Kako je Ružica pokrenula vlastiti biznis? ‘Poduzetništvo nije bio plan, već nužnost’

Kada se suočimo s izazovima, često otkrivamo snagu za koju nismo ni znali da je posjedujemo. Ružica Petričušić, diplomirana ekonomistica i grafička dizajnerica, upravo je kroz jedan takav izazov pronašla svoj put u poduzetništvu. Danas, kao vlasnica obrta za marketing DigitalRose, uspješno gradi poduzetničku karijeru , a njezina priča može poslužiti kao inspiracija onima koji se nadu u sličnoj situaciji.

Početak poduzetničkog puta – iz nužde u priliku

Poduzetništvo za Ružicu nije bilo planirani korak, već nužnost. Nakon završetka porodiljnog dopusta sa svojim drugim sinom, suočila se s problemom koji je poznat mnogim roditeljima – njezin sin nije dobio mjesto u vrtiću, što ju je onemogućilo da se vrati na posao.

“Biti bez posla i primati naknadu s burze nikada nije bila opcija za mene – željela sam raditi, stvarati i napredovati”.

Bez previše promišljanja – jer da jest, možda nikada ne bi imala hrabrosti za taj korak – Ružica se odlučila pokrenuti vlastiti posao. Tako je nastao DigitalRose, obrt specijaliziran za marketing, koji je započela bez ijednog klijenta, ali s neizmjernom voljom i entuzijazmom. Iako je taj korak bio neizvjestan, vjerovala je da je izlazak iz zone komfora i ustrajan rad ključan za uspjeh. Sa više od 9 godina radnog iskustva u području marketinga, prvenstveno iz IT kompanija, odlučila se je fokusirati upravo na B2B marketing i ponuditi svoje usluge IT kompanijama. Iako je odmah prvi mjesec pri otvorenju obrta ostvarila prvu suradnju i prvog stalnog klijenta, uskoro je ostvarila i svoj cilj – prvog IT klijenta. Projekte danas dobiva većinom preko preporuke, a surađuje i sa manjim biznisima i startupima kojima pomaže postavljati temelje poslovanja i strategiju nastupa na društvenim mrežama.

Izazovi poduzetništva – borba koja ne prestaje

Poduzetništvo nije jednostavan i siguran put. Danas, godinu dana nakon pokretanja vlastitog posla i sa stalnim klijentima, naglašava kako i dalje postoje dani ispunjeni dozom nesigurnosti i barem malenom željom za povratak u sigurno radno okruženje.

Uz poslovne izazove, tu su i oni privatni. Kao majka dvoje vrtićke djece, balansiranje između posla i obitelji često je iscrpljujuće. Prvih nekoliko mjeseci radila je gotovo cijeli dan, često spavajući samo pet do šest sati – ne samo zbog poslovnih obveza, već i zbog čestih noćnih buđenja svog sina. Tek sada, nakon godinu dana, uspjela je pronaći bolji ritam rada i osigurati si sedam sati sna, što smatra velikim napretkom.

Izazov ravnoteže između poslovnog i privatnog života

Poduzetništvo i majčinstvo često se sudaraju. Ružičin tipičan radni dan traje od 9 do 16 sati dok su djeca u vrtiću, ali nakon toga rad često nastavlja navečer, kada zaspu. Ponekad se to proteže do kasnih sati, kako bi ispoštovala rokove.

“Jedan trenutak posebno mi je ostao urezan u pamćenje – moj mlađi sin, tada tek nešto stariji od godinu dana, svaki bi mi put donio mobitel ako bi vidio da ga nemam u ruci”.

Taj trenutak bio je jasan znak – previše vremena provodila je online, čak i kada je fizički bila prisutna s obitelji.

“Taj me trenutak natjerao na promjene – odlučila sam svjesno odvajati vrijeme samo za njih. I dalje radim navečer kada je nužno, ali sam granice postavila puno jasnije”.

Balans između posla i privatnog života nešto je čemu stalno teži, ali kao i svaki poduzetnik, svjesna je da su prilagodba i fleksibilnost ključni.

Radno vrijeme poduzetnika – nema pravila

Nakon prve godine poslovanja i stabilizacije klijenata, Ružičin radni dan sada prosječno traje deset sati. No, kada se radi na projektima s kratkim rokovima, radno vrijeme lako naraste i na dvanaest sati dnevno.

Kako surađuje s brojnim partnerima iz IT sektora, često mora biti dostupna i u večernjim satima – sastanci u 18, pa čak i u 21 sat nisu rijetkost. IT svijet uvijek je bio dio njezina života, još od ranijih poslovnih angažmana, gdje posao nije završavao nakon osam sati.

“Kreativni rad ne poznaje stroge vremenske okvire iz razloga što inspiracija dolazi nenajavljeno. Kad mi naiđe ideja, isključim se iz svega, zapišem tijek misli i kasnije ih detaljno razrađujem. To je dio onoga što volim u ovom poslu, sloboda stvaranja, bez vremenskih ograničenja”.

Inspiracija za buduće poduzetnice

Ružičina priča primjer je kako izazovi mogu postati prilike ako smo dovoljno hrabri da ih prihvatimo. Njeno iskustvo svjedoči o tome koliko su predanost i volja ključni u razvoju vlastitog poslovanja, ali i o važnosti postavljanja granica kako bi se pronašao sklad između posla i obitelji.

Poduzetništvo donosi mnoga odricanja, ali i neprocjenjivu slobodu. Ružica je dokaz da uz strast, rad i upornost, čak i iz neočekivanih situacija mogu proizaći najbolji životni i poslovni putevi.

Foto: Tea Čizmek Mesarić

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -