Zbog želje da postane spisateljica Andrijana Majstorović postala poduzetnica s tisućama prodanih slikovnica

Nakon što je završila fakultet Andrijana Majstorović se našla u nezavidnoj situaciji, nije mogla pronaći posao. Kako bi iskoristila vrijeme počela je pisati dječje knjige, slikovnice i posvete za važne životne događaje. No jedan obiteljski ručak i jedno predavanje ju je potaknulo na ulazak u poduzetništvo, kreiranje personaliziranih slikovnica  i nastanak Tvornice snove.  

Povezano:

Poduzetništvo me zateklo

Nakon što je završila studij politologije nije mogla pronaći posao. „Bilo je to krajem davne 2011. godine – taman sam proslavila 24. rođendan, nekoliko mjeseci ranije diplomirala i brojala dane bezuspješnog traganja za poslom. Poduzetništvo me, zapravo, zateklo – to bi bio najprecizniji termin za ono što se dogodilo“, otkrila je.  

Iako je studirala politologiju cijelo školovanja pratila ju je želja za pisanjem, a pred kraj studija shvatila je da želi pisati knjige za djecu. Tada se dogodio čitav niz nepovezanih događaja.  

„Od mog statusa nezaposlene osobe i loše poslovne perspektive, preko jednog slučajnog predavanja o poduzetništvu na temu ‘Moj prvi milijun’ koje me inspiriralo i pokazalo kako sasvim obični ljudi mogu postati poduzetnici, do jednog spontanog razgovora s mojim poslovnim partnerom, koji je zapravo postao kamen temeljac Tvorice snova“, ispričala nam je te otkrila da je njezin poslovni partner suprug njezine sestre za kojeg kaže da ima baš ‘poduzetnički duh’. 

Kako je sva njezina rodbina znala da je piše, često su je angažirali da napiše neku posvetu za krstitke i rođendane. „Tada sam razgovarala sa svojim današnjim poslovnim partnerom kako bi bilo dobro da pokrenem personalizirane čestitke. No on je rekao da bi mogli raditi personalizirane slikovnice za djecu. Taj razgovor je sve pokrenuo“, ispričala je.  

Tvornica snova
Tvornica snova

Prva faza poslovanja je bila najteža

Od tog ručka intenzivno su počeli raditi na pokretanju tvrtke, no pokretanje biznisa bilo je jako teško.  

Andrijana bi poslovanje mogla podijeliti u nekoliko razdoblja, a prvu fazu je označila potraga za rješenjem proizvodnog dijela jer se slikovnice stvarale na principu ‘jedan po jedan komad’. Tada nije bio razvijen digitalni tisak, a upravo zbog toga ta je prva faza dugo trajala. Firma je registrirana početkom 2011. godine, angažirali su ilustratora i proizvod realizirali. U proljeće 2012. su napravili webstranicu i imali su svoju malu radionicu u kojoj je Andrijana radila sve, od uveza slikovnica do customer supporta.  

„Iz te faze smo izašli tek 2016. godine, i to zato što smo podigli software koji je radio za nas sve što smo dotad radili ručno. Tehnologizirali smo cijeli poslovni proces i ušli u drugu fazu, prešli smo u urede, a proizvodni proces u cijelosti preuzima tiskara“, rekla je.  

Najveći izazov je prodaja

Transformacije biznisa donijele su brojne izazove, a mlada poduzetnica smatra da se generalno poslovanje sastoji od nepreglednog i beskonačnog niza izazova. „Kod nas ih je bilo svih vrsta: od pravnih i administrativnih (na primjer, prodaja na daljinu), preko proizvodnih (tisak personaliziranih knjiga), pa sve do onih uobičajnih: potraga za kvalitetnim partnerima i suradnicima te borba na tržištu.

Na kraju dana, to je najteži izazov: prodati. Ne imati dobru ideju, niti realizirati istu – nego, ispričati na kvalitetan način tu svoju priču i u konačnici prodati proizvod.“

Tvornica snova
Tvornica snova

Svaka šesta beba rođena u 2019. godina je dobila našu slikovnicu

Trenutno u ponudi imaju osam personaliziranih slikovnica koje je su i kreirali. „Na početku mi je kreiranje slikovnica bilo potpuno nesputano i slobodno, kao što bi piscu i trebalo biti. Međutim s vremenom se i moj spisateljski profil promijenio. I danas ih stvaram slobodno, ali imam u vidu potrebe tržišta. Upravo zbog razumijevanja tržišta nastala je slikovnica ‘Kako sam došao na svijet’ koja nam je ujedno i najprodavaniji naslov. U 2019. godini nju je svaka šesta novorođena beba u Hrvatskoj dobila na poklon. Gotovo 55% prodaje čini ta knjiga.“

Trenutno su u Hrvatskoj, ali imaju i shop i domenu na njemačkom tržištu. „Tu smo prošli jednu fazu lansiranja i jako je teško probiti se na strano tržište, potrebno je puno novca. No uspjeli smo prodati oko 2500 naših knjiga. Sad smo u fazi u kojoj trebamo eskalirati na stranom tržištu te trebamo povećati budžet za digitalni marketing. Plan nam je širiti se na strana tržišta, a ultimativni cilj nam je postati broj jedan izdavač personaliziranih knjiga u svijetu.“

Iako planiraju osvajati svjetsko tržište, poslovne procese bi zadržali u Hrvatskoj. Trenutno su prodali preko 40 tisuća personaliziranih knjiga, a i ni kriza nije smanjila prodaju. „Nas korona nije ni okrznula, čak bilježimo i rast u odnosu na prošlu godinu.“

Vikendom ne palim laptop i ne razgovaram o poslu ni sa kim

Kroz vlastiti biznis je naučila da što je velika zamka poduzetništva. „Dobro je kad radite u svojoj firmi jer možete biti fleksibilni i raditi kako hoćete, no to je zamka jer na kraju ispadne da svugdje posao nosite sa sobom.

U ured nastojim doći svaki dan između 8 i 9. Nekada izađem u sedam navečer, a nekada u 2 popodne. No, vikendom, na primjer, ne radim. Vikendom ću odraditi nešto samo u iznimnim situacijama, što je jako rijetko. Čini mi se da sam se s godinama naučila vikendom niti ne razmišljati o poslu, iako nisam sigurna uspijem li se opustiti i na podsvjesnoj razini. No, jedno je sigurno: vikendom ne palim laptop i ne razgovaram o poslu ni s kim. To je neka moja granica – slabašna linija obrane privatnog života koju još uvijek držim.“

Foto: Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -