Papa Franjo posljednjih dana prolazi kroz ozbiljne zdravstvene izazove. Nakon hospitalizacije u Poliklinici Gemelli zbog polimikrobne infekcije dišnih puteva i astmatične respiratorne krize, njegovo stanje je i dalje osjetljivo te je i dalje kritično, a vjernici diljem svijeta mole za njegovo zdravlje. Liječnici su izvijestili i o dodatnim komplikacijama, uključujući anemiju i početnu insuficijenciju bubrega, a mi smo se prisjetili njegovih napora da uvede nužne reforme u Crkvu.
Tijekom svog pontifikata, Papa Franjo se snažno zalagao za veću uključenost žena u crkvene strukture. Kroz hrabre odluke, imenovanja i liturgijske reforme, pomaknuo je granice tradicionalnih uloga žena u Crkvi, omogućivši im pristup ključnim funkcijama i veću vidljivost u procesima donošenja odluka. Njegova vizija Crkve u kojoj žene imaju ravnopravniji položaj ostat će jedno od trajnih nasljeđa njegova pontifikata.
Imenovanja žena na ključne pozicije
Jedan od najvažnijih poteza pape Franje bilo je imenovanje žena na visoke funkcije unutar Vatikana. Među njima se ističe imenovanje sestre Simone Brambille u siječnju 2025. godine za prefekticu Dikasterija za institute posvećenog života i družbe apostolskog života, čime je postala prva žena na čelu jednog od ključnih vatikanskih ureda. Ovo imenovanje predstavlja povijesni trenutak i značajan iskorak u priznavanju uloge žena u upravljanju crkvenim institucijama.
“Duboko vjerujem u sinodalni put. Proživjeli smo i živimo iskustvo Duha, koje potiče Crkvu da hoda zajedno, u međusobnom slušanju i izgradnji. Iz ovog iskustva nema povratka”, kazala je sestra Brambille u intervjuu u listopadu 2023., prenosi ncregister.com.
Pročitajte više: ‘Stvari se mijenjaju na bolje’: Prvi put u povijesti žena na čelu velikog ureda u Vatikanu
Presedani u povijesti Vatikana
Osim toga, Papa je imenovao šest žena u Vijeće za nadzor vatikanskih financija, što je presedan u povijesti Vatikana. Time je ženama omogućio sudjelovanje u financijskom nadzoru i administraciji Svete Stolice, čime je dodatno osnažio njihovu ulogu u upravljačkim strukturama. O ovome je izvijestio La Croix International, naglašavajući da su među imenovanima bile i žene koje su po prvi put imale priliku govoriti pred svećenicima, pastoralnim agentima i biskupima u svojim zemljama.
Kako je istaknula sestra Nathalie Becquart, prva žena s pravom glasa na Sinodi biskupa: “Činjenica da papa Franjo imenuje žene na odgovorne pozicije u Vatikanu može imati simboličan utjecaj. Zato govorim o procesu osnaživanja. Mnoge žene, posebice teologinje, koje su sudjelovale u Sinodi 2023. i 2024., ranije nisu imale priliku govoriti pred svećenicima ili biskupima u svojim zemljama. Sada to mogu”.
Pročitajte više: Papa Franjo odabrao šest žena za vijeće koje nadzire vatikanske financije
Liturgijske reforme i veća uključenost žena u Crkvi
Papa Franjo promijenio je i kanonsko pravo kako bi ženama omogućio formalno služenje kao čitačice, poslužiteljice oltara i djeliteljice svete pričesti. Iako su žene i ranije obavljale ove uloge, sada su one službeno priznate i ugrađene u crkveni zakon. Ova reforma potvrđuje važnost doprinosa žena u liturgijskom životu Crkve i simbolizira pomak prema većem priznavanju njihovog angažmana.
Papa je također osnovao dva povjerenstva za proučavanje mogućnosti ređenja žena za đakone. Iako konačna odluka još nije donesena, pokretanje dijaloga na ovu temu predstavlja značajan korak prema većem uključivanju žena u crkvenu hijerarhiju.
Prema La Croix International, dok pojedini teolozi i biskupi i dalje zagovaraju tradicionalni model u kojem se žene drže podalje od oltara, drugi vide poteze pape Franje kao proces osnaživanja žena unutar crkvenih struktura. Primjerice, teologinja Anne-Marie Pelletier smatra da je povijesno tumačenje crkvenih uloga često služilo za očuvanje muške dominacije u liturgiji: “Nesvjesni cilj je zaštititi svećenički prostor, koji ostaje rezerviran isključivo za muškarce”.
Pročitajte više: Papa Franjo imenovao prvu ženu na diplomatsku dužnost u Vatikanu
Zalaganje za jednakost i priznavanje dostojanstva žena
U svojim govorima i dokumentima, Papa Franjo često ističe potrebu za priznavanjem jednakog dostojanstva muškaraca i žena. U ožujku 2024. godine, tijekom obraćanja na konferenciji “Žene u Crkvi: Stvarateljice ljudskosti”, naglasio je kako žene donose nezamjenjiv doprinos svijetu i Crkvi, posebice u kontekstu suosjećanja i brige za druge.
Papa je također u listopadu 2020. godine posvetio molitvenu nakanu većoj prisutnosti žena na odgovornim mjestima u Crkvi, naglašavajući da njihovo sudjelovanje u donošenju odluka treba postati uobičajena praksa.
U predgovoru knjige Demaskulizacija Crkve? iz veljače 2024. godine, Papa je priznao da Crkva nije dovoljno slušala glasove žena i da od njih može mnogo naučiti. Naglasio je važnost dijaloga i međusobnog razumijevanja kako bi se Crkva razvijala kao zajednica u kojoj žene i muškarci surađuju ravnopravno.
Iako izazovi i dalje postoje, potezi pape Franje predstavljaju značajne iskorake u promicanju većeg sudjelovanja žena u Crkvi. Od imenovanja na visoke funkcije i reformi liturgijskih pravila do poticanja rasprava o ređenju žena, njegovo djelovanje ukazuje na dugoročnu viziju Crkve koja prepoznaje i cijeni doprinos žena u svim aspektima crkvenog života. Hoće li njegovi napori rezultirati daljnjim promjenama u budućnosti, ostaje vidjeti, no nesumnjivo je da je otvorio put prema većoj uključenosti žena u Crkvi.
Foto: European Union/Canva