Trgovinski rat zastrašuje, ali mogao bi biti prilika za neke poljoprivrednike   

Nakon što je SAD najavio Europskoj uniji uvođenje dodatnih, tzv. recipročnih carina od 20 posto, još se ne zna što će konkretno uslijediti kao odgovor, a čini se da su mogući i pregovori dviju strana.

Dok se priprema carinski rasplet te stižu reakcije europskih vlada, Europsko udruženja poljoprivrednika i poljoprivrednih zadruga Copa Cogeca, čiji je član i Hrvatska poljoprivredna komora (HPK), u četvrtak poručuju da su zabrinuti zbog moguće eskalacije trgovinskih napetosti između dva ključna trgovinska partnera.

„Poljoprivredna zajednica poziva obje administracije da u potpunosti iscrpe diplomatske kanale prije nego što pribjegnu bilo kakvim trgovinskim mjerama i pažljivo razmotre brojne sinergije i prednosti trgovine poljoprivredno-prehrambenim proizvodima između EU-a i SAD-a“, objavila je HPK u priopćenju u četvrtak.

Copa Cogeca ističe kako bi dodatne carine i potencijalni odgovor odmazde imali značajne posljedice na globalne trgovinske tokove, te bi doveli do porasta cijena proizvoda, smanjenja potrošnje te povećanja troškova i poteškoća u nabavi osnovnih inputa za poljoprivrednu proizvodnju.

Moguća prilika za domaće poljoprivrednike

Hrvatski poljoprivredno-prehrambeni izvoz u SAD je malen i iznosio je lani tek 36,6 milijuna eura, kaže u razgovoru za Women in Adria poljoprivredni konzultant Miroslav Kuskunović. Napominje da je nepoznanica kako bi se trgovinski rat u nekom idućem koraku mogao odraziti na hrvatske poljoprivredno-prehrambene proizvođače, a njihov ukupni izvoz u prošloj godini je iznosio 3,8 milijardi eura.

„Teško je taj utjecaj sada procjenjivati. No, moglo bi se na kraju dogoditi da, uvedu li se europske carinske protumjere na kukuruz, soju i pšenicu iz SAD-a, to zapravo bude i prilika za naše poljoprivredne proizvođače. Naime, neke velike europske zemlje, poput Španjolske, mogle bi tada početi kupovati te proizvode u EU umjesto u SAD-u, pa i od Hrvatske“, kaže. Dodaje da Hrvatska trenutno izvozi kukuruz i pšenicu u značajnijim količinama u Italiju.

Prema najavi američkog predsjednika Donalda Trumpa, od ponoći 9. travnja na gotovo sav izvoz EU-a u SAD će se primjenjivati  tzv. reciprocitetna carinska stopa od 20  posto.


Pročitajte više: Europska unija želi pregovore sa SAD-om kako bi spriječila Trumpove carine


Uzvraćanje udarca, ali nije kasno za pregovore

Glavni ekonomist Hrvatske gospodarske komore Goran Šaravanja u četvrtak je u priopćenju napomenuo da će izravan učinak američkih carina na hrvatsko gospodarstvo biti znatno manji od neizravnog. “Utjecaj carina bit će znatno veći za Njemačku, Italiju i ostale velike izvoznike u SAD, što će utjecati na poslovanje hrvatskih gospodarstvenika u tim lancima opskrbe”, istaknuo je.

Inače, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen je rekla, prenosi Politico, da se dovršavaju europske protumjere kao odgovor na Trumpovu raniju najavu carina na čelik i aluminij te da se priprema uzvraćanje udarca na najnovije carinske namete, ali da “još nije prekasno da se problemi riješe pregovorima.”

Foto: Privatna arhiva/Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

sandra pocrnić mlakar, književnost, nakladnik, naklada

Sandra Pocrnić Mlakar: Naša književnost je muška, a neravnopravnost je očigledna...

Zagrepčanka Sandra Pocrnić Mlakar profesorica je psihologije, dugogodišnja novinarka, urednica u nakladništvu te vlasnica izdavačke kuće Beletra. Usredotočila se na razvoj...
- Advertisment -