Usporedio pokazivanje grudi i pokazivanje sposobnosti pa izazvao bijes: ‘To je ponižavajuće!’

James Langridge izazvao je brojne kritike žena na LinkedInu nakon što je usporedio skrivanje grudi i skrivanje sposobnosti u poslu. Postavljajući tezu da što su grudi veće, to ih više skrivamo, a što su manje, to ih više pokazujemo, autor želi reći da što više povjerenja imamo u ono što prikazujemo (grudi ili bilo što drugo), to manje volimo pričati o tome. Pozvao je na veću hrabrost u javnoj prezentaciji vlastitih ideja i proizvoda. Autor ističe da, ako smo nesigurni u ono što nudimo, dopuštamo da oni bez stvarne vrijednosti preuzmu dominaciju.

Ovakvi razgovori su – uznemiravanje

Brojne korisnice ove društvene mreže kritizirale su ovaj status i podijelile svoja iskustva. Jedna od njih upozorila je na to da su ovakvi razgovori na poslu – uznemiravanje.

“Ne mora biti otvoreno agresivno da bi bilo neprikladno, i možete ga prijaviti LinkedInu kao takvo. Jednom sam imala šefa koji bi me pozivao na individualne sastanke samo kako bi me pitao jesam li upoznata s marketinškom strategijom Pornhuba. Počinjao bi s: ‘Znaš za web stranicu Pornhub?’ kao da se radi o ležernom poslovnom razgovoru. Ovo je vrsta ‘sive zone’ uznemiravanja koja se događa i na poslu i online, gdje se neprikladni, seksualizirani razgovori prikrivaju kao nešto intelektualno ili strateški relevantno. To je ista manipulativna igra s granicama. I to nije u redu”.

“Nisam iznenađena. Loš publicitet je i dalje publicitet. Imala sam tri dosljedna iskustva objektivizacije i iskorištavanja s jednom od Jamesovih konekcija. Ironično, ta osoba se također fokusira na žene. Internet je divlji. Sadržaj koji smo normalizirali ili na koji smo postali desenzibilizirani je apsurdan”, dodala je druga korisnica.


Pročitajte više: Seksualno uznemiravanje na poslu: „Ne smijete doći u situaciju da se banalizira ili ne reagira”


‘Seksizam se prikriva kao marketinška mudrost’

Neke korisnice osvrnule su se na to da je ova objava savršen primjer kako se seksizam prikriva kao “marketinška mudrost”.

Uspoređivanje ženskih tijela s poslovnim konceptima nije pametno — to je ponižavajuće. Time se učvršćuje ideja da žene postoje kako bi bile promatrane, procjenjivane i korištene kao metafore za stvari koje nemaju nikakve veze s njima. Iscrpljujuće je da se, u 2025. godini, žene još uvijek moraju boriti da bi se njihov glas čuo, dok muškarci mogu slobodno objavljivati ovakve stvari bez posljedica. LinkedIn, ako smjernice zajednice doista postoje kako bi poticale profesionalno okruženje, ovakve objave bi trebale prve nestati”.


Pročitajte više: Seksualno uznemiravanje na poslu – Prijetnje otkazom i ostali sistemi ušutkavanja


Neprimjereni komentari na radnom mjestu

Osobno iskustvo podijelila je i komentatorica koja je također doživjela seksualno uznemiravanje na radnom mjestu.

“Prvo… znaš kako zadržati publiku. Drugo, kao osoba s DD veličinom, bila sam predmet komentara o grudima na poslu. Imala sam 24 godine i bila sam pripravnica. Iskreno, tada nisam bila svjesna svog tijela i kad sam predstavljala materijal u našoj grupi za raspravu pripravnika, moj šef (muškarac) je bio dovoljno smion da izrekne očito. Dok sam se molila, jedan muškarac me stalno tjerao da se još molim kako bi mogao buljiti u moje grudi. Koliko god to bilo neugodno, trebala sam to čuti. To je razbjesnilo cijelu grupu, i bilo je suludo biti tema razgovora o svom tijelu. Jedna od mojih mentorica, koja je imala preko 60 godina (crnkinja), bila je bijesna i pobrinula se da budem dobro nakon toga, hvala Bogu. Jesam. Bila sam. Tvoja objava odmah mi je vratila to sjećanje iz vremena prije skoro 20 godina.

Treće, tvoja analogija je jeziva i ostavlja dojam predatora. Ako ti je to u redu, samo se nemoj čuditi kad NITI JEDNA žena ili pošten muškarac ne bude želio raditi s tobom“.

Sličnih iskustava je mnogo.

“Prije nekoliko godina, moj šef pokušao mi je objasniti brendiranje koristeći analogiju koja ga je uspoređivala sa seksualnom predigrom. Bilo je to užasavajuće na toliko razina. Najgore od svega? Mislim da je on stvarno vjerovao da govori nešto pronicljivo. Nije pokušavao biti jeziv — samo onaj tip osobe koji je 17% nesvjestan (glupost nije isprika) i mislio je da iznosi duboku poantu. Ali evo u čemu je stvar: bilo da se radi o ukorijenjenom ponašanju, duboko jezivom i neugodno sramotnom ili jednostavno nespretnom, krajnji rezultat je isti. Iscrpljujuće je”, napisala je korisnica.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

namaz od ruža

Ruže u buketu su divne, ali u desertu su – nezaboravne....

Na zagrebačkom Festivalu čokolade, među brojnim slasticama, jedan me proizvod osvojio na prvu – namaz od ruže. Delikatnog i aromatičnog okusa,...
- Advertisment -