjem samo jednog dana godišnjeg odmarati puna četiri, od četvrtka...
- Advertisment -