Što je solidarna odgovornost i kako kao zaposlenica možete biti odgovorni za obaveze poslodavca?

Uz pojam solidaran Anić je u svojem Rječniku hrvatskoga jezika vezao značenje onoga koji djeluje s razumijevanjem i željom da pomogne drugome, zatim onoga koji je uzajaman, zajednički te koji iskazuje slaganje, pa ne čudi ako i u Vama ovaj pridjev budi samo pozitivne asocijacije.

No kako ne biste zaboravili da svaki novčić ima dvije strane, tu je Zakon o obveznim odnosima da Vas na to podsjeti.

Solidarna odgovornost u zakonu i praksi

Taj, mnogim pravnicima jedan od najdražih zakona, za solidarne dužnike jasno kaže da svaki takav dužnik odgovara vjerovniku za cijeli dug te da vjerovnik može zahtijevati ispunjenje cijelog duga od kojeg dužnika hoće, sve dok dug ne bude u cijelosti ispunjen.

U praksi priča ide, primjerice, ovako. Vi ste zaposlenik nekog trgovačkog društva, a u okviru obavljanja svog posla ponekad službenim automobilom odlazite na određene lokacije, možda kupujete uredski materijal ili pak prenoćite u hotelu nakon sudjelovanja na višednevnoj konferenciji, a Vaš poslodavac, kako bi pojednostavnio plaćanje takvih troškova, za Vas u nekoj od banaka izvadi poslovnu karticu.

Vaš će poslodavac na zahtjevu za izdavanje takve kartice, kojeg ćete oboje morati potpisati, biti naznačen kao naručitelj ili osoba na čiji se zahtjev izdaje poslovna kartica, a Vi kao korisnik kartice. Uz karticu ćete dobiti i ugovor o njezinom korištenju, a kad ga pažljivije pročitate, sigurno Vam neće promaknuti da se upravo uz Vas, kao poslovnog korisnika kartice, veže pojam solidarne odgovornosti. U ugovoru će, na primjer, stajati da poslovni korisnik solidarno s poslovnim klijentom odgovara za obveze nastale autoriziranim platnim transakcijama koje terete karticu koja mu je izdana temeljem zahtjeva poslovnog klijenta, ili da su korisnik i naručitelj solidarno odgovorni za troškove učinjene karticom koja glasi na ime korisnika, ili neka druga slična formulacija istog značenja.

Posljedicama solidarne odgovornosti nećete se zamarati dok Vaš poslodavac bude redovito podmirivao račune, no ako se dogodi da to prestane činiti, banka može po svom izboru dug naplatiti kako od Vašeg poslodavca, tako i od Vas. Dakle, činjenica da ste karticu koristili isključivo u poslovne svrhe ni na koji način neće umanjiti Vašu odgovornost za dug. Tako u praksi postoje primjeri gdje su vozači kamiona, koji su poslovnim karticama plaćali gorivo koje im je bilo neophodno da kamionom stignu od jedne do druge točke i prevezu teret, odnosno da obave svoj posao, završili pod ovrhom jer njihovi poslodavci nisu platili te račune.

Razlozi neplaćanja mogu biti razni, od nemara, nepoštenog poslovanja do prezaduženosti, blokada i stečaja, ali za postojanje solidarne odgovornosti jednako su nevažni. Banka će, u pravilu, svoj dug najprije pokušati naplatiti od Vašeg poslodavca, no kad uvidi da će takav pokušaj ostati bez uspjeha, okrenut će se Vama. Prvo će uslijediti opomene na plaćanje, otkaz ugovora o korištenju kartice, a ako ni nakon opomena dug ne bude plaćen, vrlo vjerojatno će protiv Vas pokrenuti ovršni postupak kako bi se dug prisilnim putem naplatio.

Ako Vi platite dug, imate pravo od Vašeg poslodavca – naručitelja kartice zahtijevati povrat isplaćenog iznosa novca. Međutim, to pravo će Vam malo značiti ako se od poslodavca ne možete naplatiti jer, primjerice, nema sredstava na računu, nema nikakve imovine, u stečaju je ili je pak prestao postojati.

Stoga uvijek budite svjesni kako svojih prava, tako i svojih obveza. Nije rijetkost da određene riječi u pravnom žargonu imaju nešto drugačije značenje od onog koje im pripisujemo u svakodnevnom govoru. Ako Vam je neka odredba ili formulacija u ugovoru nejasna, ne ustručavajte se potražiti pojašnjenje te uvijek imajte na umu da ugovor stvara prava i obveze za stranke, on se smatra zakonom za ugovorne strane i one ga moraju poštivati ili, kako latinska izreka kaže, pacta sunt servanda.

Autorica: Petra Kršul, mag. iur. iz Odvjetničkog društva Matić, Šooš Maceljski, Mandić, Stanić & Partneri d.o.o.

Foto: 123rf

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -