Problemi sa spavanjem u menopauzi: 5 savjeta kako se dobro naspavati

Problemi sa spavanjem u menopauzi nisu neuobičajena pojava i javljaju se kod većine žena. Naime, gotovo 40 do 60 posto žena ima neku vrstu poteškoća sa spavanjem tijekom razdoblja menopauze, a razlog najčešće leži u smanjenoj proizvodnji estrogena.

Naime, već kod prvih simptoma menopauze javljaju se umor i iscrpljenost, ali i tegobe sa spavanjem. Na kvalitetu sna dodatno utječu i “valunzi” odnosno vazomotorne tegobe koje se javljaju kod 30 posto žena u početnoj fazi menopauze. Napadi valova vrućine najčešći su noću, a razlog leži u hipotalamusu gdje se nalazi termoregulacijski centar, a koji se s vremenom ipak bolje privikava na smanjenu koncentraciju estrogena pa se i valunzi smanjuju.

Što je menopauza?

Menopauza se javlja nakon reproduktivnog razdoblja žene, a kod svake nastupa u različitim godinama i s različitim simptomima. Kod nekih žena javlja se prije, kod nekih kasnije, a ovisi o funkciji jajnika svake žene. Naime, u menopauzi dolazi do pada proizvodnje ženskih spolnih hormona – estrogena i progesterona što utječe i na mogućnost začeća.

Prosječna žena u svom reproduktivnom životu ima oko 400 ciklusa tijekom kojih će ovulirati 400 jajnih stanica, a sam proces sazrijevanja potrošit će oko 20.000 folikula.

Nakon 40. godine broj folikula počinje opadati te dolazi i do prvih nepravilnosti u menstrualnom ciklusu. U trenutku kada se svi folikuli potroše i promijeni se proizvodnja hormona, možemo reći da nastupa razdoblje menopauze kod žene.

Menopauza u prosjeku nastupa oko 50. godine i unaprijed je genetski predodređena. Tada dolazi do prestanka menstruacijskog krvarenja i proizvodnje spolnih hormona što dovodi do različitih simptoma – kod nekih i izraženijih.

Budući da ženski spolni hormoni imaju utjecaj na mozak, kosti, urogenitalni sustav, krvne žile i sluznice, možemo reći da razdobljem menopauze nastupa poprilično turbulentno razdoblje za ženu koje utječe na kvalitetu života, a jedan od čestih simptoma koji muči žene u menopauzi su i poteškoće sa spavanjem.


Pročitajte više: 9 koraka za stvaranje savršene rutine prije spavanja


5 savjeta za miran san i brže usnivanje u menopauzi

Dovoljno sna svake noći utječe na psihofizičko zdravlje, a u razdoblju tegoba sa spavanjem potrebno je više napora kako bi se obavile svakodnevne obveze. I vas prati osjećaj iscrpljenosti tijekom dana i pitate se kako se opustiti i lakše usnuti u trenucima kada vas obuzimaju valunzi, a san vam ne ide na oči?

Kako se ne biste budili umorni jer niste uspjeli uhvatiti dovoljno sna, donosimo 5 savjeta uz koje biste mogli brzo i lako utonuti u san.

Sinergija magnezija citrata, matičnjaka, valerijane i melatonina

Ako želite dodati životu mirnog sna, opustiti se prije spavanja te lakše usnuti da biste bili spremni za sve poslovne i privatne pustolovine sljedećeg dana, isprobajte formulu za opuštanje i brže usnivanje te za miran san. 

Nutripharm® Magnezij citrat SAN formula je za spavanje s trostrukim učinkom – opušta organizam, doprinosi bržem usnivanju i mirnom snu. Magnezij citrat omogućit će bržu apsorpciju i veću iskoristivost magnezija, a važno je naglasiti i da ovaj mineral doprinosi normalnoj funkciji živčanog sustava.

Proizvodu su ciljano dodani ekstrakti matičnjaka i valerijane. Naime, matičnjak doprinosi opuštanju što je izrazito važno u prilagodbi na promjene u menopauzi. Valerijana doprinosi mirnom snu, dok melatonin doprinosi skraćenju vremena potrebnog da zaspite, a koristan učinak postiže se uzimanjem 1 mg melatonina kratko prije spavanja.

Stoga, kod problema s usnivanjem, čestih buđenja noću, poremećaja sna uzrokovanih stresom i općenito lošeg sna, isprobajte Magnezij citrat SAN koji ne uzrokuje navikavanje pa se može koristiti i tijekom dužeg razdoblja.

Opustite se u toploj kupki

Netom prije odlaska na spavanje uživajte svim osjetilima u toplom tušu ili još bolje toploj kupki. Napunite kadu vodom i priuštite si ugodnu kupku s opuštajućim eteričnim uljima poput matičnjaka i lavande. Kombinacija eteričnih ulja i tople vode opustit će tijelo i pomoći vam da lakše i mirnije zaspite.

Čitajte knjigu koja vas opušta

Umjesto da večer provodite čitajući vijesti ili posjećujući društvene mreže, uzmite knjigu i pročitajte nekoliko stranica. Vrlo brzo san bi vam mogao doći na oči. Pripazite jedino na žanr. Preporuka je da štivo bude lagano, a izbjegavajte trilere i horore.


Pročitajte više: Koliko sna nam je potrebno za kvalitetno funkcioniranje?


Izbjegavajte pića s kofeinom

Kava, zeleni ili crni čaj nisu idealan izbor za kasne poslijepodnevne sate. Ako želite uživati u toplom napitku prije odlaska na spavanje, odaberite toplo mlijeko, kakao ili beskofeinsku kavu. Kofein u kombinaciji s problemima sa spavanjem može samo dodatno odmoći u večernjim satima i odgoditi usnivanje.

Konzumirajte laganu hranu

Želite li lakše zaspati, izbjegavajte teške obroke prije spavanja. Preporučuje se posljednji obrok konzumirati dva sata prije odlaska na spavanje, a on bi trebao biti lagan i količinski ne preobilan. Odličan izbor bit će neka vrsta salate, topli griz s kakaom ili piletina u tortilji s avokadom.

Problemi sa spavanjem u menopauzi mogu biti raznovrsni i mogu se razlikovati od žene do žene. Neke žene neće moći dugo usnuti, druge će se često buditi noću uz ostale simptome menopauze poput “valunga”, a neke će se probuditi ranije i neće više moći zaspati. Bez obzira na to koju vrstu tegoba sa spavanjem imali, pokušajte putem navedenih prijedloga ostvariti lakši i miran san.

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

banana prije vježbanja

Zašto biste uvijek trebali pojesti bananu prije vježbanja?

Lagani obrok ili međuobrok prije vježbanja osigurava tijelu glukozu, koja je primarni izvor goriva za mišiće tijekom vježbanja. Ovo pomaže u poboljšanju energije...
- Advertisment -