Poznato je da hladniji mjeseci donose promjene u prehrambenim navikama, metabolizmu i razini energije. Smanjena dostupnost svježeg sezonskog voća i povrća dodatno otežava održavanje raznovrsne prehrane. Tople juhe u ovom periodu postaju savršen izbor – zasitne su, okrepljujuće i lako se prilagođavaju sezonskim potrebama tijela, piše Hina Zdravlje.
U razgovoru s magistricom nutricionizma Jelenom Margetić Bošković saznali su kako najbolje iskoristiti dobrobiti ukusnih juha.
Zašto je važno jesti juhu?
Juha je oduvijek sinonim za jelo koje liječi, a zimi pogotovo čini ugodu tijelu i duši svojom toplinom, kaže nutricionistica i dodaje da je svaki obrok dobro započeti kvalitetnom juhom. Tradicionalne mesne i povrtne juhe donose mnoštvo vitamina i mineralnih tvari, a na njihovu kvalitetu utječu namirnice od kojih je juha napravljena.
“Danas imamo mogućnost skladištiti različite namirnice u svojim kuhinjama (smočnice, hladnjaci, zamrzivači) te u hladnim zimskim mjesecima lako možemo napraviti juhu koja čak može biti okrepljujući samostalni obrok. Kao takvu istaknula bih ajngemahtec juhu koja je izvor proteina, povrća, složenih ugljikohidrata, masnoća i mahunarki”, rekla je Margetić Bošković za spomenuti medij.
Iako se kod nas juha tradicionalno jede kao predjelo glavnom jelu kod ručka i/ili večere, naša sugovornica smatra da topla zdjelica šarene juhe može biti idealna i za početak dana. Juhu preporučuje kao kvalitetan doručak jer unos tekućine doprinosi razbuđivanju organizma, a prehrambena vlakna iz povrća daju dobar osjećaj sitosti. Jutarnjoj juhi preporučuje se dodati integralne žitarice ili tjesteninu te kuhano meso ili jaje kako bi činile kompletan obrok.
Iako lošija opcija od domaće juhe, juha iz vrećice također može biti dobar izvor tekućine i ponešto vitamina i mineralnih tvari iz sušenog povrća. Međutim, većina juha iz vrećice sadrži veliki udio soli i aditiva pa se prednost uvijek treba dati domaćim juhama.
Pročitajte više: Krem juhe – neizostavni dio menija u zimskim mjesecima
Tople juhe – Koje vrste su najbolje?
Svim mesnim i ribljim juhama zajedničko je da pridonose ukupnom dnevnom unosu proteina, mineralnih tvari (cink, željezo, kalcij, magnezij) i drugih elektrolita. Pileća i pureća juha tradicionalno se smatraju lijekom kod prehlade, začepljenog nosa i kašlja, a njihov protuupalni učinak je i znanstveno dokazan.
Juhe od kostiju posebno su bogate kolagenom i mineralnim tvarima poput željeza, cinka, magnezija, kalcija te kao takve imaju pozitivan učinak na zdravlje kostiju, mišića, zglobova, kože te probavnog sustava.
Autor: Hina Zdravlje
Foto: Canva