Soparnik – recept za neodoljivo tradicionalno poljičko jelo

Tradicionalno dalmatinsko jelo, soparnik je poznat i voljen stoljećima. Navodno potječe iz okolice Splita gdje su ljudi koristili lokalne, lako dostupne sastojke kako bi napravili jednostavno, a ukusno i hranjivo jelo. Soparnik se tradicionalno pripremao u doba berbe maslina, ali i prije drugih poljoprivrednih radova. Bio je odlično jelo za radnike na polju, a radnici ga često jedu i danas. Danas se rado poslužuje i na dalmatinskim svadbama.

Iako se za tradicionalnu pripremu koristi komin, za kućnu pripremu će dobro poslužiti i standardna pećnica.

Sastojci

  • 500 g glatkog brašna
  • 1 žličica soli
  • 3 žlice ulja
  • 250 ml vode
  • 1 kg blitve
  • 1 svežanj peršina
  • 1 vezica mladog luka
  • 4 režnja češnjaka
  • maslinovo ulje
  • sol
  • papar

Pročitajte više: Kroštule – jedini recept koji će vam ikad trebati


Instagram will load in the frontend.

Priprema

  1. Prosijte brašno, pa mu dodajte sol. Sve zatim promiješajte.
  2. Dodajte mokre sastojke, pa umijesite glatko tijesto. Podijelite ga na dva jednaka dijela, omotajte prozirnom folijom i ostavite da stoji pola sata.
  3. Blitvu odvojite od stabljika, operite je i dobro ocijedite. Narežite na trakice i ponovo je ocijedite. Zatim dodajte pola vezice sjeckanog peršina, na kolutiće nasjeckan mladi luk, malo soli i papra i malo ulja. Sve dobro promiješajte.
  4. Polovicu tijesta razvaljate i prebacite na pleh koji ste prethodno pobrašnili. Po tijestu rasporedite nadjev od blitve i prekrijte ga drugom polovicom razvaljanog tijesta.
  5. Rubove tijesta dobro utisnite i podvijte, površinu tijesta nabodite vilicom i pecite u pećnici zagrijanoj na 180°C oko 40 minuta.
  6. Gotov soparnik premažite mješavinom maslinovog ulja, nasjeckanog češnjaka i peršina. Ovaj korak možete preskočiti, no mi ga svakako preporučamo.

Pročitajte više: Juneći gulaš s graškom – okus djetinjstva


Kako poslužiti soparnik?

Soparnik se tradicionalno poslužuje na sobnoj temperaturi, narezan na trokute ili kvadrate. Poslužuje se kao predjelo, glavno jelo ili kao prilog uz ribu ili meso, ovisno o želji i potrebi.

Prije posluživanja, soparnik se najčešće dodatno premazuje ili kapa maslinovim uljem, pospe sjeckanim češnjakom ili pak prelije limunovim sokom.

Zanimljivo je da je soparnik 2019. uvršten na popis nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a kao simbol područja Poljica, odnosno lokalnog identiteta poljičke zajednice. Još je jedan ovo izvrstan način da se održi tradicija soparnika, ali i da se ona dostojanstveno podijeli s drugim kulturama kako bismo nastavili cijeniti naše posebnosti i raznolikosti.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

ugovorna kazna

Pazite što potpisujete, ovo je najnepoštenija odredba Zakona o radu

Iza nas je Prvi maj odnosno Međunarodni praznik rada. Dan je to kad se sjećamo dostignuća postignutih u borbi za radnička...
- Advertisment -