„Text neck“ sindrom – posljedica tehnologije modernog doba

U današnjem svijetu moderne tehnologije i upotrebe mobilnih uređaja mnogo osoba boluje od “text neck” sindroma. Ova dijagnoza odnosi se na bol u vratu i leđima koji je posljedica pogrešne posture (položaja) tijela tijekom upotrebe mobilnog telefona, računala i sličnih uređaja. „Text neck“ sindrom zahvaća sve dobne skupine, a kod djece može imati ozbiljan negativni utjecaj na razvoj kralježnice.

Zašto dolazi do „text neck“ sindroma?

Glavni uzrok „text neck“ sindroma je dugotrajno sjedenje u kojem je glava pognuta prema naprijed, a vrat savijen pod kutom. Ovaj položaj stvara povećano opterećenje na kralježnicu i može uzrokovati dugotrajne bolove u vratu, leđima i ramenima. Nažalost, mnogo ljudi nije svjesno da se ovaj problem može izbjeći ili riješiti.

Glava je najviša točka tijela u sjedećem i stojećem položaju te pri hodu, a u svakoj od navedenih radnji glava i vrat namijenjeni su neovisnom pokretanju u odnosu na susjedne segmente. Zdrava kralježnica fiziološki je mobilna u svim smjerovima i ima normalne krivine, a kod disbalansa te krivine mogu odstupati od normale (kifoze, lordoze, skolioze).

Postoji relativna simetrija svih dijelova tijela, a odstupanja od relativne simetrije tijela i normalnih obrazaca kretanja posljedica su nesklada biomehaničkih odnosa što dovodi do opterećenja međukralješčanih diskova, mišića, tetiva, ligamenata te zglobnih struktura, uslijed čega se javlja bol. Kod degenerativnih procesa međukralješčanih diskova dekompresijska terapija kralježnice predstavlja vrlo učinkovitu terapijsku metodu za smanjenje i uklanjanje boli u vratu i leđima (sa li bez širenja duž ekstremiteta; praćenu trncima, promjenom osjeta te smanjenjem snage mišića ili bez navedenih pratećih simptoma). U našoj ustanovi provodimo jedinstveni terapijski koncept koji kombinira dekompresijsku terapiju kralježnice s manualnom terapijom i tradicionalnom kineskom medicinom.

Ako je uzrok boli u vratu ili leđima samo mišićni disbalans tada je učinkovita terapijska metoda manualna terapija i funkcionalno-terapijsko vježbanje u cilju redizajna biomehanike tijela.


Pročitajte više: Kako štititi kralježnicu i zglobove od negativnog učinka sila svakodnevnih aktivnosti?


Kralježnica je jedinstven sustav

Svi segmenti kralježnice su međusobno povezani, stoga promjena pozicije donjih segmenata kralježnice i zdjelice s posljedičnom nepravilnom distribucijom sila na strukture utječe na promjenu zakrivljenosti cijele kralježnice sve do vratnog segmenta i glave te djeluje na promjenu stanja i tonusa muskulature. Tako nepravilni statički položaji s nepravilnom distribucijom sila na strukture dovode do degenerativnih promjena zbog kumulativnog djelovanja, čak i ako se radi o djelovanju sile malog intenziteta. Najčešći primjer takvog nepravilnog položaja je rad na računalu kroz više sati.

Glava u uspravnom položaju tijela te sjedećem položaju nastoji održati horizontalni položaj u ravnini očiju, bez obzira na položaj donjih segmenata kralježnice što utječe na tonus muskulature.

Kod skraćivanja mišića dolazi do smanjenja zglobnog prostora što uzrokuje neravnomjeran raspored sila na strukture (skraćenje ili istegnuće). Ako su mišići vrata skraćeni dolazi do asimetrije ili pojačavanja fizioloških krivina kralježnice. Povećan tonus mišića u nekom segmentu znak su disbalansa i preopterećenja te zahtijevaju analizu i vraćanje u stanje balansa, posebice u području glave i vrata zbog krvnih žila, živčanih struktura te receptora u tom području. Važno je imati na umu da problematika glave i vratne kralježnice zahtijeva korekciju posture cijelog tijela.

Što poduzeti u cilju rješavanja?

Prvi korak u rješavanju „text neck-a“ je osvještavanje pozicije cijelog tijela tijekom upotrebe mobilnog telefona ili računala. Važno je držati uređaj u razini očiju i izbjegavati spuštanje glave prema dolje.

Ako se radi o dugotrajnom radu na računalu, potrebno je uzeti pauzu svakih 30 minuta kako bi izbjegli pretjerano naprezanje kralježnice i zamor. Drugi korak u rješavanju je početi prakticirati ciljano i individualno prilagođeno funkcionalno-terapijsko vježbanje koje može značajno pomoći u poboljšanju držanja tijela te smanjenju boli i napetosti mišića.

Vježbe istezanja muskulature ramena i vrata te jačanja mišića leđa i vrata pomoći će u održavanju pravilnog držanja tijela i smanjenja pritiska na kralježnicu. Također, važno je obratiti pažnju na ergonomiju radnog prostora. Pri radu na računalu potrebno je osigurati pravilnu visinu stolice i radne površine kako bi se izbjeglo pretjerano savijanje tijela i pritisak na kralježnicu. Danas se sve više koriste ergonomske tipkovnice koje smanjuju napetost struktura u području šake, ručnog zgloba, ruke i ramena.


Pročitajte više: Muči vas bol u kralježnici? Pronađite uzrok i dugoročno rješenje


Ako bolovi u vratu i leđima jačaju i učestalo se javljaju preporuka je učiniti pregled/procjenu od strane stručnjaka fizioterapije te tretman koji će pomoći u smanjenju ili uklanjanju boli. Stručnjak fizioterapije pružit će Vam savjete o načinima poboljšanja držanja tijela i prevenciji „text neck“ sindroma u budućnosti.

U nekim slučajevima liječenje „text neck“ sindroma može uključivati ​​i lijekove protiv boli, no njihova primjena je ograničena na vrlo kratko vrijeme i ne smiju se koristiti kao dugoročno rješenje problema.

Rješenje je moguće

„Text neck“ sindrom tehnologije modernog doba može se prevenirati ili ukloniti svjesnošću o položaju tijela, pravilnim držanjem tijela, čestim mijenjanjem položaja glave tijekom dugotrajnog rada, provođenjem ciljanih vježbi koje su propisane od stručnjaka fizioterapije te pravilnom ergonomskom prilagodbom radnog mjesta.

Ako se provode smjernice, savjeti te individualno prilagođene vježbe „text neck“ se može izbjeći ili riješiti bez dugoročnih posljedica.

Autorica: Marina Kovačević, mag. physioth., Fizikalna terapija Marina Kovačević

Foto: Canva / privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

digitalni nomadi turska

Kako je Turska postala raj za digitalne nomade?

Sa svojim živopisnim gradovima i zadivljujućim obalama, Turska, jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svijetu, sada postaje utočište i za digitalne...
- Advertisment -