Prag za ulazak u sustav PDV-a diže se na 60.000 eura. Što to znači za poduzetnike?

Ministar financija Marko Primorac potvrdio je da se prag za ulazak u sustav PDV-a podiže na 60.000 eura. To će, objasnio je, biti dobar iskorak za male gospodarstvenike, posebice u ranim fazama razvoja poslovanja.

Dodao je kako je potrebno štititi integritet PDV-a kao najizdašnijega poreznog prihoda te da se ta granica “ne može povećavati unedogled”. U uvjetima aktualnih inflatornih pritisaka povećanje praga na 60.000 eura veliki je iskorak prema jačanju malog i srednjeg poduzetništva koje će im pomoći da rade u povoljnijim uvjetima, smanje operativne troškove i više ulažu u razvoj poslovanja.

Odluku je za Women in Adria komentirao Boris Podobnik, predsjednik Udruge Glas poduzetnika. On ovu mjeru pozdravlja, smatra da će se time smanjiti broj poduzetnika koji izbjegavaju plaćanje PDV-a.

“Ta mjera odlična je za male poduzetnike koji tek ulaze u svijet biznisa jer oni ipak nemaju iskustva s konkurencijom”, dodaje novopečeni predsjednik UGP-a. Pa svijet biznisa slikovito uspoređuje s autoškolom:

“Ako želite voziti auto, poželjno je da prvo svi vide da se vi još uvijek učite – i zato imate napis autoškola. A kada naučite, odnosno pređete određeni prag, onda morate igrati po pravilima svih velikih igrača”, opisuje prodekan Zagrebačke škole ekonomije i managementa te profesor na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.

Dodaje kako povećanje praga za ulazak u sustav PDV-a, u principu, znači da veći broj ljudi može imati manju konkurenciju na samom svom početku, dok se još uče biznisu.


Pročitajte više: Nova era Glasa poduzetnika: Bujas prepustio mjesto predsjednika Borisu Podobniku


Pravila do kraja 2024.

Povećanje praga PDV-a s 40.000 na 60.000 eura rezultirat će smanjenjem broja obveznika PDV-a i, prema Vladinoj procjeni, smanjenjem prihoda od PDV-a za više milijuna eura. Novi PDV prag stupit će na snagu 1. siječnja 2025. godine.

Do kraja 2024. godine primjenjuju se sada propisana pravila prema kojima se malim poreznim obveznikom smatra isporučitelj dobara i usluga u tuzemstvu kojemu promet tijekom godine nije veći od 40.000 eura. Poduzetnik koji npr. do listopada ili studenoga 2024. ostvari promet veći od 40.000 eura dužan je od prvog dana sljedećeg mjeseca, u ovom primjeru od 1. studenoga odnosno od 1. prosinca, upisati se u registar obveznika PDV-a i ponašati se kao porezni obveznik, piše Lider.

Međutim, ako promet u cijeloj 2024. ne bude veći od 60.000 eura, porezni obveznik može od 1. siječnja 2025. izaći iz sustava PDV-a. Porezni obveznici koji u prosincu premaše prag od 40.000 eura oporezivih isporuka, ali ne premaše 60.000 eura, nisu obvezni od 1. siječnja 2025. postati obveznici PDV-a.

Što to znači za paušalce?

Novi PDV prag utječe i na način oporezivanja dohotka od samostalne djelatnosti. Od 1. siječnja 2025. kriterij ostvarenih primitaka za paušalno plaćanje poreza na dohodak od obrta i poljoprivrede također će se povećati. Obrtnici i poljoprivrednici koji su u 2024. zbog primitaka većih od 40.000 eura morali prijeći na utvrđivanje dohotka prema naplaćenim primicima i plaćenim izdacima, ako im primici u 2024. godini nisu veći od novog praga, mogu se ponovno od 1. siječnja 2025. vratiti na paušalno oporezivanje porezom na dohodak.

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -