Simonu Augustić rak dojke potaknuo da pokrene brend donjeg rublja

Osnivačica brenda postoperativnog donjeg rublja Arya Intimo, Simona Augustić oduvijek je imala poduzetničku crtu, a upravo je zato upisala studij ekonomije i menadžmenta. Tijekom studija je započela s kreiranjem i šivanjem kupaćih kostima u krojačkim obrtima. To je bilo na začetku popularnosti društvenih mreža, a sjeća se da su upravo na njima njezini kostimi bili popularni. To joj je bio prvi doticaj s modnim projektima, kao i jako dobar studentski džeparac.

„Moje se tijelo nije uklapalo u moje planove“

„Nakon faksa sam se preselila u Rim. Tamo sam radila u tvrtki svog tetka, u obiteljskoj tvrtki. Nakon četiri godine sam se vratila u Zagreb i u visokoj trudnoći mi je dijagnosticiran karcinom dojke,“ nastavlja svoju priču. Željela je nastaviti raditi na kupaćim kostimima, no tada joj se to činilo nemoguće. „Moje se tijelo nije uklapalo u to što sam htjela napraviti. A onda me je prijateljica pitala zašto ne napravim kupaće kostime za žene koje su prošle operaciju kao i ja.“

Gubitak dojki Augustić je najteže podnijela. Stoički je podnijela i kemoterapiju i gubitak kose, no operacija ju je dotukla. „Gubiš dio sebe kao žene. One su naše obilježje, kakve god bile. To je žensko obilježje.“

Kako je uvijek bila tip koji traži rješenje za problem, tako je bilo i u toj situaciji. Nije se osjećala dobro, a željela je biti bolje. Rješenje je bilo izgledati lijepo, sakriti ožiljke i napraviti simetriju. Za to joj je trebao lijepi grudnjak, no pri potrazi ju je dočekao hladan tuš.

„U Hrvatskoj nema lijepog grudnjaka. Žena u Hrvatskoj grudnjak poslije mastektomije mora kupovati doslovce u ortopediji ili naručivati u ljekarni.“


Pročitajte više: Karcinom dojke u trudnoći ne događa se nekom drugom – “Sve se promijeni preko noći”


„Grudnjak nije samo grudnjak“

I tako je krenula istraživati ponudu u drugim zemljama gdje je izbor bio veći. Vjeruje kako je to i zbog toga što sve veći postotak mlađih i žena srednjih godina obolijeva od karcinoma dojke.

„Tad sam shvatila da grudnjak nije samo grudnjak, on ti donosi sve ono što si zapravo izgubila. I onda sam si rekla da ću pet godina nakon dijagnoze napraviti nešto,“ rekla je Augustić i dodala kako je tad shvatila da nema što izgubiti. Na neki način ju je borba ojačala, te nije brinula o tome hoće li njezina trgovina uspjeti ili propasti. Bila je uvjerena i još uvijek je uvjerena da radi nešto dobro.

Da je u pravu pokazale su njezine vjerne klijentice koje rado šire dobar glas, a ima i ugovor s HZZO-om, tako da isporučuje grudnjake i na doznaku. „Ali i to radim drugačije. Trudim se zaista isporučiti onaj grudnjak koji žena želi, što ljepše i u boji koju žele. Educirala sam se, to mi je bilo jako bitno, i cerificirani sam fitter postoperativnih grudnjaka. Moj moto je da ni jedna žena iz mog dućana ne izlazi asimetrična.“

postoperativni grudnjaci

Bolest mijenja pogled na život

Njezine rane poduzetničke dane obilježila je mješavina straha i euforije. S jedne strane je žudila za time da ponudi nešto novo, a s druge strane se pitala je li joj i to trebalo uz bolest. Vjeruje kako žena koja nema teret ovakve bolesti ipak ima drugačiji mindset. Htjela ona to ili ne, kaže kako joj je bolest uvijek negdje u glavi, no s druge strane, svjesnija je vremena. Sve čini sada, a ne npr. sljedeći mjesec.

„Puno sam svjesnija i života i toga da se život može stvarno promijeniti preko noći. Ideš s nekom većom dozom elana.“

Zadovoljna je trenutnim poslovanjem trgovine, kao i smjerom u kojem ide. Svoj posao ne nosi doma, niti to želi. Ne sanja o velikom lancu trgovina. Važno joj je da je ispunjena onime što radi.


Pročitajte više: Kako pronaći udoban grudnjak? Srećom, lako


Do vjernih klijentica uz dobar glas

Njezine klijentice su isključivo žene poput nje. Operirane žene koje su preboljele rak dojke. Za njih kupnja grudnjaka nije tek transakcija. To je proces.

„Mi se i povjeravamo jedna drugoj, jadamo se, bodrimo jedna drugu. I same mi kažu kako im je ugodno doći nekome tko je sve to prošao, tko to zna,“ kazala je Augustić. „Bilo tko može prodati grudnjak, ali rijetko tko zna koja vrsta silikonske proteze dobro stoji, kako prianja uz kožu, kakav je to osjećaj, kako grudnjak zatvara ožiljak i udubljena koja imamo i kakav je osjećaj grudnjaka na ožiljcima.“

Upravo zato što Augustić to zna iz prve ruke, klijentice joj se rado vraćaju i šire dobar glas. Vjeruje i kako im pomogne kad je vide – operiranu ženu koja se pobrinula za svoju simetriju i koja nosi dekoltirane majice.

U potpunosti hrvatska proizvodnja

Prošle je godine izdala i kolekciju kupaćih kostima u suradnji s jednom zagrebačkom dizajnericom. Zajednički su dizajnirale i pidžame s džepićem za umetak kako bi se žena i noću osjećala potpuno. Ona je sama jako htjela takvu pidžamu jer nije željela svako jutro razmišljati o stavljanju grudnjaka kako bi se osjećala lijepo, ugodno i potpuno.

Dizajnirale su i potkošulje s integriranim topićem uz koji grudnjak nije potreban i, naravno, kupaće kostime. Augustić jako želi proširiti asortiman na kupaće kostime, naročito zato što je primijetila da ih nedostaje i u drugim državama.

„Ti modeli kupaćih kostima su tako zastarjeli, doslovno ih rade za žene od 60 godina. Zaista fali modernih dizajna. A i današnja žena od 60 godina nije onakva kakva je bila prije. Dolaze mi žene od 60 godina i govore mi da ne žele ono što se nudi,“ pojasnila je. „S jedne nas strane bombardiraju ljepotom i dizajnom, ali kad se ženi ovako nešto dogodi, onda ništa od toga, zadovolji se bapskim kupaćima i grudnjacima.“

Jedini je problem što je proizvodnja u Hrvatskoj skupa. No, vrlo je kvalitetna, te smatra kako u nju vrijedi uložiti. Njezina je prošlogodišnja kolekcija kupaćih kostima bila proizvedena u Hrvatskoj i jako je zadovoljna kvalitetom, a i svi su proizvodi Arya Intimo hrvatske proizvodnje. Djela su to dva obrta – jednog iz Zagreba i drugog iz Čakovca.


Pročitajte više: Filipa Petrović: Kako sam boreći se s rakom dojke dvostruko pobijedila


„Žene često gube posao zbog dijagnoze“

Kupaćim je kostimima fascinirana još od djetinjstva. Kako tamo ima obitelj, redovito je ljetovala u Italiji.

Talijanke puno brinu o figuri, o tijelu, o tome da na plaži izgledaju predivno. Talijanka ide na more s deset kupaćih kostima, a nama su i dva puno,“ otkrila je. „Biti prvi u nečemu ima prednosti jer toga ipak nema, ali je i dosta teško. Ja sam prva u ovome što želim izgraditi i želim da to bude jedna lijepa trgovina u kojoj će se žena osjećati ženstveno.“

Želi i da u njezinoj trgovini rade isključivo žene koje su prošle isto što i ona. „Ima nas puno koje izgubimo posao zbog dijagnoze. To je toliko često.“

Primijetila je kako poslodavci često nemaju sluha za ovakve probleme radnika. Ona bi upravo zato htjela uz sebe imati dvije žene od kojih će svaka raditi na pola radnog vremena.


Pročitajte više: Kako liječenje raka dojke utječe na menstrualni ciklus?


„Naplaćujem koliko moram“

Želi i bolnice upoznati sa svojom ponudom, te njihovim pacijenticama ponuditi grudnjake na doznaku, kao i kompresijske grudnjake koji su im potrebni nakon operacije dojki. Trenutno surađuje s jednom privatnom poliklinikom jer nudi i kompresijske grudnjake koji se koriste i nakon povećanja grudi.

„Tu vidim veliku razliku između svoje ranjive skupine žena i ovih koje privatno povećavaju grudi. I financijski je tu razlika. Zato sam u ponudu uvrstila kompresijske grudnjake koje si svaka žena može priuštiti. Grudnjak koji se nosi nakon rekonstrukcije inače košta 100 eura, a ja ga nudim za 60 eura.“

Ne želi svoje proizvode naplaćivati više nego što je potrebno, upravo zato što razumije potrebu iza njih. Shvaća da njezina konkurencija ima više cijene i da ih može podići, no njezina trgovina nema velike troškove, a njezin je cilj ponuditi ženama ono što im treba po cijenama koje su im prihvatljive.

„Te žene preko noći moraju računati da moraju naći 100 eura za grudnjak bez kojeg se ne mogu pojaviti na operaciji.“

Foto: privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Zašto vjerujemo da otvaranje kišobrana u zatvorenom prostoru donosi nesreću?

Vjerovanje da otvaranje kišobrana u zatvorenom prostoru donosi nesreću jedno je od onih praznovjerja koje se prenosi s generacije na generaciju....
- Advertisment -